خانه » جذب هیئت علمی وزارت بهداشت و درمان » لزوم جذب هوشمندانه اعضای هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی

لزوم جذب هوشمندانه اعضای هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی

رئیس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت با تبیین فرایندهای جذب و تعهدات اعضای هیات علمی بر لزوم جذب هوشمندانه اعضای هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی تاکید کرد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر سعید چنگیزی آشتیانی در نشست معاونین آموزشی به تشریح فرآیند جذب و تعهدات اعضای هیات علمی پرداخت و عنوان کرد: نیازسنجی، جذب، نگهداشت، توانمندسازی و به ویژه نظارت بر عملکرد اعضای هیات علمی از نکات کلیدی است که معاونین آموزشی باید به آن توجه داشته باشند.

وی با بیان این نکته که ملاک اصلی در بحث نیازسنجی و اعلام نیاز، اینکه آیا این نیازسنجی با ماموریت و نیاز دانشگاه انطباق دارد یا خیر، افزود: فرآیند جذب اعضای هیات علمی باید به صورت هوشمندانه و براساس آینده نگری و منافع دانشگاه انجام شود.

چنگیزی آشتیانی با تاکید براعلام نیاز واقعی دانشگاه‌ها برای جذب اعضای هیات علمی، گفت: فرصت ها، مزیت‌های رقابتی و امکانات، زیرساخت‌ها و موقعیت جغرافیایی هر دانشگاه مختص به خود آن دانشگاه است؛ بنابراین در فرایند برنامه ریزی برای جذب، هرگونه الگوسازی و مشابه سازی از سایر دانشگاه‌ها نباید مبنای کار قرار گیرد.

وی تصریح کرد: در راستای تحقق وارتقای یک دانشگاه اسلامی و تمدن ساز؛ نقش اعضای هیات علمی ماهر، توانمند، متدین، متعهد و مقید به ارزش‌های اسلامی و پایبند به مقدسات نظام بسیار مهم و محوری است و زمانی یک دانشگاه پیشرفت می‌کند که دارای اعضای هیات علمی متخصص، ماهر، مومن، دلسوز و پشتیبان نظام باشد.

رئیس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت با اشاره به روش های جذب اعضای هیات علمی (تعهدی ، قراردادی، سرباز هیئت علمی وبه صورت فراخوان) در مورد موضوع تعهدات توضیحاتی ارائه داد و افزود: بر اساس بررسی انجام شده، در بسیاری از موارد فاصله بین عرضه و تقاضای و اعلام نیاز دانشگاه‌ها برای جذب هیات علمی بسیار زیاد است.

وی افزود: با توجه به فراوانی تعداد دانش آموختگان در بیش از ۸۰ درصد از رشته‌های دکتری تخصصی (Ph.D) و ضرورت مدیریت منابع انسانی امکان تمدید تعهدات عملاً در بسیاری از رشته‌های مذکور وجود ندارد.

چنگیزی آشتیانی به ایجاد پورتال مرکز جذب امور هیات علمی و نخبگان اشاره کرد و گفت: این سامانه به روز رسانی و ساماندهی شده و یک بخش در آن به عنوان اعلام نیاز دانشگاه‌ها برای متعهدین Ph.D و کارشناسی ارشد در نظر گرفته شده است که با آدرس aac.behdasht.gov.ir قابل دسترسی برای همه است و دانشگاه ها می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

وی گفت: تمام تلاش ما این است که بتوانیم فرصت جذب هیات علمی برای همه متعهدین Ph.D فراهم کنیم، اما اگر آنها نتوانستند از طریق فراخوان جذب شوند می توانند به سایت بنیاد ملی نخبگان مراجعه کنند و مطابق با ضوابط شورای عالی انقلاب فرهنگی چنانچه منتخب جشنواره شهید شهریاری شوند، امکان جذب بدون فراخوان وجود خواهد داشت.

رئیس مرکز امور هیات علمی وزارت بهداشت گفت: فرایند جذب اعضای هیئت علمی شامل سه مرحله ارائه مجوز از سازمان اداری و استخدامی کشور، نیازسنجی دانشگاه‌ها و برگزاری فراخوان از طریق سامانه متمرکز جذب اعضای هیات علمی است که شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان جذب مرکزی به این سامانه دسترسی دارند همچنین وضعیت پیشبرد بیستمین فراخوان جذب جهت برگزاری در دستور کار است.

وی افزود: طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کل فرایند جذب اعضای هیات علمی باید در ۵ ماه به نتیجه برسد. ضمن اینکه آیین نامه سازمان اداری و استخدامی کشور در حال بازنگری است و دانشگاه‌ها باید در این راستا نظرات و بازخورد خود را ارائه دهند.

چنگیزی آشتیانی فرآیند جذب و تعهدات اعضای هیات علمی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی را تشریح کرد.

همچنین ببینید

جذب هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ۱۴۰۳

جذب هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ۱۴۰۳

دانشگاه علوم پزشکی تهران از میان دانش آموختگان دکتری تخصصی ژنتیک عضو هیات علمی جذب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *