خانه » اخبار دوره دکتری » توضیح معاون وزارت علوم در خصوص مصوبات دانشگاه آزاد برای دفاع دانشجویان دکتری

توضیح معاون وزارت علوم در خصوص مصوبات دانشگاه آزاد برای دفاع دانشجویان دکتری

معاون آموزشی وزارت علوم به بیان توضیحاتی پیرامون بخشنامه‌های دانشگاه آزاد درباره دفاع دانشجویان دکتری پرداخت.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره مصوبه دانشگاه آزاد پیرامون پیش دفاع دانشجویان دکتری، اظهار کرد: بخشنامه اجرای دوره های دکتری و در مجموع تحصیلات تکمیلی تحت یک آیین نامه یکپارچه به تمام دانشگاه ها ارسال شده است.

او در ادامه گفت: در این آیین نامه شرایط عمومی و کف اجرای دوره های دکتری آمده است و بحثی درباره پیش دفاع در آن ذکر نشده  و ضرورتی بر اجرای پیش دفاع قید نشده است، اما دانشگاه ها با توجه به شرایط، امکانات و برنامه های خود، آیین نامه های داخلی را تصویب کرده‌اند که مکمل آیین نامه یکپارچه است.

پیش دفاع جزو الزامات دوره دکتری نیست

خاکی صدیق با تاکید بر اینکه از دانشگاه ها خواسته شده که این آیین نامه های داخلی را تصویب کنند، ادامه داد: یک نسخه از این آیین نامه های تکمیلی توسط دانشگاه ها به وزارت علوم ارسال شده تا بررسی و تائید شوند و دانشگاه آزاد نیز همین رویه را اجرا کرده است.

به گفته این مقام مسئول، دانشگاه آزاد این اختیار را دارد که پیش دفاع بگذارد یا خیر و هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

معاون آموزشی وزارت علوم بیان کرد: این  بخشنامه ها جزو اختیارات دانشگاه آزاد است و اقدام خلاف قانونی انجام نشده است. اما پیش دفاع گذاشتن جزو الزامات دوره دکتری نیست.

ماجرای لغو پیش دفاع های دانشجویان دکتری دانشگاه آزاد چیست؟

گفتنی است، بر اساس بخشنامه‌های پیش از سال ۹۸ دانشگاه آزاد، دانشجویان مقطع دکتری برای فارغ التحصیلی باید با ارائه یک مقاله استخراج شده از پایان‌نامه خود دفاع کنند. بر اساس بخشنامه جدیدی که در سال ۹۸ به تصویب هیئت امنای دانشگاه آزاد رسید، دانشجویان موظف شدند تا به ارائه دو مقاله که لزوما یکی از آن‌ها در مجلات بین‌المللی چاپ شده باشد، بپردازند.

این در حالی است که در بخشنامه پیش از سال ۹۸ دانشجوی مقطع دکتری می‌توانست جلسه پیش دفاع خود را بدون ارائه مقاله بگذراند و پس از آن به مدت دو ترم بدون پرداخت شهریه منتظر پاسخ پذیرش مقاله خود باشد. این بخشنامه برای کلیه دانشجویان ورودی سال‌های قبل از سال ۹۸ عطف به ماسبق شد. طبق این بخشنامه مصوب شده دانشگاه آزاد جلسه پیش دفاع دانشجویانی که تا ۱۵ آبان ماه ۹۹ موفق به دفاع نهایی نشده‌اند، «کان لم یکن» کرده و دانشجویان باید بر اساس شرایط، مجددا جلسه پیش دفاع را برگزار کنند.

همچنین ببینید

برنامه ستاد نانو برای فارغ‌التحصیلی دانشجویان دکتری با کارنامه فناورانه

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو از اجرای برنامه دکتری تکنولوژی محور در این ستاد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *