خانه » اخبار اساتید هیأت علمی دانشگاه ها » اعلام جزئیات امتیاز دانش‌پژوهی آموزشی در ارتقای اعضای هیئت علمی علوم پزشکی

اعلام جزئیات امتیاز دانش‌پژوهی آموزشی در ارتقای اعضای هیئت علمی علوم پزشکی

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به ابلاغ شیوه نامه اجرایی دانش‌پژوهی آموزشی به دانشگاه های علوم پزشکی گفت: فعالیت «دانش‌پژوهی آموزشی» در ارتقای اعضای هیئت علمی دارای امتیاز است.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد...

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر باقر لاریجانی با اشاره به اهمیت آموزش در ارتقای نظام سلامت گفت: کارهای نوآورانه و برجسته ای در زمینه آموزش علوم پزشکی توسط همکاران هیئت علمی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور انجام می شود و لازم بود که این کارها در ارتقای اعضای هیئت علمی دیده شود.

لاریجانی گفت: با مباحثی که در سال ۱۳۹۵ برای بازنگری آیین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی انجام شده، در آیین نامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی بخش ویژه آیین نامه آموزشی و پژوهشی دیده شد که مخصوص وزارت بهداشت است. هدف این بود که در کنار سایر فعالیت های اعضای هیئت علمی از جمله پژوهش و ارائه خدمات، فعالیت های آموزشی نیز به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود: طبق این بخش اگر اعضای هیئت علمی کار خلاقانه، نوآورانه در زمینه آموزش با روش مشخص و با اطلاع از اقدامات قبلی که در این حوزه انجام دهند، که به نتیجه‌ مشخصی برسد و دیگران از آن اطلاع پیدا کنند و آن را نقد کنند به منزله دانش‌پژوهی آموزشی تلقی شده و در ارتقای اعضای هیئت علمی دارای امتیاز است.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه هدف این کار تقویت آموزش علوم پزشکی است، اظهار داشت: در سال ۹۵ شیوه‌نامه‌ اجرایی دانش پژوهی آموزشی در معاونت آموزشی وزارت بهداشت تدوین و امور اجرایی آن از جمله راه‌اندازی کمیته‌های دانش‌پژوهی، برگزاری دوره‌های آموزشی و سایر اقدامات صورت گرفت.

وی اظهار داشت: برای تسهیل معادل سازی امتیاز دانش پژوهی آموزشی با عناوین ذکر شده در آیین نامه ارتقا، شیوه نامه اجرایی دانش پژوهی آموزشی در سال جاری مورد بازنگری قرار گرفت و معادل سازی در شیوه نامه جدید به صورت جزئی تر تبیین شد.

لاریجانی با بیان اینکه این شیوه نامه اجرایی به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شده گفت: ضروری است تا در کنار فعالیت های پژوهشی و ارائه خدمات اعضای هیئت علمی، به موضوع آموزش اهمیت ویژه ای داده شود. چرا که آموزش حوزه ای زیربنایی در نظام سلامت است و لازم است مورد توجه خاص قرار گیرد.

وی به اهمیت بحث دانش پژوهی آموزشی در ارتقای آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: با اجرایی شدن این کار در دانشگاهها، بسترهای بسط خلاقیت، نوآوری و علم و دانش‌پژوهی را در آموزش فراهم می کند و زمینه ساز تحول در این حوزه خواهد بود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: دانش پژوهی آموزشی باعث می شود بسترهای بهره مندی جامعه از تولیدات علمی را فراهم می کند، به نحوی که با کاربست علم در آموزش و انتقال آن به دانشجویان، که در واقع نسل آینده ارائه کنندگان خدمات به جامعه هستند، زمینه های بهره برداری از نتایج علمی در ارائه خدمات فراهم می شود.

وی به اقدامات گسترده‌ حوزه معاونت آموزشی در زمینه دانش پژوهی آموزشی برای تحول در آموزش علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: صندوق حمایت از طرح‌های آموزشی در مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزش علوم‌پزشکی راه اندازی شده و از طرح های نوآورانه در زمینه آموزش علوم پزشکی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور حمایت می شود.

لاریجانی جایزه‌ شهید مطهری، که هر ساله به منظور شناسایی فرایندهای دانش پژوهی آموزشی اعطا می شود را از دیگر اقدامات در این زمینه ذکر کرد و گفت: دوره‌هایی نیز به منظور توانمندسازی اعضای هیئت علمی در این زمینه برگزار می شود.

وی از راه اندازی سامانه‌ای برای تسهیل روند داوری و گردش کار در این زمینه سخن گفت و اظهار داشت: سمینار مجازی با شرکت تعداد زیادی از اعضای هیئت علمی در دانشگاه های علوم پزشکی نیز برای آموزش و آشنایی اعضای هیئت علمی با این مفاهیم برگزار شد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تفویض اجرای این شیوه نامه به دانشگاهها، گفت: کمیته های دانش پژوهی دانشگاهی نیز تشکیل شده و از طریق سامانه بر عملکرد این کمیته ها نظارت می شود.

همچنین ببینید

ضرورت بازنگری آئین نامه ارتقای اعضای هیات علمی

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با توجه به گذشت زمان ضرورت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *