خانه » اخبار دوره دکتری » نامه رییس کمیسیون آموزش مجلس به رییس دانشگاه آزاد برای بررسی امکان حذف آزمون جامع دکتری و جایگزینی با شرط معدل

نامه رییس کمیسیون آموزش مجلس به رییس دانشگاه آزاد برای بررسی امکان حذف آزمون جامع دکتری و جایگزینی با شرط معدل

در بخشی از نامه آمده است: نظر به اینکه آزمون جامع امتحانی از دروس گذارنده شده ترم‌های پیشین می‌باشد و ملاک دقیقی بر سنجش علمی دانشجویان نیست و برخی از دانشگاه های دولتی نیز بدین منظور اقدام به جایگزینی شرط معدل نموده‌اند … لطفا دستور فرمائید موضوع بررسی و نتیجه به این کمیسیون اعلام شود.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

به گزارش مهر، علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش مجلس که سابقا معاون پارلمانی دانشگاه آزاد نیز بوده است در نامه‌ای به رئیس دانشگاه آزاد خواستار بررسی نحوه برگزاری آزمون جامع دکتری و همچنین رسیدگی به اعتراض دانشجویان نسبت به برگزاری حضوری این آزمون در شرایط بسیار وخیم کرونایی شد.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس از طهرانچی خواسته است نتیجه بررسی‌ها به کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ارائه شود.

متن نامه رئیس کمیسیون آموزش خطاب به رئیس دانشگاه آزاد به شرح زیر است؛

جناب آقای دکتر طهرانچی

رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی

احتراماً به پیوست درخواست تعداد کثیری از دانشجویان دکتری تخصصی غیرپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص آزمون و جایگزین خدمتتان می‌گردد با عنایت به مطالب مطروحه و شرایط بسیار وخیم برون یک کشور و مشکلات به وجود آمده ناشی از آن نظر به اینکه آزمون جامع امتحانی از دروس گذرانده شده و تحقیقی بر سنجش علمی دانشجویان نیست و برخی از دانشگاه‌های دولتی نیز بدین منظور اقدام به جایگزینی شرط معدل نموده‌اند و با در نظر گرفتن اینکه طرح تعاون دانشگاه نیز به دلیل مشکلات متعدد از جمله سفر کردن دانشجویان و غیره نمی‌تواند اطمینان خاطر از عدم شروع این ویروس منحوس را تضمین نماید و از سوی دیگر درخواست‌های مکرری از سوی دانشجویان به نمایندگان مجلس و رسانه‌های جمعی ارسال شده است به موازات از این کمیسیون نیز پیگیری می‌شود لطفاً دستور فرمایید موضوع بررسی و نتیجه به این کمیسیون اعلام شود.

رئیس کمیسیون آموزش مجلس درباره آزمون جامع به طهرانچی نامه نوشت

پیش از این مجتبی توانگر نماینده مردم تهران نیز در نامه‌ای به رئیس دانشگاه آزاد خواستار لغو آزمون جامع شده بود. در بخشی از این نامه‌آمده بود؛ “دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد به لحاظ تلاش و ممارست در مطالعه و جدیت علمی کم از دانشجویان دولتی نبوده و چه بسا با مشکلات اقتصادی، خانوادگی و داشتن مسئولیت‌ها و تعهدات اجتماعی، تلاش مضاعف‌تری را نیز متحمل می‌شوند و اکثراً نیز، دارای معدل نمرات عالی می‌باشند؛ لذا از جناب‌عالی تقاضا می‌شود با جایگزین نمودن میانگین نمرات دوره آموزشی به جای آزمون جامع موافقت فرمایید.

چنانچه این امر، عملیاتی نبوده و به لحاظ قوانین و مقررات آزمون‌ها، قابلیت اجرا ندارد حداقل با برگزاری آزمون جامع (در بخش کتبی) به صورت مجازی موافقت فرمایید تا از میزان نگرانی و اضطراب دانشجویان دکتری نسبت به حفظ سلامت جان خود و خانواده‌هایشان کاسته شود.”

در همین حال محمد مهدی زاهدی عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفتگویی که پیش از این با مهر داشت، به این موضوع اشاره کرده بود که اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس پیگیری‌های خود را در خصوص این آزمون در شرایط کنونی داشته‌اند و دانشگاه آزاد در واکنش به نگرانی‌ها، اقدام به تعویق این آزمون کرده است.

عضو کمیسیون آموزش مجلس بر این نکته هم تاکید کرد که با پیگیری‌های صورت گرفته مقرر شده است، حتی اگر در نیمه‌های شهریور وضعیت کرونا در کشور مساعد نباشد، هرچند بار که لازم باشد آزمون به تعویق خواهد افتاد.

از سوی دیگر یکی از دانشجویان دانشگاه آزاد که قرار است در آزمون جامع شرکت کند از اظهار نظر برخی رسانه‌ها که گفته‌اند درخواست دانشجویان غیر منطقی و غیر عقلانی است و این موضوع از سوی افراد غیر متخصص بیان می‌شود، گلایه مند است. او می‌گوید: مسئله‌ای که در حال حاضر خیلی عجیب و ناراحت کننده است و بعضی از سایت‌ها و خبرگزاری‌ها آن را نشر می‌دهند این است که این رسانه‌ها این‌طور وانمود می‌کنند که درخواست لغو آزمون حضوری جامع و جایگزینی شرط معدل از طرف افراد غیرمتخصص و افراد خاص مطرح می‌شود و این درخواست بدور از عقلانیت و منطق و صرفاً در راستای منافع شخصی عده‌ای است.

وی افزود: این موضوع برای دانشجویان آسیب دیده و در معرض آسیب ناشی از کرونا واقعاً دردآور، غیر قابل پذیرش و توهین آمیز است. مسئولین دانشگاه آزاد همچنان بر تصمیم خود پافشاری می‌کنند و چشمانشان را بر روی حقایق واقعیت‌های ملموس و غیر قابل انکار جامعه بسته‌اند و به دنبال به کرسی نشاندن حرف خودشان در مقابل دانشجویانی که می‌خواهند زنده بمانند، هستند.

یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه آزاد در همین زمینه می‌گوید: بنده و کل خانواده ام که ۵ نفر هستیم درگیر این ویروس منحوس هستیم. عذاب جهنم را با تمام وجود لمس می‌کنیم؛ به نظر شما توانی برای مطالعه می‌ماند؟ من دنبال این هستم که خودم و خانواده ام را از این شرایط نجات دهم، آیا در این شرایط می‌توان به چیز دیگری فکر کرد؟

در حالی زمان جدید برگزاری آزمون جامع به نیمه و اواخر شهریور تغییر یافته و دانشگاه آزاد علیرغم اعتراض‌های موجود و شرایط وخیم کرونایی بر برگزاری حضوری آزمون اصرار دارد که آمار فوتی‌های کرونا به شدت نگران کننده است و در هفته‌های اخیر شاهد از دست رفتن عزیزانی بودیم که چیزی جز حسرت و نگرانی برای جامعه دانشگاهی و دانشجویان به جا نگذاشت. یکی از آنها دکتر احمد گل‌محمدی، مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی، مترجم و محقق برجسته کشور بود که متاسفانه بر اثر ابتلا به کرونا جان به جان آفرین تسلیم کرد.

دیگری دکتر سیدحسین مرجانمهر، استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران بود. علی اصغر رضایی دکتری رشته ریاضی (هندسه) عضو هیات علمی دانشگاه کاشان نیز از دیگر اساتید جوانی بود که در همین یک هفته گذشته بر اثر ابتلا به ویروس به دیار حق شتافت. رضایی متولد ۱۳۵۸ دارای دو فرزند بود که در روز ۲۸ مردادماه آسمانی شد.

دکتر سالاری، استاد پروتز و عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی تهران نیز ۲۵ مرداد به دلیل ابتلا به کرونا دعوت حق را لبیک گفت. در این میان خبر فوت دانشجویان جوان نیز خیلی‌ها را متاثر کرد؛ امیر رحمتی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته سنجش از دور دانشگاه خواجه نصیر که چند روز گذشته جان خود را از دست داد، یکی از آنها بود.

همچنین ببینید

تاسیس سامانه نان با تخصیص ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای جهت‌دهی پژوهش‌ها به نیازهای کشور

تاسیس سامانه نان با تخصیص ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای جهت‌دهی پژوهش‌ها به نیازهای کشور

وزیر علوم از تاسیس سامانه نظام ایده‌ها و نیازها برای جهت‌دهی پژوهش‌ها به نیازهای کشور خبر …

۷۰ دیدگاه

 1. سلام
  خیلی طرح عالیه… ان شاالله آقای طهرانچی موافقت کنند….واقعا هم در شرایط سخت بصورت مجازی دزس مبخونیم…هم باید آزمون حضوری بدیم… انصاف نیست
  در هر صورت فرقی نمیکنه، در مقطع دکتری پژوهش و رساله از هرچیزی مهم تره….هیچوی از آزمون جامع فرار نکرده، که بعضیا خودشیرین، پیام میزارن و بدون درک ، ما رو دور از عقلانیت و منطق میدونن…. از خدا بترس…ما شهریه های سنگین میدیم، و داغ داریم… تو همین آزمون سراسری چندین تفر درگیر کرونا شدن… کلاسها مجازی آزمون حضوری….اگه عقلانیت وجود داشته باشه، درس میگیربم نه اینکه بدون دقت و درک، جواب بدید….

  جای اون آقا بودم پیامم رو حذف میکردم…تا دیگران رو به ناحق قضاوت نکنن….#حذف صد در صدی آزمون جامع دکتری رو خواستاریم

 2. سلام
  ما دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد باتصمیم گیری غیرمنطقی در رابطه باآزمون جامع حضوری وتعویق چندباره آن با مشکلات زیادی روبرو شدیم و از اردیبهشت درگیر این موضوع هستیم
  درخواست جایگزینی میانگین نمرات یا برگزاری مجازی را بامسئولین دانشگاه مطرح کردیم ولی در جواب گفته اند این حرف غیرکارشناسانه است!
  در حالی که چندین دانشگاه دولتی مثل امیرکبیر، علم و صنعت این تصمیم را اتخاذ کرده اند
  دانشگاه آزاد با ارائه طرح تعاون گمان میکند مشکلات را حل کرده ولی این طرح تنها نیاز سفرهای خارج از استان را حل میکند و همچنان خطر سرایت ویروس کرونا به قوت باقی ست.
  کاش مسئولین بجای اینکه درخواست منطقی ما را بهانه تراشی بنمامند، درک کنند کسانی که بخواهند از مسئولیت درس خواندن شانه خالی کنند هیچگاه در این مقطع مشغول به تحصیل نمیشوند
  ماهم بخشی از این جامعه هستیم که یا خود مبتلا به ویروس شده یابه پرستاری مشغول و یا داغدار عزیز از دست رفته ای هستیم
  خواهشمنداست با ورود به این موضوع خانواده ما را از استرس چندین ماهه رهایی بخشید
  باسپاس

 3. بحث این هست کلی نگرانی ایجاد شده که دانشجویان دکترا خسته شده اند و وارد اخرین ماه تابستان شده ایم و گرفتاری ها زیادتر شده اند و اوضاع بدتر . دیگه دانشجو بازدهی نداره از شرایط بد کرونا تا سردرگمی دانشجویان و زمان نداشتن برای نوشتن طرح رساله .خواهشا درک بفرمایید

 4. اگر واقع اینطور است، پس چرا چند ترم مرخصی نمیگیرید، چرا انصراف نمیدهید، مگر نمی گویید جانتان در خطر است!؟

  • مثل این می ماند که سیل بیاید و شما بگوید که سیل آمده و خانه تان تخریب شده ولی سعی کنید در همان جا زندگی کنید.
   در صورتی که تا درست شدن اوضاع دولت باید حداقل چادر مسافرت بدهد که بشود زندگی کرد.
   آزمون جامع هم همین است، اگر به تاخیر بیفتد عقب میفتیم و دولت زیر ساخت های واکسن را فراهم نکرده و در شرایطی که روزانه ۷۰۰ نفر فوت می شوند بهتر است میانگین دروس یا مجازی برگزار شود.
   انصراف بدهیم؟

  • ای کاش شما میدونستید که ما با زحمت زیاد شهریه دانشگاه رو جور میکنیم
   من شخصا روزها کار میکنم و شبها درس میخونم.
   واقعا دلم شکست از این حرف شما
   جهت اطلاع هم عارضم که:
   برای انصراف باید شهریه ترم های باقی مانده پرداخت شود
   و برای مرخصی هم باید شخریه چندین میلیونی پرداخت کرد
   بین ما و شما هم خدا قضوات کنه.
   موفق باشید

 5. معدلا که دانشگاه آزاد همه بیسته ماشا الله

  • شما نگران چی هستی؟
   خدایا شکر که تلاش دانشجویان ازاد در تحصیل بیشتر بوده قطعا.
   به چهار تا تست بیشتر کنکورت نناز و در دولتی هم حلوا پخش نمیکنند

 6. صبح بخیر عزیزان .دراین شرایط سخت و لغو چندباره آزمون و نگرانی و استرس و شرایط بد کرونا آرامش و اعصابی نگذاشته برامغزمون . لطفا پیگیری شود از کار وزندگی جا موندیم یکی زبان پارسال وپیرارسال شده پنجاه و شصت الان بود چهل وپنجم نمیشد یا آزمون جامع اگر براش داریم اذیت میشیم چون دانشجوهای دکترای آزاد نمیتونن همش مرخصی بگیرند و هزینه ها سنگینه .اصل دکترا رساله هست بعد از دروس تخصصی .پنج ماهه نگرانیم گوش و چشممون هم دیگه خوب کار نمیکنند از بس خبر بد شنیدیم یبار که اشکال نداره اونم دروس تخصصی که همش مجازی تدریس شده انتظار بیشتری نداشته باشید دیگه سخته شرایط بی زحمت .پیگیری بفرمایید همش برنامه هامون بهم میریزه وذهنمون ناآرام شده تشکر

 7. حتما باید این آزمون برگزار بشه
  متاسفانه روز به روز دانشجوهای دکتری دانشگاه خصوصا آزاد کیفیتشون افت میکنه
  به نظر میاد افراد صاحب منصب که توانمندی علمی ندارن برای دور زدن قانون و به جای تلاش برای قبولی در جامع دنبال تغییر روال علمی جهانی در تمام‌دانشگاه های معتبر دنیا هستن
  نمیدونم چرا افراد فکر میکنن حتما باید دکتری بگیرن
  شما که توانایی پاس کردن یک آزمون ساده رو‌نداری شایسته لقب دکتر نیستی

 8. باسلام
  دانشجوی دکتری بعد از قبولی در ازمون در امتحان مصاحبه شرکت میکنند و ۳ ترم مورد ازمون استادان قرار میگیرد حال دراین شرایط بحرانی اگر سوابق تحصیلی جایگزین شود دلیل بر نقض قوانین است؟؟؟؟ به راحتی میتوان درجه علمی را از سوابق تشخیص داد زیرا فشار ناشی از بحران شرایط فعلی نمیتواند ملاک درستی در سواد دانشجویان در امتحان جامع باشد.امیدواریم مسولین محترم تصمیم درستی اتخاذ نمایند.
  با تشکر

  • بله نقض قوانین است، قوانین را دوباره مطالعه کنید، این کاری که الان انجام می شود، اسمش اعمال فشار است و نتیجه اش بی ارزش تر شدن مدارک دانشگاه آزاد است.

 9. با سلام
  من هم موافق هستیم که امتحان جامع برگزار نشود و بر اساس معدل نمره مشخص شود.
  با تشکر

 10. باسلام
  درخصوص جایگزین شدن شرط معدل با ازمون جامع، من این مورد را نهایت بی عدالتی و نابرابری برای ما دانشجویانی که بخاطر جامع بعضا دوسال هزینه، وقت، وحتی سلامتی خود وخانواده را گذاشتیم. اگر مقرر بشه که چنین کنن، باید برای ما دانشجویان که بخاطر جامع ترم های تحصیلی بیشتری را هزینه دادیم، هم اندیشه ایی کنن و حق ما تضییع نشه. خانواده ماپیرشدن، سلامتی ما همه…

 11. باسلام
  از نظرمن که واحدهای تخصصی گذرانده شده در این شرایط پر اضطراب کنونی بهترین تصمیم جایگزینی معدل است

 12. با سلام
  ممنون از آقای علیرضا منادی سفیدان که کمی از درددل های ما دانشجویان دکتری را منعکس نموده اند. متاسفانه مسئولین با این تصمیمات بی تدبیرشون و تعلل در حذف آزمون جامع، علاوه بر توهین به جایگاه دانشجوی دکتری، ذره ای برای وقت دانشجویان ارزش قایل نیستند.
  این زمان طلایی ای که دانشجویان میتوانند در منزل صرف پژوهش و انجام امور مربوط به رساله دکتری بکنند الان فقط صرف تماشای اخبار سایت و نظاره تصمیم جدید مسئولین میشود

 13. اینها حتما خودشان یا اطرافیانشان دانشجوی دکتری هستن
  افرادیکه خب نمره قبولی گرفتن قطعا باید آزمون جامع را هم به راحتی پاسخ کنن

 14. دانشجوی دکترای بابلسر

  دانشگاه مازندران با توجه به این شرایط و اینکه بابلسر جزو مناطق کرونایی هست هم ازمون جامع رو برگزار می کنه و هم خوابگاه میده من یک سال عقب افتادم چون نرفتم واقعا تو این شرایط چه لزومی به برگزاری ازمون در شهریور ماهی که روزانه ۷۰۰ نفر فوت میشن داره

 15. مشکل دانشجویان مسافت طولانی هست که الان برای دو روز در هفته نه خوابگاهی هست برن شب بخوابن برا روزبعدش که ازمون بدهند چون از شهرشون به مرکز استان دوره یا دانشگاهشون و نه جای دیگه دارن برن .ممنونیم پیگیری بشه تا ازنگرانی دربیان پنج ماهه از کارشون گذشتن این دانشجوها و با این شرایط سخت زندگی دیگه تاب این هم استرس و اضطراب ندارند و نگران رساله شون هستند که اصل کاری در دوره دکترا هست و ترم داره شروع میشه و شرایط بحرانی هست ممنونیم پیگیری بشه

 16. سلام بعضی از شماها نه آزمون دارید نه هیچی امدید برای خودتون نوشتید .توهین کار بسیار بدیست ماها یادنگرفتیم عین طوطی برگه پر کنیم تو کتبی چون عمل مهمتره و درک از تحصیل با ارزشتره تا حفظیات و ده ساله داریم برگه پر میکنیم .درس رو میشه وقتی دیگه آزمون گرفت اما جان آدمیزاد فقط یک بار هست نه بیشتر واز اردیبهشت تا الان چهاربار زمانش تغییر داده شده و الان انداختن شهریور که میانگین فوتی ها هفتصد نفره و بعضی دانشگاه ها سراسری میانگین معدل گذاشتن و یامجازی نمودند.
  این دانشجوهای ازاد دکترا بیکار نیستند و بدانیدبدبختی دارند کار دارند اخر این ماه انتخاب واحده و برای رساله زمان نمانده هیچ کاری انجام بدیم برای پروپزال.
  لطفا دیگه توهین نکنید وقتی شما از هیچی خبر ندارید. راه های دیگه هم هست از ازمون شفاهی اینترنتی که استاد رودرو دانشجوشم ببینه که بهتره یا میانگین معدل درس های تخصصی ویا مجازی.خیلی از دانشجوها یا خانوادشون وخودشون کرونا دارند یا عزیزانی از دست دادن یا نگران بچه هاشونن که کم سنن .دانشجوهایی که تا این مقطع دراین گرانی و استرس وتورم تحمل نمودند ودرس خوندن در بدترین شرایط لیاقتشون حرف های بهتری هست

 17. با سلام تو این شرایط بحران کرونا، جان دانشجویان دکتری رو به خطر نیندازین این ازمون به هیچ عنوان بیانگر توان علمی دانشجوی دکتری نیست، حیطه مطالعه دانشحوی دکتری بالاتر از چند تا کتاب و جزوه ای هست که برای جامع تعیین شده و کار پژوهشی و رساله مهترین آیتم دوره دکتری است

 18. با سلام و احترام. در جواب برخی مخاطبین که معیار سواد دانشجو را امتحان جامع میدانند اولا دکتری مقاطع تحصیلی دیپلم و لیسانس نیست که معیار آزمون ها باشد و همه چیز بر اساس پژوهش ها و مقالات است و کسی که این اظهار نظر را میکند قطعا هیچ اطلاع و علمی نسبت به تحصیلات تکمیلی ندارد. ثانیا در ۹۵ درصد دانشگاه های دنیا همچنین چیز من درآوردی به اسم امتحان جامع وجود ندارد و معیار فقط کنفرانس ها مقالات و پایا ن نامه است. ثالثا شرایط پاندمی خوب نیست در کشور و مردم مثل برگ پاییزی دارند تلف میشوند. آیا تضمین میدهند این مسوولین آزاد که کسی درگیر کرونا نشده و تلف نشود در حین امتحان؟
  سلامت باشید

 19. باتوجه به شیوع شدید کرونا واقعا تصمیم مناسبی است ما استادمون عزیزمون ١٠روز پیش در اثر کرونا از دست دادیم

 20. میدونیه چیه به ما فشار آوردن که حتما زبان نمره پنجاه بییارید الان نمره را برای دوستان خودشون کردند ۴۸
  الان دارن فشار مییارن که آزمون جامع نباشه دکترایی که آزمون جامع نباشه عملا چه ارزشی داره آقای رئییس کمسیون آموزش مجلس؟؟؟

  • واقعاً؟ نمره زبان ۵۰ چه ارزشی دارد؟ الان بچه های دبستان هم می توانند نمره ۵۰ را کسب کنند، این دانشجوها چطوری متون علمی را می خوانند؟ من فکر نمیکردم نمره زبان زیر ۸۰ قبول تلقی شود. دانشگاه آزاد با تحصیلات عالی مملکت چکار می کند!

 21. کنکور با اون تعداد بالا حضوری برگزار میشه مشکلی نیست،امتحان جامع با بیست تا دانشجو مشکل ساز میشه؟!

 22. سلام . بحث درخواست حذف آزمون از طرف ما دانشجویلن بعلت فرار از امتحان و بیسوادی و … نیست ما این دروس رو با نمهره عالی گذروندیمذو امتحلن حامع یه آزمونذجدید از همون مطالبه . و در طولراین یک ترم جاری هم یکی دوبار منابع رو مرور کردیم ولی حافظه کوتاهذمدت مگه چقدر توانایی نگهداشتن مطالب رو داره و هر دفعه قبل تاریخ حدیدی که اعلام میکنن ما باز چند هفته بشینینذو مطالب رو مرور کنبمم و این روال طولانی خیلی آزلر دهنده شده و ما رو از کار رو زندگی انداخته چون خیلی طولانی شده و بلا تکلیفیم و این از نظر روانی فرسایشی شده و میخوایم زودتر تموم بشه و به کارهای مهمتر پروپوزال و مقاله و رساله بپردازیم یا کارهای عقب افتادهذزیادی داریمذمه بخاطر امتحنذجامع به تعویق لنداختبم و اگه درخواست حذف داریم فثط بخاطر این مشکلات هست که بریم دنبال کارهای مهمتر واینقدر تو این مرحله اماحانذحانع نمونیم و مطالعه تکراری و خسته کننده مطالب رو نداشته باشیم امیدوارم مسولیین این مساله رو درک کنند . خود من ترجیحم اینه بهذجایذمرور ابن مطالب تکراری میتونستم تو این ۶ ماه خداقل ده تاذکتاب مفید حدید بخونم تو حیطه درسی خودم و چیزای جدبد یاد بگیرم و حلوعل برم الان در حال درجا زدن هستیمذو بلا تکلیفی و ظرفیت روانی آنسان زیاد تخمل بلاتکلیفی رو نداره و درمانده میشه وذمیخواد زود پذونده یه قضیه رو ببنده بعد بره مرحله بعدی . وکرنه ما ترسی از مطالعه و یادگیری نداریم ولی اگه هدفمند و موحب پیشرفتمون باشه.

 23. سلام و عرض ادب
  از خبرگزاری محترم تشکر می کنم که صدای ما دانشجویان هستید

 24. باسلام امتحان جامع ارزیابی دانشجونیست ازدانشگاه ازاداین امتحان بایدبرداشته بشه ومقاله جایگزین شودوحتی میانگین درنظرگرفته شود

 25. جالبه که کارشناسی ارشد بدون کنکور میرن سر کلاس و راحت مدرک میگیرن
  بویژه این چند ترم که کلا مجازی بود، کسی اعتراض نمیکنه
  اما آزمون جامع که قبلا هر درسی جدا گانه امتحانش برگذار شده و پاس شده ، اگه حذف بشه میشه بی سوادی و تنبلی!!!!!!!!…

 26. سلام
  امتحان جامع هیچ ارزشی به دوره دکترا نمیده
  و بلکه ارزش دوره دکترا رو کاهش هم میده که مثل دوره لیسانس یکسری کتاب تکراری بزاریم جلومون بشینیم دوباره درس بخونیم و هیچ چیز به علممون اضافه نمیشه
  دانشجو دکترا باید بره دنبال تحقیق و پژوهش نه اینکه بینه تو خونه یکسری کتاب تکراری بخون واقعا اگر دکترا با امتحان جامع ارزش پیدا میکنه متاسف برای کسانی که دارم دکترا میخونن و دلشون خوشه که دکترن با خوندن یکسری کتاب تکراری

 27. لطفا نمره میانگین رو بذارید دانشگاهای دولتی هم تصمیم به وارد کردن نمره میانگین کردن. اساتید شناخت کافی از دانشجویان دارن ومیتونن نمره میانگین بذارن. چه لزومی داره که تو این شرایط بحران که روزانه چندین نفر جان خود رو از دست می‌دهند بیاییم چندین ساعت با ماسک سر جلسه بشینیم امتحانی که فبلا دادیم و نمرش وارد شده رو دوباره بدیم جان ما و جان خانوادمون در خطره.

 28. باسلام و خسته نباشید
  قابل توجه دوستانی که نظر دادن راجع به ارزش دکترا با امتحان جامع

  امتحان جامع یک امتحان تکراری از درس های تکراری هست همه ما این خوب میدونیم و ارزش دکترا اصلا ربطی به این امتحان تکراری نداره لطفا خودتان رو گول نزنید مهمترین بخش دکترا رساله است
  و ارزش مقطع دکترا به رساله دانشجو است نه به امتحان جامع درسهایی تکراری👌👌👌👌👌👌👌👌👌

 29. با سلام و احترام
  متاسفانه انگ بیسوادی به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی خود به یک معظل بسیار بزرگ تبدیل شده واقعیت این هست که دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع دکتری سخت گیری های بسیار زیادی نسبت به دانشجویان خود روا میدارد که وافعا دانشجویان مقطع دکتری را در معرض آسیب های بسیار زیاد روحی و حتی جسمی قرار داده از جمله آزمون ept که استاندارد و چارچوب مشخصی نداشته و گاه دانشجویان تا دوسال از عمر خود را صرف نمره این آزمون میکنن که واقعا این مورد از دید مسئولین محترم مغفول مانده و همچنین سایر موارد از جمله آزمون جامع و مباحث مربوط به مقالات ، پیش دفاع و دفاع از رساله …

 30. تو این شرایط حذف بشه بهتره از جون دانشجوها مهمتر نیست که

 31. نزدیک به ۱۲ هزار نخبه کشوری ۱۸ و ۱۹ شهریور باید آزمون علوم پایه پزشکی و دندان پزشکی بدن آیا شرایط اونا فرق می‌کنه آیا کرونا برا اونا خطر نداره مگه سال ۹۸ این آزمون لغو نشد و شرط معدل شد چرا الان نباید لغو بشه تو این شرایط خطرناک کرونایی

 32. متاسفانه یک سری از اساتید چون دوران خودشان به سختی درس خوانده اند و مطاله و تحقیق کرده اند چون در ان زمان تکنولوژی پیشرفته ای نبوده و اینترنت نبوده حالا نمی توانند ببینند که دانشجو اذیت نشود و اعتقادشان بر اذیت کردن دانشجو هست صرفا فقط برای اینکه انها زودتر به دنیا امده اند و متوجه این موضوع نیستندکه این دانشجو های بیچاره با این همه هزینه و شهریه در این بحران اقتصادی که تحصیل میکنند برایشان کار نیست اگر اساتید سختی کشیدن برایشان بستر هیات علمی شدن و کار محیا بوده اما الان چی ….!!!؟؟؟!!!

  • چقدر این استدلال ها و دیدگاهها عجیب است! دانشگاه آزاد همیشه همینطور بوده و حالا هم مرتب بدتر می شود، معلوم است مدارک دکتری که اینطوری گرفته می شوند چه ارزشی دارند، یک وزیر قوی می خواهیم که در این فروشگاه را ببندد.، تا کی این حرف ها و اعمال اهانت آمیز به علم و دانش را شاهد باشیم؟ فاتحه همه چیز را خوانده اند.

 33. ۱. دروس گذرانده و پاس شده چرا باید دوباره امتحان بدهیم و هیچ علمی به ما اضافه نمیشود فقط باید شهریه بدهیم ۲. همه یا درگیر کرونا هستند یا عزیز از دست داده اند ۳. شهریه کلاس حضوری گرفتند اما آموزش مجازی و حالا آزمون حضوری ۴. اگر کسی درس خوان نبود و بهانه گیر بود تا مقطع دکتری نمی امد ۵. اگر ملاک سنجش علم دانشجو هست پس کنکور و مصاحبه و گذراندن دروس و چاپ این همه مقاله و حتی خود پایان نامه دلیلی بر سنجش و علم دانشجو نیست آیا ؟؟!!

 34. الان که امتحان جامع هست. این وضعیت دانشگاهها هست. به نظرم بهتره همون اول پول شهریه رو بگیرن و مدرک رو بدن تا دانشجو و استاد و رییس,کمیسیون و…. معطل نشن. و همه هم خوشحال باشن . عجیبه کسی که باید از کیفیت اموزش دفاع کنه این حرف رو زده!!!

 35. فاطمه نیک اندیش

  ای کاش اساتید و مسئولین متوجه باشند که کسانی که بخواهند از درس خواندن شانه خالی کنند، هیچگاه در این مقطع به ادامه تحصیل نمیپردازند…
  این آزمون از اوایل خرداد تا کنون بارها به تعویق افتاده است، باور بفرمایید که اکثریت ما تمام مطالب را مطالعه نموده ایم، فی الحال نگرانی ما ویروسی ست که امانمان را بریده است‌.
  ای کاش درک بفرمایید که ما نیز قشری از همین جامعه هستیم که این روزهای پر درد، یا خودمان درگیر بیماری هستیم، یا به پرستاری خانواده مشغول و یا دغدار عزیزی هستیم….

 36. دوستان شما که اظهار نظر غیر کارشناسانه در باره دانشگاه ازد میکنید چرا دانشگاه شریف علامه طباطبایی بهشتی و…….آزمون کتبی جامع دکترا برگزار نمی‌شود

 37. متاسفانه در برخی از مراکز نه به معدل ها اعتمادی هست و نه به آزمون جامع!. واحد دانشگاهی که در رشته خاصی حتی یک هیئت علمی در حد دانشیار ندارد
  و فقط با یک یا دو استادیار هم گاها با رشته نیمه مرتبط سالانه حدود ۲۰ نفر دانشجوی دکتری پذیرش می کند و خود دانشجویان به خودشان درس می دهند و نمراتشان هم عالی است. لازم است بدون تعصب و عالمانه موضوع پذیرش و نحوه آموزش ارزیابی شود .

 38. آلان کشور شرایط حادی دارد اگر یکی از عزیزانتان فوت کند آلان این اظهار نظر و حرف از بی سواد بودن دانشجویان نمی‌کردید اگر کسی در درجریان امتحان کرونا بگیرد خونش بر گردن برگزار کنندگان است

 39. اینقدر بیسواد ریخته توو این دانشگاه ها که از پس آزمون جامع هم بر نمیان! حالا طرح میدن آزمون رو حذف کنن! چکار میکنین خدا وکیلی؟!

  • شما مدرکت بیشتر از جونت ارزش داره ، مال ما برعکسه
   شما آخر باسوادی و بقیه …. ولی در مورد جان اسانها مودبانه تر و منصف تر قضاوت کنید.

  • خدایی موافقمم یا نکنید یا اگه میکنید برای دانشجویان سال تحصیلی ۹۹ هم مجازی کنید .
   چون ورودی های ۹۹ کلا مجازی بودن .

  • دانشگاه امیرکبیر دقیقا همین تصمیم رو گرفته، شما شرایط کشور رو نمیبینید؟!
   چرا انقدر سطحی نگرید!!!
   خداروشکر من این مرحله رو دو ساله پشت سر گذاضتم اما استرس آزمون رو هیچوقت فراموش نمیکنم. واقعا خدارو خوش نمیاد توی این شرایط که همه نگرام جان عزیزاشون هستن، یه عده نخبه و دانشجوی مقطع دکتری استرس آزمون جامع رو داشته باشن…

  • بحث سواد نیست جناب، اگر قرار سوالات تحلیل کسی رو سنجش کنه شما اوپن بوک هم بدید شخص نمی تونه جواب بده. الان بحث اینه آزمون مجازی بشه بعدم بحث سلامتی هست همه چیز با هم قاطی نکنید

   • آزمون مجازی یعنی تقلب، همه می دانند، هرکسی هم انکار می کند یعنی دقیقا دنبال همان تقلبش است. حتی کنکور هم حضوری است، برگزاری مجازی آرمون ها هم در این یکسال نشان داده که نهایت سواستفاده می شود

  • آزمون جامع چیزی نیست که از پسش بر نیایم آقای محترم، حاضریم تک‌تک شفاهی امتحان بدیم اما اینکه از ۸.۳۰ الی ۱.۳۰ بعد از ظهر در یک مکان سربسته بنشینیم از عقل سالم به دور هست

 40. با سلام
  بنظر می رسد این درخواست و اظهار نظر واقعا ارزش دوره دکتری را زیر سوال می برد.

  • ارزش مدرک دکتری بیشتر از همه به پژوهشی هستش که انجام میشه و دردی از جامعه رو دوا کنه ان شاءالله ، نه به نمره یه امتحان از سه یا چهار درس که دانشجو اونها رو ترم های پیش غالبا با نمرات عالی پاس کرده

   • خیر چنین نیست، آنچیزی که شما می گویید مربوط به ارزش رساله است، نه دکتری. لطفا بیشتر مطالعه کنید. متاسفانه با این سبک پذیرش دانشجو و آزمون و نمره و … ختی با افرادی روبرو هستیم که این مفاهیم اولیه را هم مسلط نیستند.

  • سلامتی مهمتر از برگزاری ازمون هست،

  • ارزش دوره دکتر وقتی زیر سوال میره که اساتید کل فعالیتشون سر کلاس یه سلام کردن هست و یه تعیین نام دانشجوها برای اراءه هر درس در کل ترم.
   با یه آزمون که کلی تءوری باید در ذهن گنجانده بشه فقط قدرت حافظه فرد سنجیده میشه نه دانش او در حوزه تخصصی. ای کاش در عوض چسبیدن به یه سری ظواهر که هیچ پشتوانه علمی نداره (گرفتن آزمونی اینچنینی) کمی سیستم آموزشی به کسب دانش و مفاهیم توسط دانشجویان توجه میکرد.

 41. آقای سقا فرزادیان دانشجوی دکتری مدیریت دانشگاه آزاد ساری ماه گذشته به علت ابتلا به کرونا درگذشت.

  • بسیاری از کارکنان درمان هم فوت کردند آیا باید آزمون های علوم پایه, دستیاری, بورد و را کنسل کرد. چگونه کنکور سراسری و آزمون های ورودی با تعداد زیا شرکت کنندگان ایرادی مداشت و در حالیکه همه مسافرت ها , مراسم, رستوران ها و …برقرار است آزمون جامع با فاصله و حضور تعداد اندک خطرناک تر تلقی میشود. واقعا مشکل چیز دیگری است.

  • ارزش دانشجوی دکتری به رساله‌ای هست که از خودش به جای میگذاره نه به دروسی که ۷ سال است که بدون تغییر دائما تکرار میشه و دانشجو منفعلانه آنها رو فقط حفظ میکنه و سال به سال پاس میکنه نه در طرح مسئله‌ها نه در پاسخ آنها هیچ نقشی نداره

 42. خیلی خیلی متاسفم متاسف.این یک مقطع مانده بود که ان هم کم رنگ شد
  ازمون جامع هم کتبی است هم شفاهی و مهمترین رکن دکتری
  این را هم بردارید
  اصلا تافل و مقاله ه دفاع هم بردارید به همه بازماندگان از تحصیل مدرک دکتری بدهید

  • بخاطر کرونا خیلی چیزها تو جامعه عوض شد . این که ضعف نیست.
   این یعنی جان انسانها برای یه عده قراره محترم شمرده بشه …‌ اگه بشه

  • سلام. بنظرتان ازمونی که تکرار ۳ ترم دانشگاه هست یعنی تعیین کننده توان علمی مجزای دانشجویان؟
   این دوره تحصیلی فرایندی هست و هدفش حفظ یکسری جزوه وبیان ان نیست که الان شماتصورمیکنیداین ازمون یعنی زیرسوال رفتن توان علمی دانشجویان وکم رنگ شدن ارزش این مدرک

  • شما یک سرچ ساده انجام بدید مدرک دکتری با استعلام میفروشند، پس ارزش دکتری به مدرکش نیست به اثری که بر جای میذاره هست، کسی که علمی نداشته باشه اثر مثبتی هم برجای نمیذاره و برعکس، یادمون نره قبل از هرچیزی نیاز داریم که زنده بمونیم. من خودم الان ۳بار کاملا آماده امتحانم و لغو میشه. کلی برنامه داشتم برای بعد از جامع که همه به تعویق افتاد. مگه چندبار زندگی میکنیم که یه امتحان جامع به تنهایی ۶ماهشو از بین ببره؟؟ کم از دست کرونا داغونیم اینم شده مزید بر علت، آقای محترم لطفا این کمال‌گرایی رو کنار بگذارید و کمی با انعطاف به این داستان نگاه کنید. شفاهیش کنن، مجازیش کنن حذفش کنن یکاریش کنن فقط تموم شه خسته شدیم. واقعا فکر میکنید بعد از اینهمه سال مطالعه و امتحان دادن این ۴تا کتاب فرار کردن داره که طوری صحبت میکنید انگار ما داریم فرار میکنیم؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *