خانه » اخبار اساتید هیأت علمی دانشگاه ها » توضیح وزیر علوم در مورد تاخیر در انتشار فراخوان جذب هیات‌ علمی
علت تاخیر در اعلام فراخوان جذب هیات علمی ۱۴۰۳

توضیح وزیر علوم در مورد تاخیر در انتشار فراخوان جذب هیات‌ علمی

وزیر علوم در مورد تاخیر در انتشار فراخوان جذب هیات علمی ۱۴۰۳ توضیحاتی ارائه داد و دلیل این تاخیر را اخذ مجوز از سازمان برنامه و بودجه و امور اداری و استخدامی عنوان کرد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بسیاری از دانش‌آموختگان مقطع دکتری رشته‌های مختلف علاقه‌مند به جذب به عنوان استاد دانشگاه هستند. دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نیز با افزایش ظرفیت‌ها، تاسیس رشته‌های جدید همچنین بازنشستگی اعضای هیات علمی قبلی، هرساله برای تکمیل استادان خود از طریق مرکز جذب اعضای هیات علمی فراخوان جذب را اعلام می‌کنند.

جذب اعضای هیات علمی معمولا در سال دو بار (اردیبهشت یا خرداد و آذر یا دی)  با فراخوان از سوی مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم انجام می‌شود. این فراخوان سال گذشته نیز از اردیبهشت به تیر موکول و یک دوره نیز در دی ماه اعلام شد. فراخوان جذب اعضای هیات علمی در سال گذشته یکبار شهریور و بار دیگر در بهمن منتشر شد. (برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص  اولین فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم ۱۴۰۲ و  دومین فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم ۱۴۰۲ کلیک کنید).

هیأت عالی جذب در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز مسئول نظارت بر عملکرد هیأت‌های مرکزی جذب و هیات‌ های اجرایی جذب در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی بوده و مرجع رسیدگی به شکایات دریافتی از عملکرد هیات‌های اجرایی در زمینه تخلفات، تندروی، مسامحه کاری و اعمال تبعیض در بررسی پرونده‌ها است.

زمان انتشار فراخوان جذب اعضای هیات علمی ۱۴۰۳

وزیر علوم در مورد انتشار فراخوان جذب اعضای هیات علمی در سال جاری اظهار داشت: تاریخ دقیق اعلام فراخوان اعضای هیات علمی را معاونت آموزشی وزارت علوم می‌داند.

محمدعلی زلفی‌گل توضیح داد: به طور کلی از سال گذشته اجازه فراخوان‌ اعضای هیات علمی را با دو امضا یکی از مدیر سازمان امور اداری و استخدامی و دیگری از رییس سازمان برنامه و بودجه منتشر می‌کنیم تا وقتی فراخوان را دادیم و افراد بعد از طی مراحل به عنوان عضو هیات‌علمی پذیرفته شدند، به‌سرعت استخدام شوند و مشکلی برای استخدام نباشد. یعنی همه موارد جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه‌ها نقطه به نقطه توسط سازمان امور اداری و استخدامی بررسی و تایید و بعد فراخوان برای آن موقعیت شغلی استادی منتشر می‌شود.

پرونده‌های جذب هیات علمی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ در حال بررسی است

وی در مورد پرونده‌های جذب اعضای هیات‌علمی که از سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ هنوز تعیین تکلیف نشده است، گفت: وضعیت اکثر این پرونده‌ها مشخص شده است، ولی ممکن است روند رسیدگی به برخی پرونده‌ها به دلیل ارسال نشدن تاییدیه صلاحیت‌ از برخی مراجع ذی‌صلاح طولانی‌تر شود. این موضوع ناشی از سهل‌انگاری دانشگاه‌ها نیست و بعضی به دلیل تاییدیه‌های مراجع مختلف است.

نحوه جذب اعضای هیات‌ علمی

فرایند جذب اعضای هیات علمی با فراخوان آغاز می‌شود، متقاضیان وارد درگاه مدنظر شده دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و مدارک خود را در آن بارگذاری می کنند. با پایان یافتن فراخوان، هر دانشگاهی متقاضیان همان دانشگاه را غربالگری اولیه می‌کند و برای بررسی جدی‌تر به دانشکده ها ارجاع می‌دهد.

سپس کارگروه‌های جذب دانشکده ها طبق قوانین، پرونده‌ها را بررسی کرده و بعد از امتیازدهی با افرادی که امتیاز بیشتری کسب کرده‌اند، جلسه مصاحبه را تنظیم و نفرات برتر را به هیات اجرایی جذب دانشگاه معرفی می کند، در این هیات ۳ نفر اول مربوط به هر ظرفیت به ترتیب اولویت تعیین شده و این افراد در مرحله بعد به هیات مرکزی جذب اعضای هیات علمی ارجاع و در این هیات، انتخاب اصلی دانشگاه بررسی شده و در صورت تایید، دانشگاه می تواند حکم فرد مورد نظر را به عنوان عضو هیات علمی صادر کند.

جذب اعضای هیات علمی ابتدا به صورت پیمانی و سپس تبدیل به رسمی آزمایشی و رسمی

اعضای هیات علمی ابتدا به صورت پیمانی جذب و بعد به رسمی آزمایشی و رسمی تبدیل وضع می‌شوند. کارنامه علمی اعضای هیات‌علمی بعد از جذب به صورت سالانه بررسی می‌شود. سقف همکاری اعضای هیات علمی پیمانی حداکثر ۵ سال است و بعد از آن باید با تحویل پرونده خود به دانشگاه، به رسمی آزمایشی تبدیل شوند. دانشگاه هم موظف است پرونده را بررسی کرده و در شرایط خاص امکان ادامه دادن ۵ سال دوره پیمانی وجود دارد که توسط هیات امنای دانشگاه به مدت محدودی قابل تمدید است.

همچنین ببینید

جزییات کارت هوشمند چند منظوره ویژه اعضای هیات علمی علوم پزشکی

اعلام جزییات کارت هوشمند چندمنظوره ویژه هیات علمی علوم پزشکی

مرکز جذب هیات علمی وزارت بهداشت جزییات کارت هوشمند چند منظوره ویژه اعضای هیات علمی …

۹ دیدگاه

 1. ۳ سال گذشت کلی فرصت تلف شد. می ترسم بعد از این همه صبر نتیجه ای حاصل نشود.

 2. زینب حسنوند کرمی

  سلام‌ هیات علمی وابسته دانشگاه آزاد تا کجا پیشرفت داشته است با تشکر

 3. من از آبان ۴۰۱ منتظرم
  پروندم الان در حال برسی مرکز جذب هست

  • سلام . منظور از تاییدیه صلاحیت برخی مراجع چیه؟ تا اونجا که من میدونم خود دانشگاه ها بعد از مصاحبه علمی جذب استعلام میگیره و نتیجه را به وزارت علوم اعلام میکنه. میشه راهنمایی کنید.

  • من از اردیبهشت ۱۴۰۱ منتظرم و در مرحله بررسی مرکز جذب و ارجاع به کارشناس استعلام و تحقیق هستم. خدا میدونه کی مشخص میشه

 4. دوستان، مرحله “بررسی اولیه دانشگاه” با مرحله “بررسی مدارک” چقدر فرق داره؟ تو مرحله “بررسی اولیه دانشگاه” امیدوار باشم به مصاحبه؟

  • سلام
   در این مرحله اطلاعات شما توسط دانشگاه بررسی می شود و اگر حدنصاب لازم رو کسب کنید به مرحله مصاحبه میروید در غیر این صورت از سایر روند آن دانشگاه کنار گذاشته میشوید.

   • سلام.
    من در مرحله استعلام و تحقیق هستم، امیدوار باشم؟

    • هیچ‌چیز مشخص نیست، بنده تا مرحله ۳ رفتم و ۳ مصاحبه گذراندم و یک دفعه با درخواست موافقت نشد و معلوم نشد مشکل از کجاست. به نظر کارهای دیگرتان را ادامه دهید و این را در پس زمینه داشته باشین تا کاملا مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *