خانه » جذب هیئت علمی وزارت علوم » آغاز ثبت‌نام جذب هیأت علمی ۱۴۰۱ از ۲۶ آذر ماه

آغاز ثبت‌نام جذب هیأت علمی ۱۴۰۱ از ۲۶ آذر ماه

معاون مرکز جذب وزارت علوم از آغاز فراخوان جذب اعضای هیأت علمی از ۲۶ آذرماه ۱۴۰۱ خبرداد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

جعفر جعفری در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به آغاز فراخوان جذب هیأت علمی آبان ۱۴۰۱ گفت: آغاز فراخوان جذب اعضای هیأت علمی از ۲۶ آذر ماه ۱۴۰۱ آغاز می‌شود داوطلبان می‌توانند از ۲۶ آذرماه تا ۷ دی ماه ۱۴۰۱ برای ثبت‌نام به سامانه جذب وزارت علوم مراجعه کنند.

معاون مرکز جذب وزارت علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: در این فراخوان بیش از ۲۹۰۰ رشته گرایش توسط دانشگاه‌ها اعلام نیاز شده و حدود ۱۵۰۰ مجوز استخدامی با توجه به آمایش و برنامه‌های توسعه‌ای دانشگاه‌ها واگذار شده است.

بر اساس این گزارش، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور از ۱۲ تا فردا ۲۱ آذرماه فرصت داشتند با مراجعه به سامانه جذب اعضای هیأت علمی بر اساس سهمیه اختصاص یافته نسبت به تطبیق رشته‌های مورد نیاز با تاییدیه مرکز نظارت اقدام کنند.

بررسی اولیه پرونده متقاضیان با نظر هیأت اجرایی جذب دانشگاه ۱۷ دی ماه تا ۲۱ فروردین ماه ۱۴۰۲ انجام می‌گیرد و در این زمان، پرونده‌های متقاضیان دارای شرایط اولیه به کمیته‌های بررسی توانایی‌های علمی و صلاحیت عمومی ارسال شده و نتیجه بررسی صلاحیت علمی و عمومی در دانشگاه اعلام می‌شود و همچنین تصمیم در هیأت اجرایی جذب دانشگاه اتخاذ شده و پرونده متقاضیان مورد تأیید هیأت اجرایی جذب دانشگاه به دبیرخانه هیأت مرکزی جذب وزارت علوم ارسال می‌شود.

مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم نیز بررسی پرونده‌ها را در مرکز جذب و طرح در هیأت مرکزی از ۲۶ فروردین ۱۴۰۲ تا ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ انجام داده و در نهایت نتایج نهایی حداکثر تا ۱۷ تیر ۱۴۰۲ به متقاضی اعلام می‌شود.

همچنین ببینید

لزوم جذب اعضای هیات‌ علمی بر اساس آمایش سرزمینی

رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیات‌ علمی گفت: دانشگاه‌های کشور باید جذب اعضای هیئت‌ علمی …

۲۵ دیدگاه

 1. سلام وضعیت من تغییر کرد بنظر شما چند نفر همون مصاحبه علمی میرن
  حدود ۲۰۰ نفر شرکت کرده بودن

 2. سلام ایا هنوز شرط معدل وجود دارد یعنی کسی که معدل پایین ۱۴ داشته باشد کارشناسی و معدل کمتر از ۱۶ ارشد دیگه هیت علمی دانشگاه نمیتونند بشود ؟؟؟؟

 3. سلام وقت بخیر. لطف کنید بفرمایبد معیار معدل چی هست؟ هر دانشگاهی سطح سخت گیری و نمره دادنش فرق می کنه! اگه معدل معیار هست پس کلا آزمون کارشناسی ارشد و دکترا رو چرا برگزار می کنید؟ آیا سطح معدل در سال های گذشته نسبت به اویل دهه ۸۰ یا اواسط اون یکی بوده تو هر دوره ای؟ ایا معدل دوران آموزش مجازی با قبل یکی بوده؟ این معدل بخصوص در دوره ی کارشناسی بهانه ای شده برای به راحتی رد کردن خیلی از داوطلبان اگه لازمه دوباره آزمون بگیرید تا سطح علمی مشخص بشه.

 4. با سلام خدمت شما،
  در فراخوان قبلی شرکت کردم و جزء سه نفر اول مصاحبه علمی شدم. خواستم سوال کنم بعد از این، چه مراحلی باید طی گردد؟ دانشگاه پاسخ شفافی در این زمینه نمی دهد. آیا مصاحبه عمومی هم برگزار می گردد و مجموع امتیاز تخصصی و عمومی نفر برگزیده را انتخاب می کند یا مستقیما هیات جذب دانشگاه از سه نفر فرد برگزیده را انتخاب می کند؟ ممنون از راهنمایی شما

  • سلام.هییت اجرایی دانشگاه سه نفر را انتخاب می مند و اسامی را به مرکز جذب ارسال می کند.البته هیئت اجرایی می تواند نام شخص مورد نظر خود را به عنوان نفر اول و منتخب اعلام کند ولی مرکز جذب با توجه به امتیازات سه نفر تصمیم گیری می کند.به طور معمول مرکز جذب همان نظر هیئت اجرایی را تایید می کند.

  • برای بررسی صلاحیت عمومی آن سه نفر چند ماهی طول میکشد. پس از تایید اسامی آنها به دانشگاه ارسال میشود و مصاحبه عمومی برگزار میشه و یک نمره هم آنجا داده میشه. اونی که در مجموع بیشترین نمره رو آورده به عنوان فرد نهایی به مرکز جذب معرفی میشه

 5. بنده یک ایراد بر امتیاز تاهل دارم.

  بزرگواران؛ باید امتیاز برای شخص مجرد باشد نه متاهل.
  پسر مجرد به شغل نیاز دارد تا بتواند به خواستگاری برود و ازدواج کند
  دختر نیز به شغل نیاز دارد که درصورت ندار بودن پدرش؛ جهیزیه تهیه کند تا بتواند ازدواج کند.
  پس لطفا یا امتیاز تاهل را بردارید یا به مجردها اختصاص دهید.

 6. با سلام
  در فراخوان اردیبهشت، پس از گذراندن مصاحبه علمی، وضعیت سامانه به “بررسی صلاحیت عمومی” تغییر کرد؛ چقدر می‌توان به این مرحله امیدوار بود؟ نفر برتر به این مرحله رسیده یا پرونده تمام افرادی که به مصاحبه علمی دعوت شده بودند به بررسی صلاحیت عمومی رفته است؟ یا سه برابر ظرفیت است؟

  • قبلا فقط نفر برگزیده به مصاحبه عمومی میرفت. اما الان طبق قانون جدید حداقل سه نفر به محاسبه عمومی دعوت میشن و مجموع امتیازهای علمی و عمومی برگزیده رو مشخص میکنه.

 7. لطفا تکلیف فراخوان اردیبهشت را مشخص کنید بعد برید سراغ بعدی. این فراخوانها هم شده منبع درآمد برای سامانه جذب.

  • هنوز آبان ۱۴۰۰ رو مشخص نکردند چه برسه به اردیبهشت ۱۴۰۱!

  • شما به مصاحبه علمی رفتید؟ پس از آن به مصاحبه عمومی هم دعوت شدید؟
   لطفا اگر درباره مراحل بعد از مصاحبه علمی اطلاعاتی داردی، به اشتراک بگذارید؛ پرونده چند نفر به بررسی صلاحیت عمومی و استعلام می‌رود؟ آیا پس از استعلام، مصاحبه عمومی است؟ چند نفر به این مصاحبه دعوت می‌شوند؟ (یک نفر برگزیده یا سه برابر ظرفیت)
   ممنونم

   • دانشگاه سه برابر تعدادی که میخواد رو با نمرات علمی مختلف اعلام میکنه. بعد صلاحیت عمومی توسط دستگاههای مختلف بررسی میشه. افراد تایید شده مجدد به دانشگاه اعلام میشن. دانشگاه یک مصاحبه عمومی میذاره یک نمره مصاحبه عمومی هم به افراد فیلتر شده داده میشه. در نهایت اون شخصی که بیشترین نمره رو در مجموع کسب کرده به مرکز جذب معرفی میشه. مرکز جذب بررسی میکنه و رای نهایی رو به دانشگاه ابلاغ میکنه. اینها پروسه ش تا ابلاغ رای حدود یک تا یک سال و نیم طول میکشه.

    • با سلام،
     آیا فرآیند جذب به این صورت که مجموع نمرات مصاحبه علمی و صلاحیت عمومی سه نفر اول میره هیات جذب دانشگاه و اعضای هیات جذب دانشگاه یک نفر از بین سه نفر را انتخاب و به هیات مرکزی جذب ارسال می کنند، صحت دارد؟

   • سلام . قبلا فقط استعلام فردی که نفر برتر میشد میگرفتن و بعد میرفت مصاحبه عقیدتی از پارسال استعلام سه نفر اول رو از اطلاعات میگیرن. بعد اون کسی که نفر اول هست به احاظ علمی و اطلاعات هم تایید کرده میره مصاحبه دوم برای عقیدتی معمولا بین هر کدوم چند ماهی فاصله هست بعد از صلاحیت ها و مصاحبه ها تازه پرونده میره هیت اجرایی جذب اگر اونجا هماوکی بشه بعد میره دایره جذب مرکزی. بعدشم میره برنامه بودجه و………..اخرش جذب میشی

    • با سلام خدمت شما،
     دیدگاه شما (سفیر) با دیدگاه مهرداد کمی تفاوت دارد. شما فرمودید بعد از استعلام سه نفر فقط نفر اول علمی میره عقیدتی، در حالیکه به نظر من و مطابق قانون امسال مطالب ذکر شده توسط مهرداد درست می باشد و نفر اول مجموع علمی و عقیدتی میره هیات جذب دانشگاه و اونا یه نفر را انتخاب می کنند.
     لطفا صحت یا عدم آن را اطلاع دهید. ممنون

     • سلام . من هم اطلاع دقیقی ندارم اما مثل اینکه هر سه نفر میرن هم مصاحبه علمی و هم عقیدتی وهر نتایج هر سه اعلام میشه مرکز جذب

    • با سلام
     آیا شما اطلاع دارید که در رشته و محل هایی که متقاضی کم هستند و به سه برابر ظرفیت نمی رسند تکلیف چیست؟ فرضا در دانشگاهی که دوتا اعلام نیاز داشته ۴نفر دعوت به مصاحبه شدند و دو نفر به مرحله بعد رفتند در حالی که طبق قانون جدید باید ۶ نفر برن، در اینصورت روند چطور میشه؟

  • بابا من مال دو فراخوان پیش هستم. مصاحبه ها همه رفتم همه چیز تموم شده الان نزدیک یک ساله هیچ خبری نیست به هر کی هم زنگ میزنم میگن نهایی شده تامل بفرمایید. خیالت راحت دو سالی حیرونی. البته اگر من جواب من رو خوشبینانه تا بهمن بدن میگم دو سال شاید بیشتر .

 8. با سلام
  اعلام نیاز دانشگاه ها از چه زمانی قابل مشاهده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *