خانه » اخبار اساتید هیأت علمی دانشگاه ها » تنزل وضعیت اقتصادی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها
نتایج فراخوان جذب هیات علمی بهمن 96 - 97 وزارت علوم

تنزل وضعیت اقتصادی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها

هشتمین نشست “شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های ایران” با حضور نمایندگان ۲۲ تشکل صنفی و با حمایت و پشتیبانی ۳۰ تشکل دانشگاهی برگزار شد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد...

به گزارش ایسنا، در این نشست ضمن بحث و بررسی در مورد موضوعات و مسائل مبتلابه صنفی اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها و راه‌حل‌های محتمل برای آنها، دو موضوع به طور مشخص مورد طرح و بررسی قرار گرفت:

اول آنکه با توجه به مشکلات  اقتصادی کشور و شرایط پس از برجام و تحریم‌های ناعادلانه تحمیلی و تنش‌های اقتصادی و روانی متعاقب این وضعیت بر کلیت سامان فردی و اجتماعی مردم، شورا  بر حل مشکلات معیشتی اقشار مختلف، به ویژه دو قشر تأثیر گذار معلمان و  کارگران زحمتکش تأکید کرده و مسئولان کشور را به اهتمام و تمرکز بر حل یا تقلیل مشکلات معیشتی از طریق رفتار سیاستی منطقی و دلجویانه فرا میخواند و  در همین راستا شورای هماهنگی به نمایندگی از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های متبوع،  آمادگی خود را برای همفکری و یافتن راه حل برای حل مشکلات مذکور و عبور از وضعیت موجود اعلام می‌دارد.

دوم آنکه شورای هماهنگی، بار دیگر هشدارانه یادآور می‌شود که غفلت از  تنزل آشکار وضعیت اقتصادی اعضای هیأت علمی دانشگاه ها – که به دلیل موقعیت و عملکرد متفاوتشان از دیگر مستمری بگیران دولتی همواره متمایز بوده اند- در آینده‌ای نه چندان دور، سامان علمی و فرهنگی و سرمایه اجتماعی کشور را با تهدید جدی مواجه خواهد ساخت. از این رو  از مسئولان محترم وزارت متبوع و دیگر سازمان های مسئول تقاضا می شود که ضمن توجه به بهبود وضعیت معیشتی اعضای هیأت علمی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، موضوع همترازی حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی تحت پوشش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را مورد توجه ویژه قرار داده و در جهت برطرف کردن موانع موجود اهتمام ورزند.

بدیهی است مشاهده و تحمل تبعیض آشکار بین دو ساحت همسان علمی، به بی درایتی، کم کوشی و بی عملی مسئولان مربوطه تعبیر خواهد شد که دستاوردی جز بی اعتمادی به نهادهای سیاستگذار در منطق مدیریتی نخواهد داشت  و این نیز تهدیدی جدی برای روند توسعه و ارتقای کشور خواهد بود که قطعا مطلوب مسئولان محترم نیست. در همین رابطه نیز شورای هماهنگی آمادگی خود را  برای ارائه دیدگاه ها و همراهی دانشگاهیان  موجود در این مسیر اعلام می دارد. امید است سیاستگذاران محترم؛ به‌ویژه مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناری حداکثر استفاده را از این توان بالقوه برای حل کردن مشکلات بکار ببرد.

همچنین ببینید

ضرورت بازنگری آئین نامه ارتقای اعضای هیات علمی

رئیس هیات عالی جذب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: با توجه به گذشت زمان ضرورت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *