خانه » اخبار اساتید هیأت علمی دانشگاه ها » ۴۰ هزار دانشجوی دکتری در نوبت استخدام/ شروط افزایش سن بازنشستگی اعضای هیات علمی

۴۰ هزار دانشجوی دکتری در نوبت استخدام/ شروط افزایش سن بازنشستگی اعضای هیات علمی

سرپرست مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم درباره تغییر آیین‌نامه بازنشستگی اعضای هیات علمی نیز تصریح کرد: آمار بازنشستگان در مقابل آمار اعضای جذب شده، یک عدد بسیار ناچیز است البته به طور میانگین سالیانه حدود ۳۰۰ نفر به عنوان بازنشسته هیات علمی داریم.

 

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دکتر رضا عامری صبح امروز در یک نشست مطبوعاتی با اشاره به تغییرات آیین‌نامه در بازنگری سال ۹۰، تصریح کرد: در این بازنگری، اصلاحیه ماده ۳۶ را داشتیم و همچنین به وزیر علوم این اختیار داده شد که این آیین‌نامه را بازنگری کنند و تغییرات پیشین آیین‌نامه در جهت استفاده حداکثری اعضای هیات علمی کارآمد است.

 

 

نحوه بازنشستگی اعضای هیات علمی بر اساس درجات

 

وی با اشاره به نحوه بازنشستگی اعضای هیات علمی بر اساس درجات، گفت: شرط بازنشستگی مربی آموزش‌یار، مربی و استادیار، ۶۵ سال سن و یا ۳۰ سال سابقه خدمت است که با این حال برای عضو هیات علمی با درجه استادیار پیش‌بینی شده است که اگر بتواند در چهار سال آخر منتهی به خدمت، ۸۰ تا ۸۵ درصد امتیاز ارتقا به مرحله دانش‌یاری از آیین‌نامه ارتقای اعضای هیات علمی را کسب کند تا می‌تواند ۲ تا ۳ سال دیگر خدمت کند.

 

سرپرست مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم افزود: همچنین برای عضو هیات علمی با مرتبه دانشیار، شرط بازنشستگی ۶۷ سال سن است که در تغییرات جدید پیش‌بینی شده که اگر در پنج سال قبل از ۶۷ سالگی، ۷۵ درصد امتیاز استادی را کسب کند، می‌تواند تا ۷۰ سالگی به خدمت خود ادامه دهد.

 

 

افزایش اختیار دانشگاه‌ها در بازنشستگی اساتید

 

عامری همچنین با اشاره به شرط سن ۷۰ سالگی برای بازنشستگی اعضای هیات علمی با درجه استادی نیز تصریح کرد: در این زمینه نیز اساتیدی که استاد نمونه کشوری شوند، سه سال به سقف بازنشستگی آنها اضافه خواهد شد. همچنین درصورتی که دانشگاه پس از ۷۰ سالگی نیاز به خدمات استاد داشته باشد، می‌تواند مستقیما تا سه سال دیگر خدمت فرد را تمدید کند.

 

وی خاطر نشان کرد: پس از گذشت این سه سال نیز اگر باز دانشگاه نیازمند به استادی بود، می‌تواند با دریافت مجوز از وزارت علوم، سه سال دیگر به مدت خدمت استاد مورد نظر اضافه کند.

 

 

آمار بازنشستگان بر اساس درجه علمی

 

سرپرست مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم با بیان اینکه میزان بازنشستگی در سال ۹۱ حدود ۲۰۰ نفر بوده است، گفت: حدود ۵۰ درصد از بازنشستگان، مربی آموزش‌یار یا مربی، ۲۵ درصد استادیار و تنها ۲۵ درصد دانش‌یار یا استاد بوده‌اند که از این تعداد نیز درصد زیادی خودشان متقاضی بازنشستگی بوده‌اند.

 

عامری افزود: همچنین بر اساس بخشنامه‌هایی که وجود دارد، عضو هیات علمی بازنشسته می‌تواند به شکل پاره وقت تا ۱۰ ساعت با دانشگاه همکاری داشته باشد. علاوه بر آن می‌تواند به عنوان مدرس یا عضو هیات علمی در آموزش عالی غیر دولتی فعالیت کند.

 

 

۴۰ هزار دانشجوی دکتری در نوبت استخدام

 

وی همچنین با بیان اینکه عده‌ای معتقدند که به طور کلی بازنشستگی نباید وجود داشته باشد، گفت: در همه نظام‌های آکادمیک بحث بازنشستگی مطرح است، به ویژه در کشور ما با توجه به توسعه تحصیلات تکمیلی، باید زمینه جذب را برای دانشجویان فارغ‌التحصیل فراهم کنیم. ما در حال حاضر ۴۰ هزار دانشجوی دکتری داریم که بحث استخدام آنها جدی است.

 

 

حذف کامل بازنشستگی اساتید مضر است

 

سرپرست مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم با بیان اینکه آیین‌نامه بازنشستگی اساتید انعطافات خوبی دارد، گفت: اگر بخواهیم بازنشستگی را به طور کامل حذف کنیم، مضرات زیادی خواهد داشت و برای همه حاشیه امنی ایجاد خواهد شد که بر اثر آن خلاقیت، نوآوری و پیشرفت آموزشی و فرهنگی تا حد زیادی از بین خواهد رفت.

 

 

امکان لغو حکم بازنشستگی در صورت اثبات اشتباه

 

عامری افزود: با این حال اگر فردی فکر می‌کند که برخلاف آیین‌نامه بازنشسته شده است، می‌تواند به صورت مکتوب به ما اعلام کند و ما آن را بررسی می‌کنیم و در صورتی که برخلاف آیین‌نامه باشد، حکم بازنشستگی وی لغو خواهد شد.

 

سرپرست مرکز نظارت و ارزیابی وزارت علوم با بیان اینکه گاها مطرح می‌شود که وزارت علوم سعی در بازنشستگی اعضای هیات علمی دارد، تصریح کرد: در برخی از موارد بازنشستگی مشاهده شده است که حتی سن و سابقه افراد بیشتر بوده است و یا حتی قرارداد رسمی قطعی نداشته است، با این حال تابحال تمامی مواردی که مشاهده شده بر اساس آیین‌نامه بازنشستگی صورت گرفته است.

 

عامری در خاتمه با بیان اینکه بحث بازنشستگی اعضای هیات علمی در بین دانشگاه‌های قدیمی و جامع بیشتر مطرح است، گفت: میزان افراد بازنشسته‌ای که بخواهند در سن ۷۰ سالگی باز هم به خدمت ادامه دهند، به صورت موردهای محدود است که در این زمینه خود دانشگاه‌ها برای ادامه خدمت به استاد، راسا تصمیم‌گیری می‌کنند.

همچنین ببینید

سهم ۲۷ درصدی بانوان در اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها

ابتکار گفت: حدود نیمی از دانشجویان ما خانم هستند، ۲۷ درصد اعضای هیئت علمی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *