خانه » جذب هیئت علمی وزارت علوم » رشته های هنر دارای کمترین متقاضی در آخرین فراخوان جذب هیأت علمی

رشته های هنر دارای کمترین متقاضی در آخرین فراخوان جذب هیأت علمی

رئیس مرکز جذب وزارت علوم دلایل عدم استقبال از رشته های هنر توسط متقاضیان جذب را تشریح و گفت: رشته های هنر در فراخوان اخیر مرکز جذب وزارت علوم با ۲درصد کمترین متقاضی جذب را به خود اختصاص داد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد...

محمدرضا رضوان طلب در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به ترکیب متقاضیان هجدهمین فراخوان جذب هیات علمی گفت: در فراخوان شهریورماه سال جاری ۱۲ هزار و ۵۲۱ متقاضی شرکت کردند.

وی با بیان اینکه در این فراخوان رشته‌های فنی و مهندسی با ۴۱ درصد دارای بیشترین متقاضی جذب بودند، ادامه داد: این درحالی است که در این فراخوان فقط  ۲ درصد متقاضیان خواستار جذب در گروه هنر بودند و این چیزی بود که اصحاب هنر را نگران کرده و اخیرا یکی از نمایندگان اصحاب هنر با نامه ۳۰۰ نفر از اعضای هیات علمی هنر در دانشگاه‌ها، در شورای معاونین وزارت علوم حاضر شد.

رئیس مرکز جذب وزارت علوم افزود: حرف این نماینده این بود که سهم هنر در همه جا کم است و هنر در کشور ما مهجور و مظلوم است و باید فعالیت در ارتباط با کمک به رشته هنر چه از نظر نرم افرازی و چه از نظر سخت افزاری، افزایش داده شده و مساعدت بیشتری شود.

وی خاطرنشان کرد: در آمار مرکز جذب، سهم متقاضیان هنر از همه رشته های دیگر کم تر است و این آمار در مقایسه با کشورهای اروپایی، بسیار ناچیز بوده در رتبه های پایین قرار می گیرد و این حائز اهمیت بوده و باید توجه شود.

رضوان طلب درباره اینکه آیا سهمیه کمتر به رشته هنر اختصاص داده می شود یا اینکه مقاضی کم است، افزود: خیر سهمیه کمی به رشته های هنر اختصاص داده نمی شود، فرهنگ ما در جامعه این گونه است، نباید دید ما نسبت به هنر منفی باشد، طبق گزارش هایی که توسط اساتید هنر ارائه شده، هنر در اکثر مسایل دخالت دارد.

رئیس مرکز جذب وزارت علوم افزود: هنر در هر چیزی دخالت  دارد از تکنولوژی گرفته تا هر چیزی که به عنوان ابزار دردست ما می گیرد، هنر همه جا حضور دارد، هنر بهترین حامل برای انتقال مفاهیم دینی ماست.

وی ادامه داد: چرا حوزه های علمیه ما احساس بیگانگی می کنند، اخیرا یک مدرسه اسلامی هنر در حوزه علمیه قم ایجاد شده، و این خیلی سهم کمی است باید توجه کنیم و باید مردم را به این باور برسانیم هنرمندان بیگانه با دین نیستند.

وی افزود: حوزه هنر جدا از حوزه های دینی، انقلابی و اعتقادی ارزیابی نمی شود. باید فرهنگ روی آوردن به رشته های هنری را زیاد کنیم. همچنین امکانات مورد نیاز برای دانشگاه ها و دانشکده های هنر را فراهم کنیم.

همچنین ببینید

جایگزین شدن بورسیه دکتری با فرصت‌های مطالعاتی جایگزین

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: اعزام دانشجویان دکتری به فرصت‌های مطالعاتی ۶ تا ۹ ماه …

یک دیدگاه

  1. با سلام بنده یکی از متقاضیان جذب هنر هستم. از سال ۹۲ دارم فراخوان شرکت می کنم. به نظرم یکی از دلایل این هست که اصلا دانشگاه ها قصد جذب ندارند و فقط برای رفع تکلیف قراخوان می دهند، دوم اینکه با گسترش بی رویه رشته های هنری تعداد دانشجو بسیار کم شده و برای دانشگاه جذب هیئت علمی به صرفه نیست. امیدوارم ساماندهی و نظارت بیشتری در زمینه رشته های هنری صورت بگیرد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *