خانه » جذب هیئت علمی وزارت علوم » ابلاغ شیوه نامه جدید جذب هیات علمی به دانشگاه‌ها

ابلاغ شیوه نامه جدید جذب هیات علمی به دانشگاه‌ها

معاون برنامه‌ریزی و امور اجرایی مرکز جذب اعضای هیأت علمی از ابلاغ شیوه نامه جدید مرکز جذب به دانشگاه‌ها خبر داد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

جعفر جعفری در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به ابلاغ شیوه نامه جدید مرکز جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم تحقیقات و فناوری گفت: این شیوه نامه در خصوص فرآیند بررسی پرونده متقاضیان جذب هیأت علمی در هر رشته گرایش است و در واقع انتخاب افراد اصلح را در هر دو بعد علمی و عمومی از طریق رقابت همزمان بین متقاضیان برتر فراهم می‌کند.

وی افزود: این شیوه نامه در واقع مسیر بررسی تقاضاهای جذب را تغییر داده است، بر اساس شیوه نامه قبلی دانشگاه‌ها پس از انتخاب افراد کارگروه علمی مراحل بعدی جذب ادامه پیدا می‌کرد که بعضاً فقط یک نفر جهت سیر مراحل و تصمیم گیری در هیأت اجرایی معرفی می‌شد و نقش هیأت‌های اجرایی جذب در انتخاب اصلح کاهش پیدا می‌کرد.

معاون برنامه‌ریزی و امور اجرایی مرکز جذب اعضای هیأت علمی افزود: ولی براساس شیوه نامه جدید، دانشگاه‌ها موظف هستند حداقل ۳ نفر از متقاضیان هر رشته گرایش را بعد از غربال‌گریی انتخاب کرده و همزمان جهت سیر مراحل استعلام و تحقیق و کارگروه علمی و عمومی ارسال شده و نهایتاً هیأت اجرایی جذب دانشگاه‌ها از بین این ۳ نفر فرد برتر را انتخاب خواهد کرد.

وی افزود: در واقع با اصلاح شیوه نامه از انتخاب سلیقه‌ای اعضای هیأت علمی جلوگیری شده و عدالت در جذب اعضای هیأت علمی محقق خواهد شد.

وی ادامه داد: فرایندهای جذب نیز در سامانه جذب بر اساس شیوه نامه جدید اصلاح و بروز رسانی شده است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اجرایی مرکز جذب اعضای هیأت علمی یادآور شد: این شیوه‌نامه مشتمل بر ۶ بند و ۳ تبصره در جلسه ۳۹۸ هیأت مرکزی جذب وزارت علوم در تاریخ ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ به تصویب رسیده و از تاریخ فوق لازم‌الاجرا است.

همچنین ببینید

لزوم تغییر نگرش در جذب هیات علمی

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور گفت: اگر قرار است به سمت …

۲۶ دیدگاه

 1. سلام
  آیا امکان دارد کسی بدون شرکت در مصاحبه علمی وارد مرحله صلاحیت عمومی شود؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید

  ممنون

 2. به نظرم دو نفر دیگه رو الکی امیدوار میکنن. گروه بهتر میتونه تصمیم بگیره کی رو جذب کنه. هیات جذب میتونه از طریق اعمال نفوذ شخص سفارش شده که معلوم نیست اصلا بین این سه نفر هست یا نه رو جذب کنه

 3. دوستان از عنوان مراحل وضعیت خبر دارید؟ مثلا اولش زده بررسی مدارک بعد واسه بعضی ها شده بررسی اولیه بعضی ها دعوت به مصاحبه.
  کسی خبر داره تک تک تا آخر چی هستن؟

  • بررسی مدارک
   بررسی کار گروه علمی
   تعیین زمان مصاحبه
   بررسی صلاحیت عمومی

   من تا اینجا رو میدونم اگر کسی بقیش رو میدونه لطفا بگه ممنون.

   • کسی که وضعیتش میره بررسی صلاحیت عمومی یعنی صد در صد مصاحبه علمی رو قبول شده؟

    • بله. وقتی کسی وارد مرحله صلاحیت عمومی میشه به معنای موفقیت در مرحله بررسی صلاحیت علمی توسط کارگروه علمی است. در مرحله صلاحیت عمومی ابتدا از وزارت اطلاعات و حراست دانشگاههای محل تحصیل و قوه قضاییه استعلام میشه و بعد از وصول پاسخ استعلام وارد مرحله تحقیقات محلی میشه و وقتی پاسخ تحقیقات محلی مثبت بود پرونده در کارگروه صلاحیت عمومی دانشگاه مطرح میشه و داوطلب به مصاحبه صلاحیت عمومی دعوت میشه و وقتی این کارگروه به صلاحیت داوطلب رای داد پرونده به هیئت اجرائی جذب دانشگاه ارسال میشه و پس از اینکه هیئت اجرایی جذب دانشگاه رای بر جذب داوطلب صادر کرد پرونده به هیئت مرکزی جذب وزارت علوم ارسال میشه تا این هیئت رای نهایی رو صادر کنه و بعد از اون مرحله انعقاد قرارداد با دانشگاه و اختصاص ردیف استخدامی توسط سازمان امور اداری و استخدامی کشور انجام میشه.

     • ممنون از پاسخ جامعتون
      خبر دارین که در فراخوان جاری چند نفر وارد مرحله صلاحیت عمومی می شوند و از این بین چند نفر به هیات مرکزی وزارت علوم معرفی می شوند؟

 4. سلام.
  متسفانه در حال حاضر بیشتر از کسانی که فارغ التحصیل می شوند بیکار هستن.
  مقطع دکتر تخصصی مقطع نیست که فرد عمرش و جوانیش رو بذاره و از سرمایه های کشور و دانشگاه استفاده کنه و بیکار شه.
  در هر دو روش، کلی از واجدین شرایط که مستحق هیئت علمی هستن به خاطر نبود ظرفیت بیکار می مانند.
  کاش از ریشه مشکل حل بشه و ظرفیت پذیرش دانشجوی دکتری متناسب با نیاز باشه.

 5. فوق لیسانس چهل ساله ی بیکار

  کاش این شانس برای فوق لیسانس ها هم وجود داشت .

 6. بنظرم درین صورت انتخاب سلیقه ای تر میشه. چراکه ممکنه گروه مربوطه به نفر خاصی با توجه به رزومه و دیگر مسائل، امتیاز بالاتری بده ولی دو نفر دیگر که شاید از نظر علمی هم ضعیف باشند، در نهایت توسط هیات جذب، انتخاب بشند! چون هیات جذب اکثرا از افرادی تشکیل میشه که مسائل علمی را در جلسه صلاحیت عمومی، رصد نمی کنند، چون اصولا در حیطه تخصصشون نیست

 7. چه روش قبلی چه این روش، هر دوتاش متاسفانه محل اعمال سلایق هست. توکل کنید بر خدا و بدانید که اگر خدا بخواهد و همه نخواهند، کارتان روال خواهد شد و اگر خدا نخواهد و همه بخواهند، کارتان روال نخواهد شد. بنابراین خیلی شور نزنید و توکل کنید و صبر. اون بخشی که به شما مربوط بوده یعنی درس خوندن و تحصیل و اینها رو انجام دادید. بقیشو بسپارید به خدا.

 8. شرط سنی برای استخدام معلم دانشگاه برداشته شود

 9. وزارت علوم از بین دکترها برای اساتید دانشگاه استخدام کند
  اساتید دانشگاه در ۶۰ سالگی بازنشسته شوند
  شرط سنی برای معلم دانشگاه برداشته شود

  • جالبه.

   چند روز پیش، بچه یکی از اقوام که دوم راهنمایی است، می‌گفت استادمون قراره از ما امتحان بگیره.

   امروز شما به هیئت علمی می‌گید معلم دانشگاه.

   عناوین استادیار، دانشیار و استاد هم که حراج شد.

   خدا فردا را به خیر کنه.

 10. خخخ
  هر چی جلوتر می‌رویم بدتر میشه، تا حالا معمولا کسی که بهترین امتیاز علمی داشت جذب میشد با این قانون دستشون باز میشه و به راحتی اعمال نفوذ صورت میگیره.

 11. سلام از زمانیکه هیت جذب وارد پروسه جذب شده است انتخاب ها بدتر شده است.این تصمیم وضع را بدتر می کند و حق کشی را بیشتر می‌کند.

 12. در فراخوان های قبلی هم سه نفر تو مصاحبه نهایی می رفتند. به نظر من فق این آیتم این موضوع رو رسمی میکنه اما تاثیری روی نتیجه نداره. چرا که اعمال سلقیه بیشتر در مراحل آخر یعنی بعد از گروه اتفاق میافته.

 13. نقش گروه علمی ضعیفتر و ستاد قوی تر میشود

 14. این شیوه جذب یعنی اینکه در هر لحظه و در هر مرحله ای اعمال نفوذ وجود خواهد داشت. بطور نمونه در فرایند های قبلی نفری که دارای بیشترین امتیاز علمی بود وارد مرحله عمومی و استعلام میشد و نهایتا در صورت عدم اکتساب امتیاز لازم حذف میشد. الان میتونن کنار شخص دارای امتیاز علمی مناسب دو نفر از افراد توصیه شده رو هم وارد پروسه مصاحبه عمومی بکنند

 15. اینجوری خیلی بهتر شد. بلاخره شکایت و گلایه های ما جواب داد.

 16. تصمیم خیلی خوبیه و جلوی خیلی از حق خوری ها رو میتونه بگیره

 17. با سلام،
  نتایج جذب هیات علمی فراخوان آبان ۱۴۰۰ چه زمانی مشخص خواهد شد؟

 18. این دیگه چه مدلشه؟
  اینطوری که اعمال سلیقه بیشتر می شه. بعد هم ۳ نفر بیشتر از یکسال باید بین زمین و هوا باشند که یک نفرشون انتخاب بشه؟

 19. در دانشگاه ها و رشته هایی که متقاضی کمتر از سه نفر دارند تکلیف چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *