خانه » اخبار اساتید هیأت علمی دانشگاه ها » توسعه هسته‌های مسئله‌محور اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها

توسعه هسته‌های مسئله‌محور اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان از توسعه هسته‌های مسئله‌محور اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های سراسر کشور در قالب طرح‌های بنیاد ملی نخبگان خبر داد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بنیاد ملی نخبگان، ناصر باقری‌مقدم با اشاره به جزئیات طرح توسعه هسته‌های مسئله‌محور اعضای هیات علمی دانشگاه‌های سراسر کشور گفت: شیوه‌نامه این طرح به منظور توسعه هسته‌های مسئله‌محور و در راستای اجرایی‌سازی چند اقدام ملی سند راهبردی کشور در امور نخبگان تهیه شده است.

باقری ‎مقدم، کمک به شبکه‌سازی میان اعضای هیات علمی برتر و دانشگاه‌ها را از جمله اهداف توسعه هسته‌های مسئله محور دانست و گفت: در این طرح، تقویت همکاری‌های علمی اعضای هیات علمی و انتقال تجارب ایشان به منظور شناسایی و حل مسائل کشور و تشویق نهادهای دولتی و غیردولتی به حل مسائل جامعه و صنعت توسط افراد یا گروه‌های برتر و نخبه مد نظر است.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ادامه، به لزوم زمینه‌سازی برای توسعه اثرگذاری دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های علمی در حل مسائل واقعی جامعه و صنعت اشاره کرد و گفت: در طرح مذکور برای دستیابی به اهداف تعیین شده شورایی راهبری تشکیل شده که مسائل «تقاضا محور» یا «اولویت محور» را از میان فهرست مسائل پیشنهادی، مورد بررسی قرار می‌دهند.

وی گفت: این شورا متشکل از معاون سرآمدان و نخبگان بنیاد ملی نخبگان، مدیرکل دفتر اثربخشی و حداقل سه صاحبنظر در حوزه‌های مرتبط است که علاوه بر تعیین ضوابط تشکیل هسته‌های نخبگانی و شرایط راهبر، تصویب طرح و نظارت بر فعالیت دبیرخانه، تصمیم‌گیری در خصوص اعتراض مرتبط با طرح و نظارت بر اثربخشی شیوه‌نامه را نیز بر عهده دارند.

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه شرایط عمومی راهبر و هسته در شیوه‌نامه ابلاغی بنیاد ملی نخبگان به دانشگاه‌های سراسر کشور اعلام شده، گفت: پشتیبانی از هسته‌ها به چند شکل صورت می‌گیرد که «پشتیبانی اثرگذاری نتایج»، «اعطای امتیاز انجام فعالیت نخبگانی به اعضای هسته‌ها» و «پشتیبانی مالی» از جمله این پشتیبانی‎ها است.

وی در ادامه به انواع هسته ‎های مورد حمایت اشاره کرد و گفت: «هسته‌های تقاضا محور» که دارای صاحب مسئله و تامین کننده مالی (دولتی یا غیردولتی) مشخص هستند و تامین حداقل ۷۰ درصد از هزینه‌های هسته را برعهده گرفته باشند و «هسته های اولویت محور» که حول مسائل چندوجهی شکل می‌گیرند و فاقد صاحب مسئله مشخص بوده، اما در عین حال به تشخیص شورای راهبری از چالش‌ها و مسائل اساسی و اولویت دار کشور برای رسیدن به اهداف کشور در اسناد بالادستی هستند، در این طرح مورد حمایت قرار خواهند گرفت.

باقری‌مقدم در پایان خاطرنشان کرد: این شیوه‌نامه به منظور هم‌افزایی، هم گرایی، تقویت همکاری، اشتراک دانش و اطلاعات، انجام کارهای مشترک و حل مسائل مناطق کم برخوردار» تدوین شده و در راستای شبکه‌سازی افراد و گروه‌های نخبه در حوزه‌های تخصصی و حول فعالیت‌های نخبگانی در دستور کار قرار گرفته است.

همچنین ببینید

استفاده از ظرفیت اعضای هیات علمی بهترین مسیر ارتباط صنعت و دانشگاه

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: یکی از بهترین مسیر‌های ارتباط بین دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *