خانه » جذب هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی » ابلاغ دستورالعمل تدریس دانشجویان دکتری غیر هیأت علمی دانشگاه آزاد

ابلاغ دستورالعمل تدریس دانشجویان دکتری غیر هیأت علمی دانشگاه آزاد

دستورالعمل تدریس دانشجویان دکتری تخصصی غیر عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

به گزارش وب سایت هیات علمی، بنا بر اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر محمد علی‌اکبری معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی «دستورالعمل ضوابط تدریس دانشجویان دوره دکتری تخصصی غیر عضو هیأت علمی» را به دبیران هیأت امنای استان ها، رؤسای واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کردند.

براساس بندهای این دستورالعمل؛  دانشجویان دوره دکتری تخصصی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی می‌توانند تا قبل از دریافت گواهینامه تدریس، در مقاطع کاردانی و کارشناسی تدریس کنند و پس از دریافت گواهینامه تدریس، دانشجوی دوره دکتری تخصصی می‌تواند درس اصلی و جبرانی در مقطع کارشناسی ارشد را تدریس کرده و مشاور پایان‌نامه دانشجویان کارشناسی ارشد باشد.

در این دستورالعمل تأکید شده است: دانشجوی دوره دکتری تخصصی متقاضی تدریس باید همانند سایر مدرسین مدعو در کارگروه بررسی صلاحیت عمومی واحد دانشگاهی مورد ارزیابی قرار گرفته و پس از دریافت موافقت، همانند سایر مدرسین حق‌التدریس باید مراحل دریافت کد شناسه تدریس را طی کند. همچنین دانشجوی دوره دکتری تخصصی موظف است تحت نظر مدیر گروه آموزشی طرح درس در نظر گرفته شده جهت تدریس را تهیه و به دانشگاه ارائه کند.

تدریس دانشجویان دوره دکتری تخصصی برای دروس پایه در گروه فنی مهندسی، علوم پایه و کشاورزی ممنوع است. همچنین لازم است دروس تخصیص داده شده برای تدریس را در مقاطع قبلی گذرانده باشد. حداکثر ساعات مجاز تدریس دانشجویان دوره دکتری تخصصی در هر نیمسال معادل سقف مجاز تدریس اعضای هیأت علمی با مرتبه علمی «مربی» است.

گواهینامه تدریس دانشجوی دوره دکتری تخصصی در صورت دارا بودن شرایط زیر با تأیید شورای آموزشی استان مربوطه صادر خواهد شد:

۱.     تدریس در سه نیمسال تحصیلی با رعایت حداقل و حداکثر ساعت تدریس
۲.     گذراندن ۴۰ ساعت دوره‌های توانمندسازی با هماهنگی معاونت‌های موضوعی در سه نیمسال
۳.     دریافت معدل کل ۱۸ از ارزشیابی حداقل ۱۵۰ دانشجو طی سه نیمسال
۴.     رعایت انضباط آموزشی در تشکیل کلاس، ارائه طرح درس و ثبت بموقع نمرات با تأیید مدیرگروه و معاونت آموزشی واحد دانشگاهی
۵.     حفظ شئونات اسلامی در دانشگاه با تأیید مجموعه ذیربط

بدیهی است گواهی صادرشده از هر استان، برای سایر استان‌ها نیز معتبر است.

همچنین ببینید

جذب اعضای هیات علمی وابسته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ تا ۶ ماه آینده

مراحل جذب اعضای هیات علمی وابسته دانشگاه آزاد اسلامی سال ۱۴۰۲ در طی ۶ ماه …

۱۱ دیدگاه

 1. ۸ساله حق التدریس دانشگاه آزادم یک ریال تو پنج سال گذشته بهم ندادن پولی نیست بدن حال می‌خوام مارو بیرون کنن که چی بشه؟؟پول نمیدن مسخره شو هم در اوردن

 2. این طرح دانشگاه آزاد یک رویه بیگاری از دانشجویان دکترا هست. تعداد دانشجویان ورودی هر مقطع خیلی کم شده است و حتی برخی رشته ها رو به تعطیلی هستند و دانشکده ها در هم ادغام می شوند . حق التدریسها هم با تاخیر یک سال پرداخت میشود. این برای زمانی مناسب است که دانشجو در محل زندگی خودش دانشگاه برود و مورد دیگری هم که هست. کار کردن طول دوره تحصیل را افزایش میده و دانشجو باید دهها برابر در آمدش را هزینه شهریه بدهد.

 3. بند ۳ چقدر مسخره هست!! یعنی باید معدل ۱۸ رو از ارزشیابی نظرات دانشجویان بگیریم!!! نظرات دانشجویان دانشگاه آزاد که خب معلومه دیگه!!

 4. شما چه جور دانشجوی دکترای دولتی هستید که متوجه سرتیتر نشدید!!! نوشته دانشگاه آزاد که کلا سیاست های جداگانه ای دارد!! دانشگاه آزاد اوکی؟؟

 5. دانشجو که نیست، اساتیدشون بشینن سرکلاس تا دانشجوی دکتریشون درس پس بده.

 6. لطفا دررابطه با حقوق اساتید حق التدریس هم فکری داشته باشید

 7. دیگه خواهشا هیئت علمی و تدریس رو به … نکشید و بیش از این علم و دانش رو نابود نکنید …. دانشگاه آزاد و پیام نور و علمی کاربردی باید حذف بشه چون بار علمی و اخلاقی نداره

 8. سلام دانشجوی دکتری دانشگاه دولتی هم شامل این آیین نامه می شود؟

  • سلام. در دانشگاه‌های دولتی خود دانشگاه تصمیم گیرنده است. در اکثر دانشگاه های دولتی تهران این امکان وجود ندارد.

 9. عجب. ما ۸ ساله با فوق لیسانس داریم دانشگاه آزاد تدریس می کنیم. میخواهیم بیام بیرون. دانشگاه ازاد همون چندرغاز حق التدریس رو یکساله نداده. اینا دست پیش می گیرن پس نیفتن.
  ۱۰ سال پیش با مدرک فوق و دانشجوی دکتری هیات علمی می کردن حالا میخوان حق التدریس بگیرن با این شرایط. و شرایطی که اصلا اوضاع مالی دانشگاه داغونه و حقوق نمیدن. بیگاری به تمام معناست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *