خانه » جذب هیئت علمی وزارت علوم » لزوم توانمندسازی اساتید و دانشجویان برای ارتباط با صنایع متناظر

لزوم توانمندسازی اساتید و دانشجویان برای ارتباط با صنایع متناظر

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت گفت: اساتید و دانشجویان باید از طریق تعامل با صنعت و جامعه متناظر حوزه تخصصی خود، پایان‌نامه‌ها، طرح‌ها و پروژه‌های در راستای نیاز را انجام دهند.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، نشست ارتباط با صنعت با حضور معاونین تحقیقات و فناوری، مدیران فناوری و مدیران ارتباط با صنعت دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور با محوریت توانمندسازی به همت دانشگاه علوم پزشکی زنجان برگزار شد.

دکتر محمدرضا منظم رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت گفت: انجام فرآیندهای توانمندسازی بسیار دشوار و نیازمند صرف وقت و برنامه‌ریزی دقیق است. در جلسات مختلف هم بر اهمیت این مقوله بسیار تاکید شده است. به دنبال آن هستیم تا اساتید، مدیران، کارشناسان و دانشجویان توانمندی لازم را جهت ارتباط با صنعت متناظرشان پیدا کنند.

وی تاکید کرد: توانمندسازی نحوه تعامل دانشگاه با صنعت و جامعه برای درآمدزایی در دانشگاه نیست. منابع اخذ شده از صنعت جهت طرح های تقاضا محور دریافت می‌شود در جهت انجام طرح های مورد نیاز صنعت و جامعه هزینه می شود.

منظم با بیان اینکه قرار است تلاش کنیم سطح کیفی کلاس‌های آموزشی را بالا ببریم، گفت: باید اساتید و دانشجویان به دلیل ارتباط با صنعت توانمندتر ظاهر شوند و محققان ما از طریق تعامل با صنعت و جامعه متناظر حوزه تخصصی پایان‌نامه‌ها، طرح‌ها و پروژه‌هایی را انجام دهند که در راستای نیازهای اساسی صنعت و جامعه باشد.

وی با اشاره به اینکه توانمندسازی فقط به معنی برگزاری کلاس و کارگاه آموزشی نیست، گفت: باید در بسته‌های توانمندسازی زوایای مختلف این مسئله را در نظر بگیریم و فقط معطوف به آموزش های کلاسیک نباشیم.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت افزود: یکی از مهارت‌ها و نکاتی که برای ارتباط با صنعت مهم است مسائل فرهنگی جامعه است و همینطور بخشی به توانمندی‌های ذاتی افراد مربوط است. طبق تجربه اساتیدی که ارتباط بهتری با دانشجویان شان دارند معمولا بهتر می‌توانند با صنعت هم ارتباط داشته باشند.

وی ضمن دعوت از همه دانشگاه‌های علوم پزشکی برای طرح نظرات و ایده‌های شان افزود: تدوین یک برنامه عملیاتی کارا و مفید نیاز به مشارکت همه بازیگران دارد تا از زوایای مختلف مسئله بررسی شده و نظرات به اشتراک گذاشته شود.

در این نشست دکتر علیرضا شغلی، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به مقوله توانمندسازی گفت: تحول در ماموریت‌ها و رویکردهای اساسی دانشگاه‌های علوم پزشکی پیش‌نیاز اتحاد با کسب و کارهاست.

وی افزود: بازتعریف ماموریت و رسالت دانشگاه ها و گنجاندن مفهوم ارتباط با صنعت در ماموریت ذاتی دانشگاه ها در قالب دانشگاه های ارزش آفرین باید هدفگذاری شود. برای این کار باید استراتژی داشته باشیم تا زاویه موجود میان دانشگاه‌ها و صنایع را کاهش دهیم. دانشگاه‌ها از کسب و کارها غفلت کردند ولی اکنون باید پیشرو باشیم.

شغلی با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید از مرحله رشدگرا به مرحله تمایز گرا برسند، گفت: زمان آن است که گسترش ابعاد فیزیکی دانشگاه‌ها را باید کنار بگذاریم. به بلوغی نیاز داریم تا دانشگاه‌ها نسب به یکدیگر در ماموریت‌هایشان متمایز شوند؛ لازمه این امر تغییر بنیادین در استراتژی توسعه دانشگاه‌ها از خودمحور به سمت دانشگاه های رشددهنده است که لازمه آن حرکت از دانشگاه درونگرا به برون‌گرا است.

وی با بیان اینکه درک یکسان و اشتراک مفاهیم توانمندسازی از اصول اولیه است، گفت: طراحی نقشه راه با دو رویکرد اصلی است یکی اینکه تیم‌های درون دانشگاه شکل بگیرد و دیگری ورود دانشگاه به توانمندسازی است. هیات علمی آگاهی یابد و با نگاه مثبت به مقوله صنعت شروع به فعالیت کند و دانشگاه را به سمتی هدایت کنند تا وارد اتحاد با کسب و کارها شوند.

در ادامه دکتر زهرا کرمی از دانشگاه علوم پزشکی زنجان برنامه عملیاتی مهارت افزایی اعضای هیات علمی و مدیریتی و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کشور در جهت تقویت کمی و کیفی ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه با استفاده از مدل مدیریت نتیجه گرا را برای حاضران در این نشست مجازی تشریح کرد.

همچنین ببینید

فراخوان جذب هیات علمی اردیبهشت ۱۴۰۱ در دانشگاه علم و فرهنگ

دانشگاه علم و فرهنگ از طریق فراخوان جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.