خانه » جذب هیئت علمی وزارت علوم » استخدام نخبگان معرفی شده از سوی بنیاد ملی نخبگان بدون فرایند جذب

استخدام نخبگان معرفی شده از سوی بنیاد ملی نخبگان بدون فرایند جذب

وزیر علوم گفت: جذب شدن به عنوان هیات علمی و تدریس در دانشگاه ساده نیست و نخبگان معرفی شده از سوی بنیاد ملی نخبگان بدون فرایند جذب استخدام می شوند.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر محمد علی زلفی گل در تشریح اقدامات این وزارت در برنامه زنده صف اول شبکه خبر گفت: ۱۰۰۰ رشته دوره کارشناسی کم متقاضی و کم استقبال حذف شدند.

وی با اعلام اینکه ساماندهی آموزش عالی مصوبه قانونی شورای عالی انقلاب فرهنگی است گفت: در بحث ساماندهی حذف رشته با دقت و تأمل بسیار رخ می‌دهد چرا که باید برای ادامه کار اعضای هیأت علمی این رشته‌ها که از دانشگاه حقوق می‌گیرند تصمیم گیری کنیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تبریک هفته دولت اظهار کرد: با سفر به استان‌های مختلف با مزیت‌های نسبی هر استان جهت برقراری بهتر عدالت آموزشی، فناوری و نوآوری مواجهه می‌شویم که تأثیر گذار است.

برخی از آمارهای رشد آموزش عالی در دولت سیزدهم

وی افزود: اتفاقات خوبی در دولت سیزدهم رخ داده است تا آموزش عالی ایران در راستای توسعه علم و فناوری کشور حرکت کند و افتخارات شایسته امروز کشور نتیجه فعالیت‌های وزارت علوم در ادوار مختلف بوده است.

زلفی گل تصریح کرد: بالغ بر ۱۰۰ هزار مقاله علمی در کشور منتشر شده است که نتیجه زحمات گذشتگان در برنامه ریزی و سیاست گذاری بوده و باید قدردان آن باشیم.

وی افزود: در دولت سیزدهم بیش از ۵۰ هزار شغل دانش بنیانی در پارک‌های علم و فناوری ایجاد شده و تعداد پارک‌های علم و فناوری از ۴۰ عدد به ۵۰ عدد و پردیس‌های علم و فناوری از ۲۰ به ۲۲ عدد و مراکزرشد فناوری به ۲۶۰ رسیده است.

وزیر علوم ادامه داد: با تأسیس معاونت فناوری و نوآوری در وزارت علوم سعی کرده ایم تا راهبری علم را از تولید علم به علم نافع و تأثیر گذار ببریم.

وزیر علوم گفت: در بحث مرجعیت علمی باید از گذشتگان تقدیر کنیم؛ امروزه نیز ریل گذاری وزارت علوم در راستای ارتقای تولیدات علمی است و هم اکنون ۸۴۰ دانشمند یک درصد برتر جهان و بیش از ۱۹۰۰ دانشمند دو درصد بین المللی داریم، اما تا قبل از سال ۸۳ شاید تعداد آن‌ها ۳ تا ۴ نفر بوده است.

زلفی گل اضافه کرد: در زمینه اثربخشی علم در سایر وزارت خانه‌ها و نهادها شاهد موفقیت‌هایی هستیم و تجهیزات آزمایشگاهی و صنایع دفاعی و پزشکی پیشرفت‌های مهمی داشتیم.

وی افزود: در زمینه اثربخشی علم در سایر وزارتخانه‌ها هم شاهد رشد خوبی هستیم، امروزه بحث این است که خودروهای بخش عمومی شهرداری برقی شوند، این دانش از پژوهشگاه‌های ما آمده است.

و وی با اشاره به دیپلماسی علمی گفت: در بیشتر رشته‌های علمی بیش از ۳۷ درصد تولیدات بین المللی علمی با مشارکت محققان خارجی و ایرانی انجام شده، یعنی پژوهشگران و دانشمندان کشورهای دیگر دانشمندان ایرانی را به رسمیت می‌شناسند و این موضوع افتخار بزرگی است.

وزیر علوم افزود: تعداد مجلات بین المللی قبل از انقلاب صفر بوده و هم اکنون در پایگاه‌های رویترز و اسکوپوس ۴۶ مجله جدید نمایه سازی شده که ۲۶ عدد آن فارسی است. و به طور میانگین هر ماه دو مجله ایرانی وارد نمایه بین المللی می‌شود.

وی ادامه داد: برنامه ریزی وزارت علوم این است که تعداد مجلات بین المللی در دولت سیزدهم دو برابر شود.

زلفی گل بیان کرد: قراردادهای صنعت و وزارت علوم در زمینه درآمدها دو برابر شده و با تصویب سامانه نان یعنی نظام ایده‌ها و نیازها در شورای عالی انقلاب فرهنگی باید تمام ارگان‌ها و وزارتخانه‌ها نیازهای خود را در این سامانه ثبت کنند تا محققان و پژوهشگران ایرانی مطابق با شناسایی نیازهای جامعه حرکت کنند و پایان نامه‌ها و رساله‌ها هم متناسب با این باشند و هم اکنون ۱۰ هزار نیاز به ثبت رسیده است.

به گفته وی، هر استادی که در راستای نیاز صنایع فعالیت کند پژوهانه ویژه می‌گیرد.

ثبت ظرفیت شرکت‌های دانش بنیانی در سامانه جان

وی گفت: محصولات تولیدی شرکت‌های های دانش بنیان و هسته‌های فناور در سامانه جان ثبت می‌شود تا همگان با آنها آشنا شوند و بتوانند از این ظرفیت‌ها استفاده کنند.

زلفی گل تاکید کرد: لفی‌گل عنوان کرد: سال ۱۴۰۱ چهل درصد بودجه پژوهشی شرکت‌های دولتی در صندوق علوم، تحقیقات و فناوری قرار گرفت و این صندوق همرسان مالی نیاز و ظرفیت تحقیقاتی است و با لطف هیأت دولت محترم این میزان در سال ۱۴۰۲ به شصت درصد رسید

۴۴۰ انجمن علمی باید قدمی در شناسایی رشته‌ها به دانش آموزان بردارند

وزیر علوم اضافه کرد: ۴۴۰ انجمن علمی در کشور داریم و باید این انجمن‌ها فرصت کنند در صدا سیما حضور یابند چرا که این امر باعث شناسایی دانش آموزان با رشته‌ها و آینده مشاغل می‌شود و زیبایی و ظرفیت علمی و شغلی هر رشته به نسل جوان معرفی می‌شود.

زلفی گل گفت: باید نخبگان را شناسایی کنیم و آنها را به دیگران بشناسانیم و بحث امیدآفرینی برای جوانان مهم است و در این زمینه باید از ظرفیت دانشگاه‌های ملی و فراملی استفاده شود.

وزیر علوم گفت: مسیر جذب اعضای هیأت علمی، فراخوان جذب است و فقط افرادی که شرایط سخت بنیاد نخبگان را داشته باشند و توسط این بنیاد معرفی شوند از فراخوان جذب مستثنی هستند که تعداد این افراد کم است.

وی درباره جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها اظهار کرد: یکی از اقدامات شورای عالی انقلاب فرهنگی تأسیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی است و به تبع آن در وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی تأسیس شده و دانشگاه‌ها خودشان هیئت اجرایی جذب دارند و مطابق قوانین می‌توانند متناسب با رشته‌ها به جذب هیئت علمی اقدام کنند که مراحلی مانند غربالگری متناسب با سطح علمی را طی می‌کند.

زلفی گل بیان کرد: تعداد ثبت نام شدگان برای جذب هیئت علمی بسیار زیاد است و تعداد متقاضیان چند برابر ظرفیت رشته‌ها است بنابراین طبیعی است همه نتوانند جذب شوند. البته مراحل پاسخگویی به شکایات افراد در فرآیند جذب پیش بینی شده است تا حق کسی ضایع نشود.

هر فردی نمی‌تواند استاد دانشگاه شود

وزیر علوم گفت: جذب شدن به عنوان هیأت علمی و تدریس در دانشگاه ساده نیست و شرایط علمی خاصی می‌خواهد؛ اگر فردی که شایسته نیست جذب هیئت علمی شود دانشگاه برایش جهنم می‌شود نخواهد توانست پاسخگوی دانشجویان در کلاس درس باشد، استادی شغل بسیار حساس و سخت است و استاد حتی در منزل خود هم باید دائماً کارهای علمی را رصد کند و خودرا به روز نگه دارد.

بورس صنعت

زلفی گل گفت: یکی از مشکلات فعلی جامعه نگرانی نخبگان از آینده شغلی است برای کاهش این دغدغه آموزش عالی ایران، بورس صنعت و مشاغل را در نظر گرفته و بر همین اساس بنیاد ملی نخبگان ظرفیت ۱۳۸۰ نفر، فرهنگیان ۲۰۰۰ نفر و شرکت ساپیا هم ۱۰۰۰ نفر دانشجو بورس می‌کنند؛ بنابراین در سال جاری بیش از ۵ هزار از رتبه‌های برتر کنکور جذب رشته‌ها می‌شوند که شرایط آن در دفترچه انتخاب رشته درج شده و از مزیت‌های آن پرداخت حقوق به دانشجویان است.

وی ادامه داد: از نمایندگان مجلس خواستارم که در برنامه هفتم توسعه امتیازی را در نظر بگیرند تا شرکت‌های صنعتی که دانشجو را در قالب بورس صنعت جذب می‌کنند شامل معافیت مالیاتی شوند.

وزیر علوم علت تأخیر در اعلام نتایج آزمون سراسری را تاثیرقطعی معدل در نتایج و در خواست آموزش و پرورش برای بررسی شرایط متقاضیان مجاز دانشگاه فرهنگیان اعلام کرد.

وزیر علوم در مورد توسعه خوابگاه‌ها نیز توضیح داد: ساخت خوابگاه‌های مجردی و متاهلی به عزم فرابخشی و حمایت دولت و اعتبار سازمان برنامه و بودجه نیاز دارد. اما با وجود کمبودها ما توانسته‌ایم تعداد خوابگاه‌های مجردی را از ۹۸۰ بلوک خوابگاه در ابتدای دولت سیزدهم به ۱۳۰۳ بلوک برسانیم؛ یعنی پوشش خوابگاهی از ۱۸۶ هزار نفر به ۲۱۰ هزار نفر افزایش یافته است.

زلفی‌گل گفت: خوابگاه‌های متاهلی هم از ۱۲۹۶ واحد به ۲ هزار واحد رسیده است. بر اساس توافقی با وزارت راه و شهرسازی ساخت ۲۰۰ هزار واحد خوابگاه متاهلی را در دستور کار داریم که اقدامات اولیه برای آن انجام شده است.

مهارت محوری نیازمند عزم فرابخشی

وزیر علوم تاکید کرد: مهارت‌محور کردن دروس در آموزش عالی نیاز به عزم فرابخشی و همه وزارت‌خانه‌های صنعت، کشاورزی، نفت، نیرو و تمام دستگاه‌ها دارد تا از صنایع برای کارورزی و کارآمدی دانشجویان استفاه شود و لازم است مجلس و دولت در این زمینه به بخش دولتی و خصوصی مشوق‌هایی مانند معافیت مالیاتی بدهند.

همچنین ببینید

لزوم تسهیل پذیرش نخبگان متمایل به عضویت در هیات علمی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای اینکه نخبگان جذب هیات علمی آموزشی و پژوهشی …

۳ دیدگاه

 1. افرادی هستند که حتی یک مقاله علمی پژوهشی و یا ای اس ای ندارند و در چند سال اخیر هست علمی پیمانی شدن، دانشگاه برایشان بهشت شده نه جهنم. غیر از وزارت علوم، وزارت بهداشت هم چنین هست
  هر دانشگاهی دانشجو مربوط به خودش یا اقوام اساتید همان دانشگاه به عنوان استاد جدید می گیرد، همه جا پارتی بازی می شود، خودم رفتم مصاحبه و همچنین افرادی که مصاحبه می دادن چنین سخنانی تایید می کردن

 2. اقای دکتر زلفی گل. باور کنید ما هم که دو سال است پوستمان در فرایند جذب کنده شده و لحظه به لحظه به امید به سرانجام رسیدن فرایند جذبمان در اضطراب و استرس و فشار روحی گذرانده ایم، نخبه هستیم. هر کدام با چندین مقاله و کتاب و رزومه فوق العاده از بین دهها نفر انتخاب شده ایم و دیگر طاقت و تحمل و صبری برایمان نمانده. کد استخدامی ما را حل کنید تمام شود این زجر و انتظار و بلاتکلیفی دائمی. چه کسی صدای ما را به شما خواهد رساند؟

  • دوست عزیز
   مصاحبه دکتری
   مصاحبه هیئت علمی
   شغل
   و…
   همه چیز پارتی میخواهد
   نداری! خب شرمنده.
   البته میشود بالاخره. ولی میدانی چطوری؟ وقتی پوستت کنده شد آنوقت شاید به اینها برسی ولی نه مثل پارتی دارها سریع، راحت و بدون دردسر. کاش حداقل سختی‌اش برای همه بود ولی نیست.
   تو میمانی و توانایی‌هایت و نخبگانی که برای پیشرفت به تو پول میدهند تا رزومه‌هایشان را تکمیل کنند و بقیه مشکلات را هم با پارتی حل می‌کنند.
   تو میمانی و قلبی شکسته و آهی بی نتیجه.
   آری این است سزای دانایی و آگاهی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *