خانه » برگزیده » امکان بررسی مجدد شرط سنی متقاضیان جذب هیئت علمی

امکان بررسی مجدد شرط سنی متقاضیان جذب هیئت علمی

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد: کاهش شرط سنی برای احراز جایگاه هیات علمی با درخواست وزارتین بهداشت و علوم بوده و درصورت درخواست آنها امکان بررسی دوباره وجود دارد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

محمدعلی کی نژاد در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره درخواست جمعی از دانش آموختگان و دانشجویان دکتری سراسر کشور برای لغو شرط سنی احراز جایگاه هیأت علمی گفت: هیأت عالی مرکزی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی به پیشنهاد وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی شرط سنی احراز جایگاه هیأت علمی را از ۴۵ سال به ۴۰ سال کاهش داد.

رئیس هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: دانش آموختگان باید این موضوع را از وزارتین علوم و بهداشت پیگیری کنند، این موضوع ارتباطی به هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی ندارد، هیأت عالی پیشنهاد وزارتین را تأیید کرده است.

وی افزودد: در صورت موافقت وزارتین دوباره امکان بررسی مصوبه مذکور وجود دارد.

به گزارش مهر، جمعی از دانش‌آموختگان و دانشجویان سراسر کشور در اعتراض به کاهش شرط سنی برای عضویت هیأت علمی از ۴۵ سال به ۴۰ سال در نامه‌ای به مسئولان کشور از جمله رئیس جمهور عنوان کردند:

«به استحضار می‌رساند بر اساس بند «م» ماده چهار آئین نامه استخدامی اعضای هیأت‌علمی مصوبه یک اسفند سال ۱۳۹۰ حداکثر سن برای دارندگان مدرک تحصیلی دکترای تخصصی و سطح چهار حوزوی ۴۵ سال تمام است.

درحالی‌که همین بند و همین ماده در مصوبه اصلاحیه جلسه ۱۹۲ هیأت عالی جذب مورخ ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ به چهل سال تنزل یافته‌است. جدای از بحث اینکه این مصوبه آیا کارشناسی‌شده و عادلانه است یا خیر و متولیان چه مسائلی را هنگام وضع آن نادیده گرفتند، باید به عرض رساند در اجرای این مصوبه نیز به گونه‌ای عمل می‌شود که سبب تضییع حق هزاران نفر از دانش‌آموختگان و دانشجویان دکتری شده و می‌شود که زیان‌دیدگان حق بایسته خود می‌دانند برای استیفای این حقوق تضییع‌شده از هرگونه اقدامی از مجاری قانونی دست بر ندارد.

با نادیده‌گرفتن این حق مسلم از دانش‌آموختگان دانشجویان و نخبگان کشور افزون بر این‌که هزینه‌های صرف‌شده و سرمایه‌های مادی و معنوی آنان هم پایمال می‌شود زمینه ناامیدی و مهاجرت نخبگان را نیز فراهم می‌کند که بنا به فرموده مقام معظم رهبری تشویق جوانان نخبه به ترک کشور خیانت است.

اکنون آیا این ناامید کردن قشر نخبه و دانش‌آموختگان دکترای کشور و تضییع حقوق آنان از مصادیق تشویق جوانان به ترک کشور نیست؟

از این‌رو برای جلوگیری بیش ازپیش از این تضییع حقوق و پیامدهای ضرر و زیان‌های آنکه دامن‌گیر کشور می‌شود، خواهشمند است به مسئولین مربوطه یادآور شوید که توجه لازم را مبذول بدارند و دستور مقتضی را صادر فرمایند.»

همچنین ببینید

موسسه علمی فرزانگان دانش؛ ارتقا رزومه دکتری

انتشارات فرزانگان دانشآخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات …

۲۶ دیدگاه

 1. با سلام اصولا کسوت هیئت علمی جایگاهی است که تجربه و میزان مطالعات و….در موفقیت آن دخیل هستند بنابراین کم کردن سن در این امر قطعا مایه تضعیف این جایگاه می شود کسانی که به بهانه جوانگرایی این اقدام را انجام داده اند در حقیقت سوراخ دعا را گم کرده اند ….!!!
  خدا قل باید مصوبه شامل حال کسانی که در زمان تصویب دانشجوی دکتری بودند نمی شد !!! همچنین تبصره شفافی برای این دسته و کسانی که شرایط رو داشتند مقرر می شد تا شاهد اعمال سلیقه هادر مجوز کبر سن نمی شدیم!! این شیوه از تصویب و اجرا درشان وزارت علوم نیست ان شاءالله مسئولین جدید تصمیمات منطقی بگیرند !!

 2. سلام
  این مصوبه واقعا ظالمانه است. منی که ۱۰ ساله دارم به صورت حق اتدریس کار می کنم تا بلکه شرایط برای جذب فراهم بشه باید چکار کنم؟ امروز توی سامانه جذب برام زده که به دلیل کبر سن من رو حذف کردن. حالا جالبه که من متولد فروردین ۱۳۶۰ ام . یعنی چند ماه سنم بیشتر از حد مجازه. اما ۱۰ سال حق التدریس رو در نظر نمی گیرن!!!! این درد رو باید به کی بگیم؟

 3. سلام من هم با کلی پیگیری و دوندگی توی ۳۹ سالگی به صورت تعهدات جذب شدم. مطمئنن تا یک سال آینده هم فراخوانی برای من در کار نیست.

 4. با سلام و احترام
  چقدر خوب میشه ضمن بررسی شرط سنی، شرط معدل را به میانگین سه مقطع تغییر بدند تا خیلی ها این وسط با این شرط حذف نشوند. خدا کند کسی در شورای عالی فرهنگی باشد که به این خواست ها توجه داشته باشد و لحاظ کند.

 5. دوستان گرامی گروهی یا کمپینی هست ک پیگیری تجدید نظر شرط سنی باشیم خواهشن معرفی کنید و اتحاد داشته باشیم تا حقمون ضایع نشه!
  ماهایی ک با چ مصیبت و چه امیدی دکتری فارغ‌التحصیل شدیم و حالا تو مرز ۴۰ سالگی هستیم حالا اونم با این ترافیک فارغ‌التحصیلی و کمبود ظرفیت جذب دانشگاه‌ها چرا این شرط سنی رو به ۴۰ آوردن و مانع ثبت ناممون می‌شوند!
  خواهش داریم ک پیگیری بکنیم که به روال قبل بگرده

  • سلام بزرگوار
   واقعا این مصوبه مثل یک پتک ، تمام زحمات و آمال و اهدافمون رو با خاک یکسان کرد .فقط به خاطر چند ماه ، از شرکت در فراخوان محروم شدم.
   اگر مجمع و کمپینی هست، به بنده هم اطلاع رسانی کنید.
   سپاس

 6. تکلیف اون بنده خداهایی که اسفند ۹۵ در آزمون دکترا شرکت کردند و خاطرشون هم آسوده بوده که تا ۴۵ سالگی فرصت دارن برای انجام کارهای پؤوهشیشون بعد یهو شهریور ۹۶ اومدن ۴۵ رو کردند ۴۰ چی میشه؟!

 7. با سلام من ۴۲ سالم هستم و وقتی فرم درخواست جذب را پر میکردم سنم هنوز ۴۰ سال تمام نشده بود ولی پروسه بررسی طول کشید که به خاطر سنم موافقت نکردن وخیلیا قبلش گفتن برو سنت را بیار پایین مثل خیلیا ولی گفتم نه این دزدی هست و دروغ سرانجامی ندارد ولی متاسفانه این چنین شد که سرنوشتم پایمال شد واین ظلم هست به کسانی که در کارشان صداقت دارند

 8. سلام. لطفا این قضیه رو جدی پیگیری کنید.

 9. ببخشید ولی کسی عکس خانوادش تو خارج هست و دغدغه چندین انسان که عمرشون در راه علم گذاشتن ندارن مطمئنا جز حاشا کردن و انداختن مسائل به دیگری انتظار دیگری نداریم

  هر دانشگاهی بجای یکی دو عدد استاد باید از تمام ظرفیت های موجود کشور بهره ببرد فارغ از اینکه چندسال دارند چه دانشگاهی فارغ التحصیل شده اند چه مکتب یا چه مذهبی هستند و..تا اینکه شاید بتوانیم روزی این اختلاف علمی و صنعتی خود را با جهان پیشرفته پر کنیم. نه اینکه مسائل سطحی مانند این درگیر باشیم

 10. اگر در شرط سنی تجدیدنظر نشود من هم مجبورم علیرغم میل باطنی برای کار در حیطه تحصیلی خودم مهاجرت کنم. البته امثال من بسیار هستند. کاش تجدیدنظر شود و به همان سن ۴۵ سال برگردد.

 11. شرایط سنی نبایدباشدونبایدسدسن زیادیاکم راجلودانش آموختگان همه رشته هاگذاشت اصل توانمندی دانش آموخته بایدباشد

 12. تو این سالها اینقدر شرایط جذب افتضاح بوده که کسی مثل مم تو سن ۳۳ سالگی سال ۹۵ دکترا دانشگاه دولتی گرفتم ولی هنوز جذب نشدم،خب گناه ما چیه تو این شرایط و اوضاع؟ الان داریم به سن ۴۰ سال میرسیم ولی جذب نشدیم قطعا با فردی که تو ۴۰سالگی دکتراشو میگیره خیلی فرق داره!

  • دقیقا مثل من. منم حدود ۵ سال پیش که حدود ۳۳ سال داشتم دکترا گرفتم ولی شرایط جذب که افتضاح بود به کنار، اونقدر بی عدالتی بود که همون معدود فرصت ها هم گاها نصیب سفارشی ها یا از پیش تعیین شده ها شد.

 13. به موجب بند الف ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوری یکی از شرایط عمومی استخدام در دستگاه‌های اجرایی: «داشتن حداقل سن بیست سال تمام و حداکثر چهل سال برای استخدام رسمی و برای متخصصین با مدرک تحصیلی دکتری چهل و پنج سال‌»؛ مقرر شده است، بنابراین دستگاه اجرایی اختیار تعیین حداقل و حداکثر سن برای ورود به خدمت را در محدوده سنی مذکور دارا است.

 14. با درود وخسته نباشید،کسی نمی داند خداوند در پیمانه ی او چقدر عمر قرار داده است.پیامبر اسلام ص فرموده اند اطلبرالعلم العلم ولوبالصین.درجای دیگر گفته شده زگهواره تاگور دانش بجوی.شاید خداوند به من نوعی ۱۵۰سال عمر بده پس باید از ۴۵سالگی به بعد فقط بنشینم و فعالیتی نداشته باشم با وجود سالم بودن جسم وعقل؟؟؟؟اگر در مورد سن ،معدل،وخیلی چیز های دیگر سنگ اندازی نشود ،هرکسی راحتتر آینده اش را انتخاب میکند.بفرض اینکه شخصی پیشرفت نداشت که نمی شود راه آینده اش را سد کرد .تا راهرو نباشی کی راهبر شوی؟تجربه ی اشخاص قدیمی باجدید یکی است.لطفا بررسی نمایید .با تشکر

 15. باسلام، تعیین محدودیت سنی برای استخدام هیات علمی دانشگاه ها زمینه مهاجرت نخبگان کشور را درسالهای اخیر بویژه از سال ۱۳۹۶ به بعد بشدت افزایش داده است. عامل و مسبب این شرایط، تصمیمات غلط دفتر جذب وزارت علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تعیین سقف سنی بوده است. استخدام هیات علمی آموزشی و پژوهشی برای دانشگاه با استخدام دکتری در سایر سازمان‌ها و وزرات خانه ها با ماهیت کار اداری و دفتری بسیار متفاوت است. در اکثر کشورهای دنیا هیچ محدودیت سنی برای جذب هیات علمی دانشگاه ها وجود ندارد و تنها ملاک جذب رزومه پژوهشی شخص مورد نظر می باشد. بسیاری از نخبگان این کشور بعد از نامیدی از استخدام در کشور و در سن بالاتر از ۴۵ سال در دانشگاه های خارج از کشور جذب هیات علمی شده اند. ولی در کشور خودمان به این سرمایه ها انگ کبر سن داده و سوزانده ایم.

 16. سلام و احترام
  واقعا ظلم به جامعه و فردی است که سالهای عمر خود را مشغول تحصیل، پژوهش و تالیف نموده به امید اینکه بتواند در راستای تلاش های علمی به کشورش خدمت کند، سن استخدام او را با کسی که مدرکش لیسانس است (شرط سنی استخدام لیسانس ۴۰ سال) است، یکی دانست. و از خیر این همه سال های عمر این همه پژوهشگر و استاد گذشت. این کار خیانت به کشور است.

 17. اصلا مهم نیست شرط سنی
  چون دانشگاهها جذب ندارند و ده درصد فارغ التحصیل دکتری نهایتش جذب بشوند. حالا پارتی بازی هم نباشه

  اگر میخواند کاری کنند باید هیات علمی های فسیلی شده و بیسواد دانشگاهی را که بالای ۶۰ سال هستن بازنشسته کنن تا جا برا افراد جوان و باسواد باز شود

 18. با سلام
  من فارغ التحصیل دانشگاه تهران و ۳۹سال سن م هست متأهل م
  الان نزدیک دو سال هست فارغ التحصیل شدم ولی یه جذب هیأت علمی هم نداشتیم که رشته ما را بخواهند که بتونیم حداقل ثبت نام کنیم تا قبل از اتمام شرط سنی

 19. با سلام
  خیلی امیدوارم که در بحث مربوط به شرایط سنی تجدید نظر شود. حداقل ممکن است؛ برخی از اقدام برای مهاجرت صرف نظر کنند. همچنین اگر در چند سال پیش شرایط برای جذب برخی رشته ها در داخل کشور فراهم نبود ولی اکنون که این فرصت مهیا شد، سن این قبیل فارغ التحصیلان به بالای ۴۰ سال رسیده است.

 20. افرادی که برای مدرک دکتری میرن کشورهایی مثل هند و تاجیکستان و پاکستان و مالزی و ترکیه ، و گاها بدون مقاله بلافاصله دکتری میگیرن میان سن واسشون مهم نیست ولی افرادی که تو ایران درس خوندن و برای یه مقاله isi و راضی نگه داشتن استاد راهنما کلی وقت از دست دادن واسشون سن مهمه احتمالا اگه افراد برن کشورهایی مثل مالزی و هند و تاجیکستان قبل از ۴۰ سالگی سریع تر میتونن مدرک بگیرن بیان هیات علمی بشن

  • خوب اگر فکر میکنی مدرک گرفتن تو کشورهای مورد ادعای شما بدون مقاله و خیلی راحته شما هم می رفتی بلافاصله میگرفتی!

  • حرفتون درسته ولی بنظرم دیگه کسی با مدرک از تاجیکستان و… شانس پذیرش به عنوان هیات علمی را نداره. حداقل در گروه ما تصمیمی که گرفتیم به این صورت بوده که هیچ متقاضی با مدرک خارج از کشور (جز ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا) را جذب نکنیم و حتی اگر مثلا کسی از دانشگاه امیرکبیر دکتری گرفته و فرد دیگر از استنفورد آمریکا، با اینکه سطح استنفورد بسیار بالاتره اما در جذب، متقاضی داخل را می پذیریم. در مورد سن هم بنظرم شرایط به همان ۴۵ سال بر میگرده.

   • سلام کی به ۴۵ سال برمیگرده ؟؟؟وقتی که افرادی که نه رزومه دارن و نه سابقه تدریس، جذب بشن و بعد فراخوان بعدی بره برای ۱۰ سال بعد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *