خانه » جذب هیئت علمی وزارت علوم » تسریع فرایند جذب هیات علمی در دانشگاه‌ها

تسریع فرایند جذب هیات علمی در دانشگاه‌ها

رئیس مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم از ابتکار و برنامه این مرکز برای حل مشکل مدت ماندگاری پرونده های جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه ها خبر داد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

دکتر محمد خلج امیرحسینی در گفتگو با خبرگزاری مهر درباره حل مشکل مدت ماندگاری پرونده‌های جذب اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌ها گفت: برای حل مشکل مدت ماندگاری پرونده‌های جذب اعضای هیأت علمی در دانشگاه‌ها یک ابتکاری داشته ایم.

وی با بیان اینکه جذب اساتید در دانشگاه‌ها دو محور دارد، گفت: جذب اساتید تحت عنوان سرعت و دقت دو محور دارد، در بحث زمان جذب برای اساتید واقعاً مشکل داریم علت آن نیز این است که به لحاظ اجرایی، جذب اساتید دارای سه ضلع است که یک ضلع آن دانشگاه، یک ضلع دیگر آن مرکز جذب، و ضلع سوم آناستعلامات و تحقیقات هستند، تقریباً می‌توان گفت این سه ضلع از هم مستقل هستند.

رئیس مرکز جذب وزارت علوم گفت: بنابراین طبق بررسی‌هایی که ما انجام دادیم، مشخص شد یک گلوگاه اصلی در بحث سرعت در دانشگاه‌ها، این است که دانشگاه‌ها منتظر استعلام و تحقیق می‌شوند. ولی به دلیل آنکه این موضوع حالت مانع عمل می‌کنند دانشگاه‌ها حتماً منتظر آن می‌مانند.

وی ادامه داد: برای همین ما در مرکز جذب وزارت علوم جدولی را طراحی کرده و به این نتیجه رسیدیم که ما استعلام‌ها را به سمت مرکز جذب سوق دهیم و وظیفه اصلی و پایش بحث استعلام‌ها در مرکز جذب صورت گیرد. از این طریق دانشگاه‌ها از این بحث آزاد شده و با فراغ بال از روز اول که فراخوان انجام می‌شود، به غربالگری، توانمندی علمی و صلاحیت عمومی پرداخته و سپس هیأت اجرایی جواب را برای مرکز جذب ارسال می‌کند. در مرحله بعد بحث‌های نظارت، استعلام و تحقیقات انجام می‌شود و کار دانشگاه‌ها سرعت می‌گیرد، بنابراین تلاش ما این است که این قسمت را فعال‌تر کنیم تا زودتر جواب بگیریم.

وی ادامه داد: بدین وسیله هر ماندگاری که در دانشگاه‌ها صورت گیرد مربوط به تدابیر خود دانشگاه‌ها بوده و به خارج از دانشگاه مرتبط نخواهد بود.

امیرحسینی گفت: ما نیز از دانشگاه‌ها درخواست کرده ایم طوری برنامه ریزی کنند که طبق جدولی که به آنها ارائه شده، فراخوان‌های سال ۱۴۰۰ و اردیبهشت سال ۱۴۰۱ را تا آخر تابستان سال آینده جمع بندی و نهایی کنند.

همچنین ببینید

لزوم تسهیل پذیرش نخبگان متمایل به عضویت در هیات علمی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای اینکه نخبگان جذب هیات علمی آموزشی و پژوهشی …

۱۹ دیدگاه

 1. سلام و وقت بخیر دوستان. اونایی که در مرحله صلاحیت عمومی و استعلام فراخوان اردیبهشت ۱۴۰۱ بودند هیچ تغییری براشون حاصل نشده هنوز؟

  • سلام و عرض ادب،
   برای آبان ۱۴۰۱ من مرحله علمی را پیش از عید و عمومی را چند روز پیش گذراندم. تا ده روز دیگر هم نفر برتر هر دو مصاحبه اعلام خواهد شد. اطلاع دارم که برخی دانشگاه ها سال قبل مرحله علمی بود، چند روز دیگر مصاحبه عمومی آن ها برگزار خواهد شد. در دانشگاه های مختلف این روند متفاوت هستش. ملاک سیستم جذب و بروزرسانی صفحه خود شماست.
   آرزوی بهترین ها

 2. با سلام،
  در مصاحبه علمی جذب دانشگاهی شرکت کردم، اکنون در سامانه برای من دوباره به مرحله یک (بررسی اولیه) برگشته و در انتهای درخواست جمله «بررسی اولیه دانشگاه» درج شده. این به چه معناست؟؟؟
  تشکر

  • درود بر شما
   پس از مصاحبه علمی، قاعدتا باید به مرحله بررسی صلاحیت عمومی تغییر کنه.
   اکنون منتخبان در مرحله استعلام و مصاحبه عمومی هستن.
   گاها اشتباهاتی در سامانه رخ میده. میتونید با مرکز جذب تماس بگیرید و مشکل رو درمیون بذارید

  • سلام دوست گرامی
   دو سال پیش همچین موردی برای بنده هم پیش اومد.
   تماس گرفتم با دانشگاه مربوطه، گفتن مشکل سامانه بوده است.
   می‌تونید بعد از تعطیلات با مرکز جذب تماس بگیرید.

   • درود و عرض ادب خدمت دوستان فرهیخته (Kermanshah و Iran)،
    ممنون از پاسخ شما هر دو عزیز،
    بله تماس گرفتم و گفتند که درج «بررسی اولیه دانشگاه» یعنی اینکه جزو سه نفر منتخب صلاحیت علمی هستید، و احتمالا اردیبهشت ماه پس از استعلام و … برای مصاحبه عمومی با شما تماس خواهند گرفت، اما نمی دانم چرا نگفتند در مصاحبه علمی به عنوان نفر چندم حد نصاب را آورده ام.
    از مفاد آخرین پیام شما (Iran) چنین برداشت کردم که گویی به شما هم نگفته اند نفر چندم شده اید، دلیل نگفتنش را واقعا نمی دانم ؟؟؟؟
    آرزوی بهترین ها

   • با سلام،
    سال نو مبارک همراهان سایت
    ممنون از پاسخ شما دوستان،
    صحبت شد و اعلام شد جزو منتخبان هستید و برای مصاحبه عمومی با شما تماس خواهد گرفت. ولی نگفتند که که نفر چندم مصاحبه علمی شده اید. تنها به این اشاره شد که حد نصاب را آورده اید.
    آرزوی بهترین ها

 3. بله در واقع بعد از استعلامات و جلسه هیت جذب دانشگاه پرونده ارسال میشه مرکز جذب . تازه نمایش اصلی از اونجا اکران میشه یک مدتی هم اونجا سماق باید مکید

  • با سلام،
   اگر هیات اجرایی جذب دانشگاه، فردی را بعنوان نفر اول بین سه نفر به مرکز جذب معرفی کنه امکان داره مرکز جذب نظر دانشگاه را رد کنه و از بین دو نفر دیگه نفر نهایی را انتخاب کنه؟ ممنون از پاسخ شما

   • سلام. معمولا نظر دانشگاه در هیت جذب نظر نهایی است. مگر اینکه موردی خاص پیش بیاد

   • از انجا که اکثر موارد بررسی مثل مصاحبه علمی و عمومی و استعلامات قبل از این مرحله انجام می شود و هیات جذب دانشگاه نیز تمام این موارد را بررسی می نماید درصد بسیار بسیار کمی وجود دارد که مشکلی به وجود آید.

 4. اصلاً انگار برنامه‌ای در مرکز جذب وجود نداره و با طرح‌های نسنجیده زمان رسیدگی به پرونده‌ها بدتر از سال‌های گذشته شده، بنده در فرخوان آبان ۱۴۰۰ شرکت کردم تابستان ۱۴۰۱ مصاحبه عمومی هم دادم ولی کماکان پرونده در دانشگاه معطل استعلامات بقیه افراد هست و می‌گویند باید استعلامات بقیه بیاد تا جلسه هیات اجرایی جذب دانشگاه تشکیل بشود!!!!

 5. خود مرکز جذب یکی از جاهاییه که بی دلیل پرونده ها را نگه میداره. درحالیکه برای اینکه صحت مدارک هر فرد چک بشه، کمتر از نیم ساعت زمان لازم است. مدارکی که در همه مراحل مصاحبه بارها و بارها کنترل شده. اما قسمت جذب بسیار معطل میکنه

 6. برادر من ابتکار؟ پرونده من از دانشگاه رفته مرکز جذب الان پنجاه روزه اونجاست تماس گرفتم میگه تازه دیروز رفته زیر دست کارشناس یعنی ۴۹روز هواخوری داشته؟بعد میندازید گردن دانشگاه .دانشگاه میندازه گردن استعلام و ….. از تاریخ فراخوان و اقدام من دو سال میگذره خبری نیست.وزارت بهداشت همزمان دوستان اقدام کردن حدود یک سال هست تعیین تکلیف شدن اما هنوز ما ….

  • متاسفانه حدود دو الی چهار ماه از زمانی که ثبت شده “بررسی مرکز جذب” زمان میبره تا مرحله بعدی.

   • سلام دوست عزیز
    فاصله زمانی میان بررسی صلاحیت عمومی تا مرحله بعد یعنی هیات جذب و مرکز جذب چند ماه طول میکشه؟
    بنده آبان ماه رفتم مصاحبه علمی، بعد از یکماه به بررسی صلاحیت عمومی تغییر کرد و همچنان در این مرحله مانده است. این وضعیت به معنای پذیرفته نشدن است؟

    • سلام

     منم وضعیتم مثل شماست آبان برای مصاحبه علمی رفتم بعد چند روز به بررسی صلاحیت عمومی تغییر کرد همچنان در این مرحله هست بلاتکلیف !!!!

     • دعوت به مصاحبه عمومی به عنوان یکی از مراحل جذب هست. تو این مرحله بعد از بررسی ها و دعوت به مصاحبه عمومی که احتمالا شامل چندین نفر و پرونده باشه. پرونده ها به هیات جذب ارسال میشه و گاها بررسی دومی توسط هیئت جذب خواهد شد (دعوت به مصاحبه دوباره). بعد از اون در صورت تایید به مرکز جذب ارسال میشه تا سایر کارهای اداری انجام بشه. در مجموع کل روند در حدود یک سال و نیم تا دو سال طول خواهد کشید

     • متاسفانه این پروسه طولانی موجب سردرگمی می‌شود. بنده برای فراخوان آذر ماه هم شرکت کردم. یعنی در حال حاضر متقاضی در دو فراخوان هستم.
      مساله‌‌ی مایوس‌کننده‌ آن است که ممکنه نفر دوم یا سوم باشیم! یعنی در این صورت در انتظاری تقریبا پوچ به سر می‌بریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *