خانه » اخبار دوره دکتری » ارائه طرح جدید جذب نخبگان و دانشجویان دکتری به رئیس جمهور

ارائه طرح جدید جذب نخبگان و دانشجویان دکتری به رئیس جمهور

بنا بر اعلام وزیر علوم طرح جذب نخبگان به عنوان عضو هیات علمی به رئیس جمهور ارائه شده و در انتظار تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

محمد علی زلفی گل در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره آخرین وضعیت طرح جذب نخبگان در دانشگاه‌ها گفت: در پی تصویب طرح جذب نخبگان در شورای عالی انقلاب فرهنگی هستیم.

وی ادامه داد: اخیراً یک پیشنهادی با ۵ امضا تحویل رئیس جمهور داده ایم که دکتر رئیسی برای تصمیم گیری به صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع دهند.

وزیر علوم افزود: در این طرح بحث جذب دانش آموختگان دکتری به عنوان هیأت علمی پیگیری می‌شود که به امضا وزرای علوم تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، بهداشت درمان و آموزش پزشکی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری رسیده و تقدیم رئیس جمهور شد.

وی ادامه داد: در آئین‌نامه قبلی که توسط بنیاد ملی نخبگان تصویب شده بود، وزارت علوم دیده نشده بود که عدم حضور وزارت علوم موجب می‌شد دانشگاه‌ها تمکین نکنند؛ اما این طرح اکنون با ۵ امضا به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده که با ۵ امضایی شدن طرح جذب نخبگان در دانشگاه‌ها این مشکل رفع خواهد شد.

به گزارش مهر، جذب نخبگان در هیئت علمی دانشگاه‌ها، پیشتر به دلیل کمبود ظرفیت و استانداردهای بسیار بالایی که بنیاد ملی نخبگان برای معرفی نخبگان به دانشگاه‌ها لحاظ می‌کرد، بسیار سخت اجرایی می‌شد که بعد از تأکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با نخبگان در زمینه تسهیل‌گری در جذب نخبگان در دانشگاه‌ها این روند تا اندازه زیادی تسهیل شد به طوری که با مساعدت وزیر علوم و شورای عالی انقلاب فرهنگی، سهمیه ۲۰ درصدی برای جذب نخبگان در دانشگاه‌ها در نظر گرفته شد.

هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز پیش از این درباره اقدامات این هیأت در تسهیل جذب نخبگان به عنوان عضو هیأت علمی در دانشگاه‌ها اعلام کرده بود: بعد از دیدار نخبگان با مقام معظم رهبری و تاکیداتی که ایشان داشتند، یک آئین نامه‌ای در هیأت عالی جذب تدوین شد، محور این آئین نامه این بود که یک هیأت اجرایی جذب ویژه نخبگان تدوین شود. این هیأت در بنیاد نخبگان تشکیل شده و آئین نامه آن نیز به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است و براساس این آئین نامه نخبه ای که مورد تأیید بنیاد نخبگان باشد، فرایند جذب وی برای عضویت در هیأت علمی باید با سهولت و سرعت انجام شود.

اگر این نخبه در فراخوان جذب شرکت کرد باید سرعت تصمیم گیری درباره پرونده وی بیشتر شود و اگر از طریق هیأت اجرایی جذب معرفی می‌شود حداکثر تا دوماه تکلیف پرونده وی روشن شود. همچنین زمانی که فرد به دانشگاه‌ها مراجعه کرد، دانشگاه‌ها نباید اصرار کنند که در فراخوان جذب شرکت کند و پرونده وی را با سرعت بررسی کنند.

یکی از روش‌های ابتکاری برای استخدام نخبگان در دانشگاه این است که فرد نخبه، ۷ پیشنهاد که حداقل ۳ پیشنهاد آن برای خارج از کلانشهرها باشد، به بنیاد ملی نخبگان ارائه می‌دهد و بنیاد ملی نخبگان نیز فرد را به وزارتین علوم و بهداشت و همچنین دانشگاه آزاد معرفی می‌کند و آن نهادها مکلف هستند فرد را در یکی از ۷ پیشنهاد ارائه‌شده، جانمایی کنند.

پیش از این نخبگان حتی در صورت معرفی از سوی بنیاد ملی نخبگان، در وزارتین علوم و بهداشت نیز مورد ارزیابی قرار می‌گرفتند اما در روش جدید این ارزیابی وجود ندارد و فرد معرفی‌شده می‌تواند خارج از آن بروکراسی به عضویت هیئت علمی دانشگاه‌ها درآید.

مرکز جذب وزارت علوم نیز پس از فرمایشات مقام معظم رهبری درباره موضوع مذکور، آئین نامه‌ای در این باره تدوین کرده و به دانشگاه‌ها ابلاغ کرد.

براساس آئین نامه مذکور سه روش برای پذیرش نخبگان به عنوان هیأت علمی پیش بینی شده است، براساس روش اول، نخبگان به روش عادی در فراخوان جذب هیأت علمی شرکت کرده و با بقیه شرکت کنندگان رقابت کنند و البته حسن آن این است که ردیف استخدامی آنها در صورتی که از بنیاد ملی نخبگان تاییدیه داشته باشند فراهم است و کارت پایان خدمت هم در ابتدا اگر در پروژه‌ای از پروژه‌های بنیاد ملی نخبگان مشغول باشند، نیازی نیست.

در روش دوم، نخبگان اگر از طرف بنیاد ملی نخبگان معرفی و برگزیده باشند، می‌توانند به دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کرده و از دانشگاه مورد نظر اعلام نیاز بیاورند، در صورتی که دانشگاه قبول کرده و نامه‌ای مبنی بر احتیاج به فرد مذکور را اعلام کند، نخبه مذکور می‌تواند پذیرش شود.

در روش سوم، نخبگانی که جایابی نشده‌اند، مراجعه می‌کنند اگر شرایط لازم را داشته باشند خارج از فراخوان به لحاظ عمومی و علمی بررسی شده در نهایت محلی را برای وی مشخص می‌کنند. بنابراین وقتی فردی شرایط لازم نخبه را داشته باشد حتماً تلاش می‌شود تا وی جایابی پیدا شود.

براساس این گزارش، با توجه به افزایش ۲ تا ۳ برابری سهمیه ظرفیت جذب نخبگان پیش بینی می‌شود با این روند در سال آینده ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخبه با مساعدت وزارت علوم، عضو هیأت علمی دانشگاه‌ها شوند.

همچنین ببینید

اجرای مجدد طرح دستیار آموزشی دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد در سال آینده

رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طرح دستیار آموزشی دانشجویان دکتری و بکارگیری آنها به جای …

۶ دیدگاه

 1. طرح شهریاری که ثبت شده است اصلا برای فارغ التحصیلان داخلی مناسب نیست چطور میشود یک نفر در رشته خود عالی باشد ولی نتواند از این ایین نامه بهره مند شود ایا مقایسه کلی هر رشته یکی هست؟ بنده خود یکی از ممتازان رشته خود هستم ولی با هیچ گونه از بتدهای نگاشته شده نمیشه امتیاز را جنع کرد و حائز شرایط شد. اگر بر لساس گزینش رشتبه رشته نباشد و فقط ظرفیت برای برخی رشته ها باشد و برخی بی بهره باشند اصلا فایده ای این جلسات و ایین نامه ها نمی تواند داشته باشد ایا سخت هست که مثل کنکور که رتبه دهی میکنید با شاخص ها و داشته های هر فارغ التحصیل رشته بر حسب امتیازات و توانایی علمی هر گروه بررسی ها اتخاذ شود.
  امید هست آیین نامه های فعلی از این شرایط تغییر رویه دهند چون طوری طرح میکردند که در برخی رشته ها اصلا نمیشود نام نوشت چه برسه در فرایند بررسی وارد شود.
  پس کارکروهایی از جنس خود رشته تشکیل دهید تا ایین نامه ها برلی هر خاص رشته مصوب شود و عدالت رعایت گردد

 2. با سلام و احترام
  به عنوان یک فرد نخبه اعلام میکنم که با این وضع حقوق و سیستم معیوب مقاله‌ی فیک‌محور دانشگاهی، حاضر نیستم با راحت‌ترین شرایط هم عضو هیئت علمی بشم درحالیکه دارم عذاب کشیدن دوستانم رو در این سمت‌ها میبینم.
  عطایش را به لقایش بخشیدیم انقدر مصوبه تصویب نکنید.

 3. اولا باید دید تعریف نخبه چیه؟ از نظر شما ممکنه فردی نخبه باشه و عضو بنیاد نخبگان هم باشه اما از دید بنده که مدیر گروه یک رشته هستم اینطور نباشه. تا گروه فردی را قابل توجه ندونه به دستور کسی توجهی نداره.

 4. چرا تصمیمات شما اینطوریه. چرا می خواهید یک عده را براساس سلیقه خودتان از بقیه جدا کنید، حالا اسم نخبه هم روی شان با گذارید. اگر کسی نخبه است و کار شاخصی دارد که خب در فرآیند عادی صحیح هم برتری می یابد و جذب می شود. اگر می خواهید فرمایشات رهبری عزیز را اجرا کنید باید در کل فرآیند جذب تجدید نظر کنید و آن را تسهیل کنید، باید ظرفیت های جذب را بالا ببرید، باید روال های رابطه محور دانشگاه ها و دانشکده ها را حذف کنید.
  چرا دید مسئولین ما اینطور است.

  • با سلام و احترام

  • با سلام،
   متاسفانه قانونی که در بنیاد ملی نخبگان بعنوان طرح شهید شهریاری برای جذب بعنوان هیات علمی تصویب شده و در حال اجرا می باشد به درستی و عادلانه برای متقاضیان رعایت نمی گردد.
   بعنوان نمونه، خودم با وجود رزومه خوب در این طرح شرکت کردم و پذیرفته نشدم، در حالیکه در مصاحبه علمی برای جذب یکی از دانشگاه های سطح یک با امتیاز خیلی بالاتر نسبت به متقاضی ای که بعنوان نخبه این طرح انتخاب شده قرار گرفتم. با وجود اینکه ۱۰ امتیاز از همین طرح به امتیاز فرد اضافه شده بود. امیدوارم عدالت رعایت گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *