خانه » جذب هیئت علمی وزارت علوم » شروع ثبت نام فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم آبان ۱۴۰۱

شروع ثبت نام فراخوان جذب هیات علمی وزارت علوم آبان ۱۴۰۱

ثبت نام فراخوان جذب اعضای هیات علمی آبان ۱۴۰۱ وزارت علوم آغاز شد. در این فراخوان برای اولین بار متقاضیان حین خدمت مقدس سربازی می توانند ثبت نام کنند.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

زمان ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی آبان ۱۴۰۱ 

دکتر جعفر جعفری در گفتگو با مهر با اشاره به آغاز فراخوان جذب هیأت علمی آبان ۱۴۰۱ گفت: آغاز فراخوان جذب اعضای هیأت علمی از شنبه ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱ آغاز می‌شود داوطلبان می‌توانند از ۲۶ آذرماه تا ۷ دی ماه ۱۴۰۱ برای ثبت‌نام به سامانه جذب وزارت علوم به آدرس applicant.markazjazb.ir مراجعه کنند.

ظرفیت جذب هیات علمی در فراخوان آبان ۱۴۰۱

معاون مرکز جذب وزارت علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: در این فراخوان حدود ۴ هزار و ۴۸۲ رشته گرایش توسط دانشگاه‌ها اعلام نیاز شده که حدود ۲ هزار و ۸۹۰ اعلام نیاز مربوط به دانشگاه‌های سراسری و یک هزار و ۵۹۲ اعلام نیاز نیز مربوط به دانشگاه و مؤسسات غیر دولتی است از ۲ هزار و ۸۹۰ اعلام نیاز دانشگاه‌های سراسری ۲ هزار و ۷۷۴ اعلام نیاز در دوره دکتری و ۱۱۶ اعلام نیاز در دوره کارشناسی ارشد بوده است.

وی ادامه داد: همچنین از یک هزار و ۵۹۲ اعلام نیاز دانشگاه و مؤسسات غیردولتی یک هزار و ۴۷۵ اعلام نیاز در دوره دکتری و ۱۱۷ اعلام نیاز در دوره کارشناسی ارشد بوده است و این در حالی است سهمیه تخصیصی وزارت علوم برای جذب اعضای هیأت علمی به دانشگاه‌ها ۲ هزار و ۸۳۷ سهمیه است که یک هزار و ۵۹۸ سهمیه ویژه دانشگاه‌های دولتی و سراسری و یک هزار و ۲۳۹ سهمیه ویژه دانشگاه‌های غیر دولتی است از یک هزار و ۵۹۲ سهمیه اختصاصی ویژه دانشگاه‌های سراسری یک هزار و ۵۲۴ سهمیه ویژه دوره دکتری و ۷۴ سهمیه ویژه دوره کارشناسی ارشد است.

جعفری افزود: همچنین از یک هزار و ۲۳۹ سهمیه تخصیصی دانشگاه‌های غیر دولتی یک هزار و ۱۸۱ سهمیه ویژه دوره دکتری و ۵۸ سهمیه ویژه دوره کارشناسی ارشد است.

امکان ثبت نام متقاضیان حین خدمت سربازی در فراخوان جذب هیات علمی

معاون مرکز جذب وزارت علوم همچنین خاطرنشان کرد: امسال برای اولین بار در این فراخوان مجوز شرکت متقاضیان حین خدمت مقدس سربازی نیز صادر شد، سربازهایی که ۹ ماه از خدمت مقدس سربازی را تا پایان سال ۱۴۰۰ طی کرده باشند، همچنین افرادی که داری مدرک موقت دکتری نیز هستند، می‌توانند در این فراخوان شرکت کنند.

وی یادآور شد: افرادی که با وضعیت سربازی حین خدمت با مدرک موقت در فراخوان شرکت می‌کنند باید قبل از طرح پرونده در هیأت مرکزی دانشنامه و کارت پایان خدمت خود را ارائه دهند.

همچنین ببینید

لزوم تسهیل پذیرش نخبگان متمایل به عضویت در هیات علمی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای اینکه نخبگان جذب هیات علمی آموزشی و پژوهشی …

۲۶ دیدگاه

 1. یعنی واقعا معدل لیسانس، حتی اگر غیر مرتبط باشه و فنی، در رشته های علوم انسانی جهت جذب هییت علمی رو بعنوان ملاک در نظر میگیرند،؟من دکترای مدیریت با معدل ۱۹ هستم کلی لیسانسم مهندسی دانشگاه دولتی با معدل ۱۳.

 2. سلام
  تمام کارها رو انجام دادم سامانه برای ثبت نهایی قطع شد دیگه وصل نشد تا مهلت تموم شد الان ثبت نشدم چرا سامانه باید در ساعات آخری قطع بشه هر چه تلاش کردم نشد تکلیف چیست؟

 3. با سلام، لطفا پاسخ دهید:
  آیا فرآیند جذب به این صورت که مجموع نمرات مصاحبه علمی و صلاحیت عمومی سه نفر اول میره هیات جذب دانشگاه و اعضای هیات جذب دانشگاه یک نفر از بین سه نفر را انتخاب و به هیات مرکزی جذب ارسال می کنند، صحت دارد؟

  • سلام.هیئت اجرایی باید نام سه نفر رو به مرکز جذب ارسال کنه. ولی هیئت اجرایی میتونه نام یک‌نفر از این سه نفر رو به عنوان فرد مورد نظرش اعلام کنه.ولی در هرحال باید نام سه نفر به مرکز حذب ارسال بشه و انتخاب با مرکز جذب خواهد بود.البته مرکز جذب اکثرا همان انتخاب هیئت اجرایی رو تایید میکنه.

  • دانشگاه فردی که بالاترین نمره در مجموع رو کسب کرده را انتخاب میکند.

 4. شرط معدل مسخره ترین شرط جذب است. طرف ۱۰ کتاب و مقاله دارد ۱۵ سال است دارد حق التدریس درس میدهد. بخاطر چند صدم معدل دوره لیسانسش، از جذب باز میماند. درحالیکه معدل فقط به سخت گیری یا آسان گیری دانشگاهها مربوط است و هر چه سطح دانشگاه بالاتر باشد، سختگیرتر است. بخاطر همین کسیکه در دانشگاه ازاد لیسانس گرفته با معدل بالا جلو میفتد و کسیکه در دانشگاههای با سطح علمی بالاتر تحصیل کرده (و با تلاش و سختی بیشتر قبول شده بوده) رد میشود. این واقعا مضحک است.

 5. لطفا و خواهشا اگر کسی جواب سوالم رو میدونه پاسخ بده و یا مرجع مربوطه رو معرفی کنه. در قانون جدید جذب سه برابر اعلام نیاز باید برای مصاحبه عمومی معرفی شوند و این در برخی رشته ها و دانشگاه ها تقریبا غیرممکنه چون متقاضی کمه. در اینصورت راه حل وزارت چیه؟ آیا متقاضیان باید علاف قوانین غیرعملی و غیر کارشناسانه آقایون بشوند؟

  • در این صورت رییس دانشگاه با مرکز جذب مکاتبه میکنه و اونها هم میگن که با توجه به این وضعیت خاص نیازی به ارسال اسامی سه برابر ظرفیت نیست.

 6. سلام

  هر سال شاهد سخت تر شدن شرایط جذب هستیم. در کنار ناعادلانه بودن شط معدل، شرایطی مانند عدم بررسی پرونده فارغ التحصیلان دوره کارشناسی از دانشگاه آزاد، عدم بررسی پرونده فارغ التحصیلان دوره شبانه حتی از دانشگاه های سطح یک، اجبار در ارائه مدرک زبان، دوره پسا دکتری، سه سال سابقه تدریس، و از همه بدتر داشتن زمینه تحقیقاتی خاص. یعنی با این شرط سایر داوطلبان و مدارک آن ها را بی ارزش کردند. مشخص است که گذاشتن چنین شرایطی مهندسی بوده و صرفا جهت جذب فرد مورد نظر خودشان است. چه کسی پاسخگو این همه بی عدالتی است؟ لطفا مراتب اعتراض خودتان را به وزارت علوم و دبیرخانه هیات اجرایی جذب در دانشگاه ها برسانید.

 7. شرط معدل بسیار شرط بدون منطقی هست که باید برداشته بشه. چه دلیلی داره کسی که در مقطع ارشد مثلا معدل زیر ۱۶ از دانشگاه سطح یک کشور مثل صنعتی شریف داره بدون هیچ بررسی از روند جذب حذف بشه؟؟ این دور از انصاف هست. بهتر است میانگین معدل برای ۳ مقطع حساب شود یا مثلا با داشتن تعدادی مقاله یا کتاب اثر معدل از فرآیند جذب حذف شود.

  • دستورالعملی هست که این موضوع را میتونه بررسی کنه. خصوصا کمی معدل در کارشناسی. با این حال شما با دانشگاهی که میخوای درخواست بدی صحبت کنید. اگر اونها مشکلی نداشته باشند از فرایند اولیه حذف نمیشید. خصوصا اگر هر ۳مقطع دانشگاه دولتی سطح الف خونده باشید.

  • دقیقا درست میفرمایید. حالت بدترش اینه که خیلی از دانشجویان برتر کشور در دوره لیسانس رشته های فنی در دانشگاه های برتر کشور مثل تهران خوندن و معدل بالا در رشته های فنی در این دانشگاه ها عملا دست نیافتنی است و بعد از اتمام دوره لیسانس تغییر رشته دادند و در رشته های علوم اجتماعی جزو موفق ترین با معدل های بالای ۱۹ هستند ولی به خاطر معدل لیسانس که غیر مرتبط با زمینه تخصصی هست در غربالگری اولیه حذف می شوند. این امر باعث میشه بسیاری از افراد که در کنکور کارشناسی رتبه زیر ۵۰۰ داشتند حذف شوند عوضش بسیاری از افراد که نه در کنکور نه در دانشگاه خاصی درس خوانده اند راجت برای هییت علمی اقدام کنند

  • سلام شرط معدل درصورت مقالات زیاد نادیده گرفته می شود

 8. سلام. اعلام نیاز دانشگاهها رو بعد اینکه مدارکتون رو بارگذاری کردین، تو پروفایلتون دیده میشه فکر کنم.

 9. سلام.
  ثبت نام دانشگاه فرهنگیان با سراسری هر دو یکی است؟
  به عبارتی یک بار ثبت نام کنیم کافی است؟
  چون لینک جداگانه است ولی وقتی وارد می شویم می نویسید سامانه جذب جامع رضوی.
  لطفا بفرمایید آیا هر دو را ثبت نام کنم و یا یکی کافیه ؟

  • با سلام
   بله در سامانه جامع رضوی ذیل رشته تحصلی‌تون همراه سایر دانشگاه‌ها، سازمان دانشگاه فرهنگیان اعلام نیاز می‌کنه

 10. هنوز جواب فراخوان ا ۱۴۰۰ نیومده ، فراخوان اعلام میکنن؟؟؟ چرا دانشگاه ها زمانبندی وزارت علوم را کلا نادیده میگیرند؟ چرا جذب هییت علمی باید دو سال حداقل فرآیندش طول بکشه؟ هیچکی هم پاسخگو‌نیست. شرط های غیر منطقی مثل معدل و همترازی دانشگاه هم که واقعا اوج بی عدالتیه

 11. سلام،عریزان هیات رییسه وبانیان امرجذب مدرسین در دانشگاهها شمارابه این مهم توجه میدهم چنانچه آن زعمای اعلی دقت نمایند درکسب علوم شرط بی معنی است،حال چنانچه معذوراتی متصور است حتی الامکان بازنگری درنگذاشتن حداکثر سقف سنی مدنظر قرار بگیرد،اخر چرانباید اساتید محترمی که بیش ازپنجاه سال سن دارند جذب شوند،واقعا چرا؟ازسعه صدرشما متشکرم

 12. باسلام خدمت عزیزان ،شرط سنی بعنوان یک عامل بازدارنده تلقی میشود که افراد راازتوسعه وبازنشر وپژوهش علوم باز میدارد،ایا همچنان درمباحث علمی و آموزشی سقف خاص سنی مدنظر خواهدبود؟وایا میتوان درامرآموزش وجدب هیات علمی تنگ نظری ها راکنارزد وازهمه ظرفیت های علمی. استفاده مطلوب کرد؟

 13. در کنار ارزشیابی علمی به نظر می رسد که به توانمندی عملی و کاربردی اشخاص در این فراخوان توجه بیشتر اعمال گردد.

  • با سلام. لطفا شرط سنی را برای جذب هیات علمی بردارید تا افراد بتوانند در هر سنی مشتاق آموزش و یادگیری باشند. چرا همه چیز را با هزینه و فایده می سنجنید.چرا به بیان محکم زگهواره تا گور دانش بجوی عمل نمی شود. هیات علمی شدن فقط برای افتادن در ریل اموزش و یادگیری است، چرا همش این فکر وجود داره که صرفا درآمد و شغل مد نظر عضو هیات علمی هست.

 14. با سلام و احترام
  آیا امکان شرکت در این دوره از فراخوان برای دانشجویانی که در اسفندماه دفاع خواهند کرد وجود دارد؟
  چگونه می‌توان از مراکزی که اعلام نیاز کرده اند مطلع شد؟
  با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *