خانه » جذب هیئت علمی وزارت علوم » تایید جذب دانشجویان نمونه به عنوان هیات علمی خارج از فراخوان
جذب دانشجویان نمونه به عنوان هیات علمی

تایید جذب دانشجویان نمونه به عنوان هیات علمی خارج از فراخوان

وزیر علوم از وفای به عهد درباره خواسته دانشجویان نمونه پیرامون بهره‌مندی از مزایا و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان در زمینه جذب خارج از فرایند خبر داد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در صفحه مجازی خود نوشت: دانشجویان نمونه منتخب جشنواره معرفی دانشجویان نمونه کشور در دانشگاه صنعتی شریف، تقاضای بهره مندی از مزایا و تسهیلات بنیاد ملی نخبگان کشور داشتند، در آن جلسه قول دادم که طی یک درخواست با امضای وزرای علوم و بهداشت از معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان و رئیس بنیاد ملی نخبگان این مطالبه عزیزان را به انجام برسانم که خوشبختانه با دستور سریع و صریح استاد دهقانی فیروزآبادی رئیس بنیاد این تقاضا اجابت شد.

زلفی‌گل در پست مجازی خود عنوان کرد: دانش آموختگان نمونه کشوری در مقطع دکتری خارج از فراخوان برای جذب به عنوان هیأت علمی به دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور معرفی و جذب خواهند شد.

گفتنی است پیش از این؛ مراسم تجلیل از برترین‌های سی‌ و یکمین دوره جشنواره دانشجوی نمونه کشوری با حضور محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر بهرام‌ عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و هاشم داداش‌ پور رئیس سازمان امور دانشجویان در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

محمد علی زلفی گل وزیر علوم با تبریک به دانشجویان نمونه و خانواده آنان گفت: قهرمان و پهلوان شدن و دانشجوی نمونه شدن کار سختی است ولی حفط دانشجوی نمونه بودن سخت‌تر است.

وی ادامه داد: معمولا جایی که دانشگاه احداث می‌شود آنجا ارزش پیدا می‌کند. دانشجویان نمونه باید خیلی مراقب کردار و رفتار خود باشند چون الگوی دانشجویان دیگر هستند. شخصیت علمی یک‌ کشور باید متوازن باشد کاریکاتوری نباشد و به تمام زیر نظام‌ها توجه شود.

تلاش وزارت علوم برای جذب دانشجویان نمونه در دانشگاه‌ ها

وزیر علوم افزود: باید هم به تولید علم و هم به مصرف علم توجه کنیم، به تبدیل علوم به فنون هم باید توجه کنیم. خدا رو شکر در دولت مردمی سیزدهم با حمایت دکتر رئیسی به گونه‌ای عمل شد که برنامه‌های وزارتخانه‌های علم طوری بود که شخصیت علمی کشور حالت توازن خود را حفط کرند.

وی ادامه داد: در این دوره در وزارت علوم فعالیت‌هایی در زمینه نگهداشت و جذب نخبگان، زیرساخت ها، توجه به امکانات رفاهی دانشجویان و ایجاد خوابگاه‌های متاهلی انجام شد همچنین در این دوره دستور العمل انتخاب دانشجویان سرآمد برای اولین بار تدوین و ابلاغ شد و پذیدش دانشجوی استاد محور برای اولین بار اجرایی شد.

وی همچنین درباره درخواست دانشجویان نمونه گفت: نامه دو امضایی با امضای دکتر عین اللهی وزیر بهداشت تهیه کرده و برای بنیاد ملی نخبگان ارسال می‌کنیم تا دانشجویان نمونه کشوری هم جزو بنیاد ملی نخبگان قرار گرفته و خارج از فراخوان جذب هیات علمی شوند.

بورسیه ۱۳۸۰ نخبه برتر در سال گذشته

وزیر علوم همچنین در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برای حفظ و نگهداشت نخبگان نیازمند عزم فرابخشی هستیم، گفت: ما در وزارت علوم توانستیم اقداماتی در این زمینه انجام بدهیم. به طوریکه طی تفاهم نامه با معاونت علمی ریاست جمهوری سال گذشته ۱۳۸۰ نفر از نخبگان برتر را بورس کردیم که پس از طی مقطع دکتری به عنوان هیات علمی جذب دانشگاه ها خواهند شد.

وی به تشریح جزییات عضویت دانشجویان نمونه در بنیاد ملی نخبگان پرداخت و گفت: اگر این دانشجویانی که امروز به عنوان دانشجویان نمونه برگزیده شدند عضو بنیاد شوند خارج از فراخوان به عنوان هیات علمی در دانشگاه ها جذب خواهند شد و اگر هم در مقاطع پایین تر یعنی کارشناسی ارشد و کارشناسی هستند می توانند برای ادامه تحصیل اقدام کنند و ما تصمیم داریم با هماهنگی این بنیاد دانشجویان نمونه کشوری نیز بتوانند خارج از فراخوان به دانشگاه ها معرفی و به عنوان عضو هیات علمی جذب شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: خوشبختانه یکی از اقدامات خوبی که در دولت مردمی شهید رییسی اتفاق افتاد احداث خوابگاه های متاهلی بود که بر این اساس ما دانشگاه ها را تشویق کردیم با مولد سازی املاک خود در سطح شهر بتوانند خوابگاه های متاهلی را احداث کنند.

وزیر علوم تاکید کرد: چندین دانشگاه از جمله تهران، یزد و فرودسی مشهد توانستند در حوزه تاسیس خوابگاه های متاهلی ورود کنند و سایر دانشگاه ها نیز در این حوزه فعال هستند. همچنین در حوزه تاسیس خوابگاه های مجردی نیز تاکید کردیم املاک بلااستفاده خود را تبدیل به احسنت کرده و در این حوزه ورود کنند.

زلفی گل یاد آور شد: اگر بخواهیم بدانیم ارزش یک دانشجوی نمونه چقدر است باید فرایند انتخاب دانشجوی نمونه را با دقت بررسی کنیم. در واقع این افراد از گروه های آموزشی پرونده خود را ارسال می کنند ابتدا در سطح دانشکده بعد دانشگاه و در نهایت وزارت علوم مورد بررسی قرار می گیرند و بهترین ها به عنوان دانشجوی نمونه انتخاب می شوند و فرایند این انتخاب برای ما اصل رقابت پذیری در جریان علمی است. چرا که این افراد به عنوان الگو معرفی و در آینده به سرمایه های نمادین کشور تبدیل می شوند.

وی تاکید کرد: ما در وزارت علوم تلاش می کنیم دانشجویان نمونه به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه ها استخدام شوند.

وزیر علوم به روش های نگهداشت نخبگان در کشور اشاره کرد و گفت: در این زمینه یک عزم فرابخشی لازم است و فقط یک وزارت خانه نمی تواند تمام اقدامات را انجام دهد. در درجه اول تضمین شغل دغدغه نخبگان ما است. مرحله بعدی تامین مسکن و در نهایت امکان ازدواج و امکانات رفاهی است که باید عزم فرابخشی در این زمینه شکل بگیرد.

وی ادامه داد: البته ما در وزارت علوم توانستیم بخشی از این فراهم کنیم. به طوریکه طی تفاهم نامه با معاونت علمی ریاست جمهوری سال گذشته ۱۳۸۰ نفر از نخبگان برتر را بورس کردیم که پس از طی مقطع دکتری به عنوان هیات علمی جذب دانشگاه ها خواهند شد.

زلفی گل افزود: سال گذشته ۲۰۰ نفر با سهمیه بنیاد ملی نخبگان بورسیه شدند اما امسال این میزان به ۵۰۰ نفر افزایش یافت. همچنین راه اندازی بورس صنعت از دیگر اقدامات وزارت علوم است که صنایع دانشجویان برتر را بورس کنند تا این افراد نگران آینده شغلی خود نباشند.

همچنین ببینید

شیوه نامه تسهیلات جذب هیات علمی (طرح جهت)

انتشار شیوه نامه تسهیلات جذب اعضای هیات علمی (طرح جهت)

بنیاد ملی نخبگان شیوه نامه تسهیلات جذب دانش آموختگان برتر به عنوان عضو هیات علمی …

۴ دیدگاه

 1. عرض سلام و خدا قوت.
  بنده مادر دو فرزند هستم و در حال حاضر دانشجوی دوره دکتری رشته شیمی دردانشگاه دولتی و روزانه، سال ۱۴۰۰ جزءپژوهشگر برتر شدم و چندین مقاله isiدارم معدل دکتری ۱۹/۵ سوال بنده این است که چرا شرط سن حائز اهمیت میشه وقتی حتی با سن بالا و وظایف مادری و همسری نسبت به دیگر دانشجویانی که اکثرا مجرد هستند و وظایف کمتری بر عهده دارند، رتبه اول را کسب کرده. از،طرفی ازدواج و فرزند آوری و تربیت فرزند مورد اهمیت قرار میگیره !!!از طرفی هر خانمی برای مادر شدن و تربیت فرزند باید عمری سپری کند و از خود گذشتگی نشان دهد. بعد از کسب درجات و رتبه های علمی زمانیکه صرف تشکیل و تربیت خانواده شده منجر به محدویت سنی شده و سدی دیگر برای رشد و تعالی خانم ها ست. لطفا کمی منصف و اندیشمند باشید

 2. درود بر شما لطفا شرایط و مواردی که یک دانشجو و فارغ‌التحصیل نمونه به حساب می‌آید هم بنویسید

 3. سلام و عرض ادب
  شرایط نمونه بودن دانشجوی دکتری روزانه چی هست؟
  لطفاً آیتم‌های مورد نظر برای نمونه شدم رو بفرمائید ببینیم شامل حال ما میشه یا نه.
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *