خانه » جذب هیئت علمی وزارت علوم » تعیین شرایط سنی جذب هیات‌ علمی
تعیین شرایط سنی جذب هیات‌ علمی

تعیین شرایط سنی جذب هیات‌ علمی

در جلسه هیأت عالی جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای متقاضیان جذب، شرایط سنی جذب هیات‌ علمی برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد ۳۰ سال و برای دارندگان مدرک دکتری تخصصی ۴۰ سال تعیین شد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۱۹۲۲ هیأت عالی جذب اعضای هیات علی دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر محمد علی کی نژاد در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه رئیس «موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی» توضیحاتی در خصوص ماهیت تحقیقاتی این موسسه ارائه کرد و با توجه به مشکلات موجود در مسیر تبدیل وضعیت کارشناسان ارشد این موسسه به هیأت علمی خواستار اقدام هیات عالی جذب در این زمینه شد که پس از بحث و تبادل نظر اعضاء مقرر شد گزارش از وضعیت پرسنلی به همراه پرونده‌های متقاضیان جهت اقدام لازم به هیأت مرکزی جذب وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال شود.

در این جلسه هیات عالی جذب همچنین مقرر شد، شرط سنی شرکت متقاضیان در فراخوان جذب برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد ۳۰ سال و برای دارندگان مدرک دکترای تخصصی ۴۰ سال باشد و در صورت وجود موارد خاص در مورد دارندگان مدرک دکتری پرونده از طریق هیأت اجرایی و با مشورت هیأت ممیزه بررسی شود.

در ادامه جلسه اعضای هیات عالی جذب مقرر کردند، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ظرف مدت ۳ ماه پرونده‌های تبدیل وضعیت پیمانی به رسمی آزمایشی را به صورت تکمیل شده برای هیأت مرکزی جذب وزارتخانه متبوع ارسال نموده و هیأت مرکزی جذب نیز باید ظرف مدت ۴۵ روز پرونده‌ها را بررسی کرده و نظر خود  را به دانشگاه مربوطه اعلام کند و در صورت عدم ارسال پاسخ در زمان تعیین شده، دانشگاه می‌تواند حکم رسمی آزمایشی متقاضی مربوطه را صادر کند.

همچنین ببینید

بررسی افزایش سهمیه جذب هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای

تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی و افزایش سهمیه جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای …

۱۰۷ دیدگاه

 1. ما اواخر ده پنجاهیا زمان جنگ دانش آموز بودیم کنکور یک میلیون با ظرفیت پذیرش پایین، ارشد با اون سختی و ظرفیت پایین، بعدش هم دکترا که واقعا آن زمان هفت خوان رستم بود، اون وقت یهو این قانون ظالمانه اومد
  متولدین نیمه دوم دهه شصت و دهه هفتاد سختیهای مارو نداشتن و پذیرششون خیلی راحته، به جای سن باید به توانایی های پژوهشی و اموزشی توجه بشه. این درسته که ماها تعداد مقالاتمون از دهه بعد خودمون بیشتر هست ولی کیفیت مقالات هم میتونه تاثیر گذار باشه. در کل بجای قانون مسخره سن بهتره فاکتورهای دیگه ای مورد توجه بگیره استخدامی کارمندی هم با سن چهل پنج سالگی هست.

 2. برای دکترا شرایط سنی رو همون ۴۵ سال بزارید .خیلی بهتر هست . تشکر

 3. منطقی این هست که سابقه بیمه فرد به شرط سنی افزوده شود. برای مثال فردی که در سن بالای ۴۰ (مثلا ۴۵) سالگی، ۱۵ سال سابقه بیمه داشته باشد، در صورت عضویت در هیات علمی، نهایتا ۱۵ سال باقی در دانشگاه خدمت خواهد کرد.

 4. شرط سنی لازم است. جوانی که ۳۰ سال دارد طبیعتا رزومه کمتری از فرد ۴۵ ساله دارد. کسی که تا ۴۵ سالگی عضو هیات علمی نشده، باید کنار رود. صرف رزومه نباید معیار باشد. که دانشمند ۸۰ ساله از همه بیشتر و بیشتر رزومه دارد.
  قانون بسیار خوبی است…

 5. . برای ما بدبخت هس که نزدیک به پنجاه تا مقاله و ده سال سابقه حق التدریس داریم و متاهل هستیم. چقد حق کشی. چقد بازی با جوانها. حالا تعجب برای بازنشستگی خودشون تا سن ۹۰ سال هم جا داره.

 6. با سلام
  هیات علمی که بحث زورآزمایی و قدرت بدنی نیست که نیروی جوان احتیاج داشته باشد به نظر من محدودیت سنی برای جذب هیات علمی باید برداشته شود و بر اساس رزومه ی علمی و پژوهشی جذب صورت بگیرد. واقعا اشتباه است که افراد با رزومه ی علمی و پژوهشی را به خاطر سن کنار بگذاریم. بدون توجه به سن افراد رزومه ی افراد باید معیار جذب قرار گیرد. نمی دانم باید به کجا اعتراض کرد ولی باید اعتراض کرد باید محدودیت سنی برداشته شود

  • واقعا درست می گویید
   مگر قرار است کار یدی انجام دهند که نیروی جوان می خواهند
   آدم کار بلد را کنار میزنند و بی تجربه ها را می آورند

 7. آقا محض خدا تو این شرایط کرونایی که خیلیا از دانشجویان ضرر کرده اند شرط سنی ۴۰ سال را به ۴۵ سال سابق برگردانید که عده زیادی از این بند متضرر نشن!!!!

 8. آقا محض خدا تو این شرایط کرونایی که خیلیا از دانشجویان ضرر کرده اند شرط سنی ۴۰ سال را به ۴۵ سال سابق برگردانید که عده زیادی از این بند متضرر نشن!!!!!!!!!!

 9. سلام وقتتون بخیر من ۲۳ سالمه و دانشجو دکتری عمران محیط زیستم ولی طبق قانون برای حتی درس دادن به صورت حق التدریسی توی دانشگاه و هیات علمی شدن باید حداقل ۲۸ سال داشته باشی. الان من چطوری میتونم به این قانون اعتراض کنم؟ من زحمت کشیدم که عمرم هدر نره ولی با این قانون عملا این اتفاق میفته و من نمیتونم سابقه کاری جمع کنم

  • حق التدریسی شرط سنی ندارد. من خودم از ۲۴ سالگی تدریس کردم. الان هم همکارانی دارم که بعد از مقطع ارشد میان و تدریس میکنند با ۲۳-۲۵ سال سن.

 10. سلام
  این شرط سنی و کاهش ناگهانی آن، درست و منصفانه نیست.
  چطور میشه اعتراض کرد و پیگیر شد؟

 11. سلام. بنده ورودی سال ۹۰ دکتری از دانشگاه دولتی هستم. به تبع، این قانون تغییر سن نباید شامل افرادی مثل بنده گردد. اگر در گذشته هم این تغییر صورت می گرفت ما شاید با تصمیمی دیگر در زندگی خود مواجه می شدیم و مسیر دیگری را انتخاب می کردیم و سالها وقت و زمانمان را صرف تحصیل در دکتری نمی نمودیم. پس نمی شود قانونی وضع نمود و همه را از قبل و بعد مشمول آن دانست. باید این بند تغییر سن مشمول وروردی های آن سال به بعد باشد نه ما

 12. مسئولین محترم در این زمینه باید به این نکته توجه فرمایند که ما قانون عطف به ما سبق نداریم. یعنی نباید مشمول ورودی های دکتری قبل از سال تغییر سن هیات علمی شدن باشد. تغییر و تحول لازمه هر سازمانی است اما قبل از باید تمامی جوانب سنجیده شود تا حق افرادی مثل ما که قبل از آن سال تغییر سن مشغول به درس بودیم پایمال نگردد.

 13. درود.واقعا این همه اعتراض برای شرایط سنی مقطع دکتری کافی نیست؟؟؟؟؟
  باید شرط سنی ۴۵ سال باشد نه ۴۰🤐

 14. تغییر شرایط سنی برای دکترا اصلا منطقی نیست. اگر میدونستم تا پایان دکترام این قانون تغییر میکنه اینهمه هزینه نمیکردم..

 15. با سلام من ده سال سابقه تدریس در تمام مقاطع دانشگاه در علمی کاربردی پیام نور دانشگاه فنی وعیرانتفاعی رو دارم اما سال بعد تابستان دفاع دکترای من هست ودروسط شهریور سن من ۴۰ سال تمام می شود ایا فراخوان بعدی که اخر شهریور هست میتونم شرکت کنم یعنی منظورم ثبت نام اولیه هست ؟چون با این که در رشته ما ارشد پیمانی هم جذب داره اما در تعیین اولویت اونها برام نمایش داده نمیشه وفقط دکترا برام نمایش داده می شود ممنون میشم یک نفر ازاین مورد اگه اگاهی داره برام توضیح بده خیلی بقران زوره ۱۰۰ میلیون خرج کنی ده سال پدرت دربیاد دودفعه مدرس برتر بشی ۱۵ تا مقاله داشته باشی نتونی ثبت نام کنی

  • منم چنین مشکلی دارم. اگر پاسخ گرفتید به منم بگید . این همه سال حق التدریس کار کردم. به امید هیات علمی دکترا گرفتم حالا که باید نتیجشو ببینم زده حداکثر سن ۴۰ سال.

 16. سلام عزیزان درداگاه
  بنده هم دقیقا قربانی این قانون بی اساس شرایط سنی هستم.۲۵ سال با کارشناسی ارشد از بهترین دانشگاه در اموزش و پرورش تدریس داشتم و با تمام وجود در خدمت فرزندان این سرزمین بودم.۶ سال از بهترین روزگاران جوانی را با حفط شعل و داشتن دو فرزند کوچک و…در یکی از معتبرترین دانشگاههای دولتی در تهران صرف ادامه تحصیل در مقطع دکتری کردم و با عشق درس خواندم به امید اینکه بعد از این همه تلاش جذب دانشگاه فرهنگیان شوم.با کوله باری از تجربه و انگیزه،حالا شرط سنی را عَلَم کرده اند و مطلقا بار علمی و کیفیت کار،در نظر گرفته نمی شود.سن شناسنامه ای ام ۴۹ ساله اما واقعا هنوز شور و انرژی یک خانم ۲۵ ساله در وجودم زبانه می‌کشد.آخر حیف این‌همه انرژی نیست که نادیده گرفته می‌شود؟ دو سه ترم حق التدریس در دانشگاه فرهنگیان مشغول بودم و در نظرخواهی از دانشجویانم از برترین ها شدم.به جهت به روز بودن و کاربردی بودن مطالب و تازگی مطالب و ارتباط با دانشجو و گذاشتن ۲۵ سال تجربه کار اموزشی در اختیار دانشجویان که واقعا چون گنجینه ای باید نگهداری شده در اختیار تازه کاران قرار داد.

  • سیده شایسته موسوی

   سلام . طبق قانون برای استخدام خانواده ایثارگران محدودیت سنی وجود ندارد . دانشگاه آزاد چرا به این ماده قانون توجه نمی کند ؟

 17. سلام
  من سنم ۴۰ ساله اما چهار سال سابقه حق التدریس در دانشگاه را دارم
  باید کاری کنند که حق التدریس ها از سنم کم شود، مسوولین صدای ما رو بشنوند و ما را با کلی علم و دانش و مقاله و کتاب
  سرخورده نکنند. محض رضای خدا

 18. با نظر دانشگاه قابل حله. تبصره داره. شما شرکت کنید. نگران سن نباشید

 19. شرط سنی فقط یکی از آیتم های رد کردن افرادی است که اعضای قبلی گروه دوست ندارند او را در جمع خودشان راه بدهند و برای کمتر از ۴۰ هم آیتم های دیگری وجود دارد.
  خودتان را اذیت نکنید تنها آیتم پذیرش به قول خود تصمیم گیرندگان حسن معاشرت، البته نه به مفهوم عام بلکه به معنی مورد پسند سلیقه ای آنها واقع شدن و یا داشتن دوستی و آشنایی با انهاست.
  سن، مقاله، سابقه و حتی رشته تحصیلی شما همه و همه ظاهر کار است.
  شما اگر ۳۵ ساله باشید، ۵۰ تا مقاله داشته باشید، استعداد درخشان باشید و … ولی گروه نخواهد شما را بپذیرد، شما رد می شوید همین.
  اگر هیچکدام از اینها را هم نداشته باشید ولی به قول آنها “حسن معاشرت” داشته باشید، شما هیأت علمی می شوید. به همین سادگی

 20. سلام من پارسال به خاطر ۸ماه اضافه سن از اموزش پرورش ردم کردن .با معدل ۱۹/۸۹ .با چه زحمتی درس خوندم با دو تا بچه .این محدودیت سنی ظلمه ظلم بزرگ .ازلیسانس اولم که اموزش پرورش نیرو نگرفت رفتم یه رشته دیگه لیسانس گرفتم .با دو تا لیسانس وشاگرد اولی تو دانشگاه و رتبه سوم المپیاد کشوری .نتونستم استخدام اموزش پرورش شوم .

 21. بابا ۴۲ سالگی فارغ میشه دیگه به درد هیات علمی نمیحوره..
  ..راه رو واسه جوونا باز کنید

  • ۴۲سالگی پیره حالا!!!!!! ایشالا خودت بررسی و خبری از هیأت علمی بودنت نشه تا متوجه سن ۴۲ سالگی و مشکلات عدم پذیرشش بشی…. جوری میگه جوونا که انگار کسی که ۴۰ سالشه با کسی که به فرض ۳۳ الی ۳۵ سالشه دو قرن فاصله داره….

  • تو کشورهای پیشرفته سن عدد است و معتقدند کسی که تجربه دارد بیشتر به درد هیئت علمی می خورد تا فردی بی تجربه در واقع آن ها نیروی جوان و تازه کار و نیروی با تجربه را در کنار هم جذب می کنند آن وقت در ایران برای هیئت علمی شدن سابقه را در نظر ندارند و فقط سن را شرط ورود ره هیئت علمی دارند واقعا جالب است.

  • دقیقا
   طرف رفته همه کارو بارو کرده وسطاش یه درسیم خونده باید یه فرق داشته باشه با اونکه یکسره وقتش رو صرف تحصیل کرده

   • اونی که یکسره درس خونده مطمئنا آدم بی تجربه ای هست و نمیتونه تدریس کنه مگر اینکه تو این مدت حق التدریس مشغول شده باشه که اونم بعیده. به نظر من، هر چه سن بالاتر و تجربه بالاتر باشه گزینه مناسبتری برای جذب هیئت علمی هست تا کسی که فقط پشت سر هم کنکور داده و درس خونده و با سن ۳۰ سالگی بخواد بیاد استاد بشه…ضمنا من نه ۴۰ سال سنم هست و نه هیئت علمی هستم. نزدیک به ۷ سال سابقه حق التدریس دارم و حرفم رو با استناد به تجربه چند ساله تدریس و بازخورد دانشجوها از اساتید تازه فارغ التحصیل کم و سن سال و بی تجربه دارم.

  • قبلا ۴۵ سال بوده….چرا یکشبه اینهمه تغییر کرده؟…..ضمنا چرا برای متخصصان پزشکی ۴۵ سال هست در صورتیکه ۶ سال دکترای حرفه ای میخونن و بعد چهار سال تخصصی و دو سال هم طرح (خدمت سربازی) میشود ۱۲ سال….برای مثلا رشته های مهندسی ۴ سال کارشناسی و ۲ تا ۳ سال ارشد و ۴ سال دکترای تخصصی و دو سال سربازی جمعا میشود بیش از ۱۲ سال….پس چرا بین جذب دکترای تخصصی پزشکی و غیرپزشکی اختلاف وجود دارد؟…..

 22. خواهشا این شرایط سنی منطقیه؟
  دکتری تخصصی باید تا ۴۵ باشه
  کسی که در ۴۲ سالگی فارغ التحصیل بشه باید چه کند؟

 23. واقعا درسته ما متولدین اواخر ۵۰ دچار ظلم مضاعف هستیم. بعد هم زمان قبولی ما در دوره دکتری این قانون بی ربط نبوده و نهایتا این قانون باید برای افرادی که بعد از این قانون متقاضی ورود به دوره دکتری هستند اعلام و اجرا شود نه ما که ۵ سال عمر خود را صرف کردیم!

  • دقیقا همه اینا بایدلحاظ شه منی که اون زمان با سختی رفتم ارشد سال ۸۸ ارشدم دستم بود با کسی که بدون خوندن به خاطر پدیرش بالا میره چه فرقی داریم بله اون کوچیکتره فقط؟چون شانس آورده یا دکتری رو با سختی رفتیم حالا چکار کنیم؟ من ۱۰ سال از بهترین سالهای عمرم و برای دانشکاه مفت و مجانی یعنی حق التدریس گداشتم خب نباید یه فرقی باشه رزومه علمی و مقاله و کتابم دارم چطور در همه دنیا اساتید تنها گروهین که بازنشسته میتونند نشند چون علم تنها چیزیه که به سن ربط نداره حالا اینجا اولین آیتم سنه با ایناوضاع استخدامی بگن ۵۰ هم کمه

 24. سلام از مظلومیت گفتید اگر ما فارغ التحصیلان ارشد البته چند سال پیش که مدرک کمتر بود با هم اتحاد داشتیم حالا ۱۰ سال حق التدریس نبودیم هم سنمون رفت بالا هم عمرمون سر یک حقوق ناچیز حداقل بیایم متحد شیم برای ا کسانیکه عمرشون و تو این دانشگاهها هدر دادند به نوعی لااقل مزایاایی در نطر بگیرند ما از آموزشیاران نهضت کمتریم که بعد چند سال استخدام نمیشیم آیا؟ ایراد کجاست همه متحد شیم تا بره مجلس این طرح هر کس خواست من و خیلی از دوستانم هستیم ممنون

 25. سلام. دوستان لطفا لطفا کسی میدونه جواب بده، داشتن سابقه ی تدریس از شرط سنی کم میکند؟؟؟؟

  • مشکل کبرسن اگر دکتری باشید به تشخیص هیئت ممیزه دانشگاه و اگر ارشد باشید به تشخیص مرکز جذب هیئت علمی وزارت در صورت تقاضای رئیس دانشگاه و تشکیل پرونده کبرسن تا ۵ سال اضافه قابل حل می باشد.

 26. ایشاالله برای دانشجویان عزیز دانشگاه آزاد و دولتی فرصت جذب پیش بیاد. کاش میزان سنی را در برنامه های جذب وزارت علوم برای دانش آموختگان بردارند که دیگرانی که از این مسئله متضرر شدند و بسیار سرخورده شده اند دوباره فرصتی در فراخوان ها(البته اگر باشد!!!) برای این دسته از فارغ التحصیلان عزیز پیش بیاید. شخصی که این همه درس خوانده و الأن به فرض ۴۱ یا ۴۲ ساله شده چه گناهی کرده که به خاطر یکی دو سال افزایش سن از پروسه جذب عقب بیفته!!!!!!!!!!!!!

  • بنده به قائم مقام وزیر و همچنین رئیس مرکز جذب جهت افرایش سن جذب نامه نوشتم ولی تک صدایی راه به جایی نمی برد! دوستان باید متحد و یکپارچه شده و خواهان افزایش سن جذب شوند! همانطور که آموزش پرورش به این مسئله توجه ویژه داشته و سن استخدامی را افزایش داده است!

 27. با سلام . من دهه ۵۰ هستم دو سال تمام برای کشورم خدمت سربازی انجام دادم در زمان من خبری از طرح و پروژه برای دریافت کارت پایان خدمت نبود. اما دوستام که دهه ۶۰ هستند با انجام چند طرح ، کارت پایان خدمت خود را گرفته اند. اکنون من بخاطر دو سال خدمت به مملکتم حق شرکت در هیات علمی شدن و رقابت با دیگر داوطلبین را ندارم چون اکنون من ۴۱ سالم هست و وزارت علوم ۴۰ سال را برای دکتری در نظر گرفته. مسوولین محترم، من باید به کی بگم تا از حقم دفاع کنه؟

 28. آیا کسی هست “حسین” را یاری کند؟
  خدایا کجایی

 29. شرط سنی برای آزاد و جامع علمی کاربردی وپیام نور چه طوریه؟

 30. با سلام
  من هم دکتری از این مملکت هستم
  ۳۴ سالگی دکتری را گرفتم. ولی خبری از جذب نشد . الان ۴۰ سالم هست و جالب هست که در این قانون ذکر شده شرط سنی ۴۰ سال برای زمانی که شروع استخدام هست در نظر گرفته می شود. رشته من شیمی فیزیک و من بسیار به رشته خودم علاقه داشتم و دارم. لذت می برم وقتی کامنتها را می خونم. چقدر با ادب و نجیب اعتراض خودشونو بیان می کنند. حیف ما که چقدر ساکت و مظلوم داریم له می شیم پاک می شیم و برای هیچ کس مهم نیست. واقعا یاریگری نیست که ما را یاری کند؟ که دست ما را بگیرد؟ و نور امید در دنیای ما بپاشد.

  • سلام خواهر خوبم.هیچ کس نیست مقاطع بالا را دریابد.من فوق لیسانس وارد اداره شدم منو نگه داشتند تا سر بچه ی دوم تعدیلم کردند .کیه به این ظلم رسیدگی کنه.بار ها نامه زدم.اعتراض کردم.می شنوند اما صدای ما را نمی شنوند.حالا همکارای لیسانس من که تا ۴۰ سالگی مجرد موندن ادامه تحصیل دادند دارند استخدام میشن.حالا دانشجوی دکتری ام .باز شرایط سنی و بحث های بی فایده
   طرف با دیپلم داره کار می کنه بعد لیسانس و فوق لیسانس را بدون کنکور می گیره.اونوقت ما که با هزار مصیبت در سالهای ۸۰ تا ۸۵ ارشد گرفتیم بیکاریم
   یا علی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *