خانه » اخبار دوره دکتری » اعلام جزئیات نحوه تدریس دانشجویان دانشگاه آزاد به‌عنوان مهارت‌یار
پرداخت هدیه نقدی به اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی

اعلام جزئیات نحوه تدریس دانشجویان دانشگاه آزاد به‌عنوان مهارت‌یار

بخشنامه نحوه بکارگیری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی برای تدریس دروس مهارتی به‌عنوان مهارت‌یار از سوی دکتر طهرانچی ابلاغ شد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

به گزارش وب سایت هیات علمی،‌ بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بخشنامه «نحوه بکارگیری دانشجویان برای تدریس دروس مهارتی به عنوان مهارت‌یار در دانشگاه آزاد اسلامی» را به رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی استان ها و واحدهای ویژه ابلاغ کرد.

این بخشنامه در راستای توجه به اهمیت مهارت آموزی در رشد اقتصادی کشور و تأکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در سیاست های کلی اشتغال مبنی بر آموزش نیروی انسانی متخصص، ماهر و کارآمد متناسب با نیازهای روز بازار کار و ارتقای توان کارآفرینی و هم‌راستایی آموزش و مهارت برای تحقق اهداف قانون نظام جامع آموزش و تربیت فنی و حرفه‌ای و مهارتی مصوب مجلس شورای اسلامی ابلاغ شده است.

بخشنامه «نحوه بکارگیری دانشجویان برای تدریس دروس مهارتی به عنوان مهارت‌یار در دانشگاه آزاد اسلامی» در راستای تحقق اهداف سند تحول و تعالی دانشگاه آزاد اسلامی و اجرای اقدام «طراحی و اجرای سازوکار منعطف هدایت تحصیلی دانشجویان در هماهنگی با استعدادهای فردی، روند فعالیت‌های علمی ایشان و آینده شغلی» راه‌کنش تغییر نظام تعاملی استاد و دانشجو و افزایش انعطاف‌پذیری فرایند آموزش مبتنی بر استعدادها و تقویت قدرت ابتکار و خلاقیت دانشجو از بسته کاری «ارتقای کیفیت و کارآمدی دوره‌های تحصیلی» و وظایف مندرج در ماده ۲ فصل دوم اساسنامه باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان با هدف تعمیق مهارت های کاربردی به ویژه در فناوری های پیشرفته و ارتقای جریان علمی و مهارت های مربیگری دانشجویان و تربیت استادکاران آینده تدوین شده است.

براساس بندهای این بخشنامه؛ سرمایه‌گذاری و جانشین‌پروری در حوزه نیروی انسانی مستعد، ارتقای مهارت‌های تدریس دانشجویان شاغل به تحصیل در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی، افزایش سطح توانمندی‌های مهارتی دانشجویان در عرصه‌های مختلف و استفاده از ظرفیت دانشجویان دارای مهارت و تخصص در آموزش های دروس مهارتی ازجمله اهداف تدوین این بخشنامه است.

شرایط و ضوابط مهارت‌یاری

در این بخشنامه تأکید شده است: مهارت‌یار باید دانشجوی یکی از دوره های تحصیلی در یکی از واحدهای دانشگاهی یا مراکز آموزشی زیرمجموعه دانشگاه آزاد اسلامی باشد و در هر نیمسال تحصیلی کارورزی، ثبت‌نام آموزشی و انتخاب واحد داشته باشد.

«دارا بودن گواهی از سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، دانشگاه آزاد اسلامی یا مراکز بین المللی مورد تأیید»، «دارا بودن سوابق تجربی مفید در حرفه مربوط»، «جواز کسب یا گواهی فعالیت صنعتی/خدماتی در حرفه مربوط»، «داشتن گواهینامه دوره‌های ضمن خدمت معتبر در رشته مهارتی مرتبط»، «داشتن سوابق داوری در مسابقات و رویدادهای مهارتی در سطوح استانی، ملی و بین‌المللی»، «دارای رتبه در مسابقات و رویدادهای مهارتی استانی، ملی و بین‌المللی»، «راه یافته به مرحله ملی و بین‌المللی مسابقات و رویدادهای مهارتی» و «مدرس و آزمونگر مورد تأیید سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور یا مراکز بین‌المللی مورد تأیید» ازجمله حداقل شرایط تخصصی لازم برای ثبت‌نام در سامانه مهارت‌یار است.

براساس بندهای این بخشنامه؛ استفاده از مهارت‌یاران در دوره کارورزی صرفاً برای دروس مهارتی میسر است. حداکثر واحد مجاز کارورزی برای مهارت‌یاران در هر نیمسال ۸ واحد درسی است. همچنین تمامی دانشجویان دوره تحصیلی دانشگاه که به عنوان مهارت‌یار انتخاب و مشغول به تدریس می شوند، مشمول ضوابط، مقررات، آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل ها، بخشنامه ها و اساسنامه دانشگاه هستند و هیچ‌گونه تعهد استخدامی برای دانشگاه در قبال آنها ایجاد نمی‌کند.

دوره‌های موردنیاز برای مهارت‌یار شدن تمامی دانشجویان دوره های تحصیلی دانشگاه، رایگان بوده و هزینه دوره‌ها بر عهده واحد دانشگاهی متقاضی استفاده از خدمات دانشجو است.

گفتنی است پس از گذراندن موفق دوره‌های یاددهی و تخصصی تربیت مربی مهارتی و تکمیل دوره کارورزی، به مهارت‌یاران گواهینامه ویژه دوره مربی مهارتی اعطا می‌شود.

گذراندن ۱۲ ساعت مهارت‌های یاددهی ویژه مربیان مهارتی و ۲۸ ساعت آموزش تخصصی مربیگری دروس مهارتی رشته خاص، تکمیل دوره عملی مهارت‌یار به میزان ۱۶ واحد در حداقل سه نیمسال تحصیلی و اخذ حداقل۸۰ درصد نمره ارزیابی میانگین دوره کارورزی ازجمله شرایط دریافت گواهینامه ویژه مربی مهارتی است.

براساس این بخشنامه؛ معافیت شهریه تحصیلی مهارت‌یاران به صورت معافیت بخشی از شهریه تحصیلی آنها در نظر گرفته می شود.

جزئیات ثبت درخواست، بررسی و تأیید مهارت‌یاران

براساس بندهای این بخشنامه؛ دانشجویان متقاضی باید درخواست خود را در سامانه مهارت‌یار ثبت کند. بررسی و تأیید/ رد صحت مدارک دانشجو توسط باشگاه واحد و تأیید صلاحیت علمی اولیه مهارت‌یاران توسط مدیر گروه، رئیس دانشکده مهارت و کارآفرینی و معاون آموزشی و مهارتی/ علمی واحد/ مرکز انجام می شود. در مرحله بعد، بررسی و تأیید/ رد صلاحیت علمی توسط کارگروه صلاحیت‌های علمیِ هیأت اجرایی جذب استان و بررسی و تأیید/ رد درخواست توسط دانشکدگان انجام خواهد شد.

دانشجو پس از دریافت کد شناسه تدریس توسط مراجع ذیربط دانشگاه و شرکت در دوره مهارت‌های یاددهی و دوره‌های تخصصی تربیت مربی مهارتی در صورت نداشتن مدرک مربیگری در درس مهارتی مربوط و در پایان دریافت گواهینامه دوره ویژه مربی مهارتی توسط معاونت علوم تربیتی و مهارتی، به عنوان مهارت‌یار برای کارورزی در درس مهارتی مرتبط با گواهینامه اخذشده معرفی خواهد شد.

در این بخشنامه که به صورت تفصیلی در اختیار واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است، به موارد دیگری ازجمله شرایط، وظایف و مزایای مدرس پشتیبان مهارت یاران، ارزیابی صلاحیت علمی و توزیع مهارت‌یاران، وظایف رؤسای باشگاه ها در استان ها و واحدهای دانشگاهی محل تحصیل متقاضی و وظایف مرتبط در واحدهای دانشگاهی/ مراکز آموزشی محل انجام کارورزی مهارت‌یاران اشاره شده است.

همچنین ببینید

تاسیس سامانه نان با تخصیص ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای جهت‌دهی پژوهش‌ها به نیازهای کشور

تاسیس سامانه نان با تخصیص ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای جهت‌دهی پژوهش‌ها به نیازهای کشور

وزیر علوم از تاسیس سامانه نظام ایده‌ها و نیازها برای جهت‌دهی پژوهش‌ها به نیازهای کشور خبر …

۳ دیدگاه

  1. چرت و پرت یار مذخرف بازی با کلمات و علاف کردن ملت

  2. چرت و پرت، مسخره، مضخرف. این بخشنامه رو یک آدم فضایی نوشته یا آدم زمینی که جنسش خوب نبوده یا با یاقیش مشکل داشته. و تمام.

    • اتفاقا تمام بخش نامه ها و دستور العمل ها توسط چندین تیم کارشناسی تدوین و ارزیابی میشوند و در راستای سیاست و منافع دانشگاه آزاد ابلاغ میشوند مثل طرح های دستیار آموزشی و هیئت علمی وابسته که مطابق این بخشنامه ها همه را یکجا و فله ای بیرون کردند و بعد هر کسی را که خودشان صلاح دانستند وارد کردند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *