خانه » جذب هیئت علمی وزارت علوم » پیوستن ۶۰۲ نخبه ایرانی خارج از کشور به هیات علمی دانشگاه‌های برتر در پنج سال گذشته

پیوستن ۶۰۲ نخبه ایرانی خارج از کشور به هیات علمی دانشگاه‌های برتر در پنج سال گذشته

هشت هزار و ۹۶۵ نفر از نخبگان ایرانی خارج از کشور در پنج سال گذشته برای مشارکت در سامانه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ثبت نام کردند که ۶۰۲ نفر از آنها به اعضای هیات علمی دانشگاه‌های برتر ایران پیوستند.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

به گزارش ایرنا، بنا بر اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از سال ۹۵ تاکنون هشت هزار و ۹۶۵ نفر از نخبگان ایرانی خارج از کشور در طرح سامانه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور ثبت نام کرده‌اند،  این طرح‌ها در کارگروه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته‌ و ۶۰۲ تقاضا در قالب جذب هیات علمی مورد تایید قرار گرفت.

بر اساس آمارهای موجود، سال ۹۵، ۲۱۱ درخواست برای جذب هیات علمی ارایه و ۹۰ طرح برگزیده شد، سال ۹۶ آمار تعداد متقاضیان مشارکت در این طرح ۵۶۷ مورد بود که ۷۰ طرح نهایی و انتخاب شد،

همچنین سال ۹۷ با شکل‌گیری یک روند صعودی، یک هزار و ۲۷۰ نفر متقاضی استفاده از این طرح بودند و ۱۴۴ نفر برگزیده شدند. این روند صعودی سال ۹۸ به یک هزار و ۲۳۷ مورد رسید و ۱۱۱ طرح منتخب شد. سال ۹۹ این آمار به یک هزار و ۱۹۰ مورد رسید و ۱۵۲ طرح به تایید رسید و در نهایت از سال ۱۴۰۰ تاکنون ۴۹۰ متقاضی درخواست استفاده از این طرح را ارایه کردند و ۳۵ نفر انتخاب شدند.

دانش‌آموختگان، متخصصان، کارآفرینان و اساتید ایرانی خارج از کشور که در حال حاضر ساکن ایران نیستند یا از تاریخ بازگشت آنها بیش از ۲ سال نگذشته باشد و حداقل به مدت یک سال خارج از کشور فعالیت کرده باشند، مشمول این طرح هستند.

«استفاده از ظرفیت علمی و حرفه‌ای متخصصان ایرانی خارج از کشور در مراکز علمی، فناوری و صنعتی کشور»، «ارتقای سطح علمی و حرفه‌ای پایگاه های میزبان»، «فراهم کردن شرایط مناسب برای توسعه فناوری‌های نوظهور و پیشرفته در کشور»، «فراهم کردن شرایط انتقال مهارت‌ها، روش‌ها و قابلیت‌های خدماتی نوین توسط متخصصان ایرانی خارج از کشور به داخل» و «کمک به تاسیس شرکت‌های فناور در حوزه‌های فناوری پیشرفته» از جمله اهدافی است که برای این طرح مدنظر است.

همچنین ببینید

تشریح روند رسیدگی به پرونده های متقاضیان جذب هیات علمی

رئیس مرکز جذب وزارت علوم روند رسیدگی به پرونده های جذب را توضیح داد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.