خانه » اخبار اساتید هیأت علمی دانشگاه ها » انتقاد نماینده مجلس از سلیقه‌ای بودن پرداخت حقوق و مزایای اساتید دانشگاه آزاد

انتقاد نماینده مجلس از سلیقه‌ای بودن پرداخت حقوق و مزایای اساتید دانشگاه آزاد

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد حداقل ۵۰ درصد کمتر از دانشگاه‌های دولتی است، گفت: متأسفانه دانشگاه آزاد در پرداخت حقوق و مزایا نه تابع وزارت علوم و نه تابع سازمان امور استخدامی و اداری است؛ بنابراین در پرداخت حقوق و مزایای پرسنل سلیقه‌ای عمل شده است.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

مسلم صالحی نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره همسان‌سازی حقوق کارکنان دانشگاه آزاد و دولتی، اظهار کرد: دانشگاه آزاد بیش از ۴۰ هزار نفر عضو هیأت علمی و پرسنل تمام وقت دارد. متأسفانه  شخصیت حقوقی این دانشگاه از بدو تأسیس طبق اساسنامه یک مؤسسه غیردولتی و غیرخصوصی تعریف شده که هیچ سازمان و ارگانی در کشور چنین ماهیتی ندارد.

وی افزود: حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی حداقل ۵۰ درصد کمتر از دانشگاه‌های دولتی است. متأسفانه دانشگاه آزاد در پرداخت حقوق و مزایا نه تابع وزارت علوم است و نه تابع سازمان امور استخدامی و اداری؛ بنابراین در پرداخت حقوق و مزایای پرسنل سلیقه‌ای عمل شده است.

این نماینده مجلس اضافه کرد: شخصیت حقوقی دانشگاه آزاد باید برای همیشه تعیین تکلیف شود. نمی‌شود یک مؤسسه‌ای هم غیردولتی و هم غیرخصوصی باشد که در این مورد منطق حکم نمی‌کند اگر غیردولتی است خصوصی باشد اگر غیرخصوصی است باید دولتی باشد، یعنی می‌توان گفت دانشگاه آزاد هیچکدام از این آیتم‌ها را ندارد و حتی در قالب تعاونی نیز تعریف نشده است که این امر موجب شده هیچ نهاد بالادستی نسبت به دانشگاه آزاد پاسخگو نباشد.

صالحی گفت: زمانی که فردی به عنوان کارمند یا عضو هیأت علمی از دانشگاه آزاد شکایت دارد واقعاً نمی‌داند باید گلایه خود را به کدام ارگان بالادستی ببرد؛ این اجحافی است که در حق دانشگاه آزاد شده است.

وی افزود: در حال پیگیری طرحی در رابطه با همسان‌سازی حقوق کارکنان دانشگاه‌ها در مجلس هستیم که به تازگی روی سامانه بارگذاری شده است  تا بتوانیم اساسنامه دانشگاه آزاد را محقق کنیم و اگر این موضوع تعیین تکلیف شود می‌توان برای افزایش حقوق کارمندان و اعضای هیأت علمی احقاق حق کرد.

این نماینده مجلس عنوان کرد: امروزه می‌بینیم دانشگاه‌های دولتی هم معترض شده‌اند که چرا حقوق و مزایای ما نسبت به پرسنل و اعضای هیأت علمی علوم پزشکی کم است. اگر دولت بتواند در قبال  چنین مسائلی پای کار بیاید و پاسخگو باشد می‌تواند با در نظر گرفتن ردیف‌های بودجه یا برخی معافیت‌ها به دانشگاه آزاد کمک کند تا به جایگاه اصلی خود که منشاء با ارزشی برای نظام داشته برگردانده شود.

صالحی گفت: برای اجرایی شدن این کار نیاز به همکاری وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان نیاز است که وزیر این دو وزارتخانه هر دو عضو هیأت‌ امنای دانشگاه آزاد هستند.

وی در پایان گفت: امیدواریم با اصلاح اساسنامه و تأمین منابع مالی جدید و پیگیری مطالبات دانشگاه آزاد از سازمان‌های دولتی و مدیریت درست منابع و تبدیل به احسن کردن املاک این دانشگاه و از طرفی برگرداندن اجرای آزمون‌های مختلف و چگونگی پذیرش دانشجو و اختیار تصویب رشته‌ها به دانشگاه آزاد بتوانیم به افزایش منابع مالی دانشگاه آزاد کمک کنیم.

همچنین ببینید

ضرورت اولویت دادن به حقوق اساتید حق التدریس

معاون اداری مالی وزارت علوم اعلام کرد: دانشگاه‌ها باید از منابع داخلی، درآمد اختصاصی و …

۳ دیدگاه

  1. با سلام، تمام افراد سازمانها از مسائل ومشکلات خودشان گفتند. تنها صدایی که جایی برای شنیدن ندارد. صدای اساتید حق التدریس .. غیر اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد واعضای هیت علمی موسسات غیر انتفاعی. موسسات غیر انتفاعی به وزارت علوم اعضای علمی معرفی می‌کند متاسفانه وزرات علوم حق وحقوقی برای این قشر زحمت کش در نظر نگرفته تصمیم را بعهده خودموسسات وهیات امنای موسسه گذاشته. موسسه وهیات امنا فقط به فکر پر کردن جیب خودشان هستند. قرارداد با استاد به اصطلاح هیات علمی اش می بند وتحویل وزارتخانه می دهد.. درصورتیکه هیچ تعهدی به قرارداد خودشان ندارند. بصورت حق التدریس پرداخت می‌کنند. مسئله دیگر، پرداختی دانشگاه آزاد به حق التدریس غیر اعضای علمی.،با توجه به نرخ تورم هیچ کس هیچ نظارتی وهیچ فکری به این قشر تحصیلکرده نکرده. حقوق یک کارشناس ساده اداری از این قشردکترای تحصیلکرده بیشتراست. حرفشون اینه نمی صرفه، بسلامت. با مدرک دکترا ساعت ۱۲ تومن یا ۱۰ تومن، واقعا تو این اوضاع اقتصادی چی میشه؟ دردش را به چه کسی باید گفت. صدایش را به گوش چه کسی باید رساند.؟ دانشگاه آزاد هم حق الزحمه اساتید حق التدریس غیر اعضای هیات علمی را بعد از دویا سه ترم را پرداخت می‌کنند. واقعا کدامین ارگان پاسخگوست. به کجا باید رفت؟

  2. معافیت مالیاتی باید حتما شامل دانشگاه آزاد باشد

  3. باسلام
    وضعیت معیشتی اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد زیر خط فقر است. لطفا به داد ما برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.