خانه » برگزیده » کاهش زمان بررسی پرونده متقاضیان جذب هیات علمی

کاهش زمان بررسی پرونده متقاضیان جذب هیات علمی

رئیس مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: برخی دانشگاه ها ۱۵۰ تا ۲۰۰ حتی در برخی موارد تا ۴۶۰ روز روند بررسی پرونده متقاضیان جذب هیأت علمی را طولانی کرده‌اند اما در فراخوان شهریورماه ۹۸ این مشکل تا حد زیادی برطرف شده است.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد...

حجت الاسلام محمدرضا رضوان طلبدر گفت و گو با ایرنا درباره روند طولانی شدن فرایند بررسی پرونده متقاضیان جذب هیأت علمی در دانشگاه ها اظهار داشت: فراخوان های جذب هیأت علمی یک روال منظم سنواتی، جدول و تاریخ های از قبل تعیین شده دارد که مستند به مصوبه هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

وی ادامه داد: همچنین طبق مصوبه هیأت عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی، هر سال در شهریورماه و بهمن ماه فراخوان های جذب هیأت علمی برگزار می شود و قبل از فعال شدن فراخوان برای داوطلبان، نیازهای دانشگاه ها برای تعداد عضو هیأت علمی مورد نیاز در رشته های مدنظر بارگذاری می شود.
رئیس مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اعلام نیاز دانشگاه ها به تعداد اعضای هیأت علمی پیش از بارگذاری در سایت مرکز جذب وزارت علوم، در گروه های آموزشی و هیأت های اجرایی جذب دانشگاه ها بررسی، سنجیده و تصویب می شود.

رضوان طلب ادامه داد: بعد از پایان مهلت دانشگاه ها برای اعلام نیازها، اطلاعات دانشگاه ها در اختیار  مرکز نظارت، ارزیابی و تضمین کیفیت آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار می گیرد؛  ماموریت این مرکز پایش نقشه جامع علمی کشور است و با اعلام نیاز این دانشگاه ها و بر اساس مجوزهایی که دانشگاه های دولتی و غیردولتی برای جذب هیأت علمی دارند تمام اطلاعات بررسی، تنظیم و مصوب می شود.

وی با اشاره به استقبال نکردن متقاضیان جذب هیأت علمی از برخی دانشگاه ها، اظهار داشت: دانشگاه های سطح یک در تعداد متقاضی پراقبال هستند و گاهی برای یک کرسی ۱۵۰ متقاضی اعلام آمادگی می کنند اما برای برخی دانشگاه ها هیچ متقاضی وجود ندارد.

رئیس مرکز جذب هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: برای ایجاد رقابت بر سر یک کرسی هیأت علمی در دانشگاه باید سه نفر متقاضی باشند اما وقتی تعداد به این حد نصاب نمی رسد رقابتی هم تشکیل نمی شود و آن را از دور رقابت خارج می کنیم.

وی درباره طولانی شدن فرایند بررسی پرونده ها در دانشگاه ها خاطرنشان کرد: با پایان یافتن فراخوان جذب هیأت علمی، پرونده داوطلبان در چند مرحله مورد بررسی قرار می گیرد و شرایط عمومی و اختصاصی آنها با شرایط دانشگاه ها برای جذب مطابقت پیدا می کند.

رئیس مرکز جذب هیأت علمی گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بررسی تمام فرایندهای پرونده ها ۹۰ روز در نظر گرفته ایم ولی گاهی پرونده ها ۲۰۰ روز در همان مرحله اولیه باقی می ماند.

رضوان طلب با بیان اینکه پرونده های فراخوان قبلی همچنان در دانشگاه ها باز است، افزود: در فراخوان های گذشته، طولانی شدن دوره رسیدگی به پرونده ها را از هیأت های مرکزی، اجرایی جذب و مسئولان دانشگاه ها می پرسیدیم و گاهی دلایلی برای طولانی شدن روال بررسی این پرونده ها داشتند اما این مسئله مانند یک بیماری است که باید درمان شود.

همچنین ببینید

آغاز بررسی پرونده متقاضیان جذب هیات علمی از ۴ خرداد

رییس مرکز جذب هیات علمی وزارت علوم ضمن تشریح روند بررسی پرونده متقاضیان جذب هیات …

۲ دیدگاه

  1. فرایند بسیار زمان بری هست. از سالهای قبل تعداد زیادی هنوز در مرحله رسیدگی قرار داره از روز و ماه گذشته بحث چندسال هست. اون جدول زمانبدی فقط روی کاغذ هست.

  2. با سلام. باور کنید خستگی روانی و فرسودگی ناشی از بلاتکلیفی از جانب دانشگاهها باعث بی رغبتی در متقاضیان جدب شده است پرونده من از فراخوان شهریور ۹۷ همچنان باز است و الان به صورت حق التدریس واحد به من داده اند باور بفرمایید دچار درماندگی اموخته شده شدیم .لطفا کمک کنید و بخواهید از دانشگاهها هرچه زودتر تکلیف متقاضیان رو روشن کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *