کانال تلگرم اخبار هیات علمی

کاهش 5 درصدی نسبت مربیان دانشگاه آزاد

در حال حاضر ۵۵ درصد اعضای هیأت علمی تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی دارای مرتبه علمی استادیار به بالا هستند که در انتهای سال ۹۵ به ۶۰درصد خواهد رسید.

دکتر فرهاد حسین زاده لطفی در گفت‌وگو با ایسنا، به تشریح شروط لازم برای راهنمایی رساله دکتری پرداخت و گفت: مطابق آیین نامه دکتری تخصصی در دانشگاه آزاد اسلامی، شرط راهنمایی رساله دکتری تخصصی داشتن مرتبه حداقل استادیار و حداقل سه سال سابقه خدمت در مقاطع تحصیلات تکمیلی است و این شرط در آیین نامه قبلی ابلاغ شده وزارت علوم با شرط لااقل دو سال همکاری در تحصیلات تکمیلی است.

وی افزود: براساس آیین نامه‌های داخلی در دانشگاه‌های معتبر کشور از جمله دانشگاه تهران، تربیت مدرس، صنعتی شریف و امیرکبیر، هر عضو هیات علمی متناسب با مرتبه علمی می تواند به طور همزمان ۴ الی ۸ دانشجوی کارشناسی ارشد و به طور همزمان ۳ الی ۶ دانشجوی دکتری تخصصی داشته باشد.

دکتر حسین زاده لطفی ضمن اشاره به آمار اعضای هیات علمی واجد شرایط در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: در دانشگاه آزاد اسلامی ۱۱هزار و ۹۴۵ عضو هیات علمی تمام وقت با مرتبه حداقل استادیاری و لااقل ۳ سال سابقه همکاری وجود دارد که با در نظر گرفتن ۳۲هزار و ۳۶ دانشجوی دکتری تخصصی در سال تحصیلی ۹۵-۹۴، نسبت هیات علمی واجد شرایط راهنمایی دکتری تخصصی به دانشجوی دکتری تخصصی یک به ۲٫۷ است که نشان می دهد به ازای هر ۲٫۷ دانشجوی دکتری تخصصی، یک عضو هیات علمی تمام وقت واجد شرایط راهنمایی رساله دکتری در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد.

وی افزود: مقایسه ظرفیت راهنمایی نشان می دهد که استانداردهای موجود در کشور به طور کامل رعایت شده است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۵درصد اعضای هیات علمی تمام وقت دارای مرتبه علمی استادیار به بالا هستند، اظهار داشت: مقایسه این رقم با مهر ۹۲ که این نسبت ۳۸درصد بود، نشان دهنده ارتقای کیفی هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی است. این موضوع در کنار جذب های انجام شده و ارتقای ۳هزار و ۹۵۲ نفر از مربی به استادیاری، از استادیاری به دانشیاری و از دانشیاری به استادی نشان دهنده ارتقای سطح کیفی اعضای هیات علمی در دانشگاه است.

حسین زاده لطفی افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده، درصد استادیار به بالای اعضای هیات علمی تمام وقت در انتهای سال ۹۵ هدف گذاری شده به ۶۰درصد و در انتهای سال ۱۴۰۴ به ۷۵درصد ارتقا می یابد.

وی در پایان با بیان اینکه در حال حاضر نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو در تمام زیر نظام های آموزش عالی کشور یک به ۶۴ است، تاکید کرد: این نسبت در دانشگاه آزاد اسلامی یک به ۴۶ (تعداد دانشجو به تعداد هیات علمی تمام وقت) است و طبق برنامه ششم و هفتم توسعه تدوین شده در دانشگاه آزاد اسلامی، مقرر شده این نسبت در سال ۹۹، به یک به ۳۷ و در سال ۱۴۰۴ به یک به ۲۷ ارتقا یابد.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “کاهش ۵ درصدی نسبت مربیان دانشگاه آزاد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت اخبار از طریق ایمیل

ایمیل خود را وارد کنید:
پس از درج ایمیل و ثبت کد تأیید می بایست به ایمیل خود مراجعه نموده و بر روی لینک تأیید ثبت نام که برای شما ایمیل شده است کلیک کنید.