خانه » جذب هیئت علمی وزارت علوم » انعقاد تفاهم نامه با وزارت اطلاعات برای تسهیل استعلام متقاضیان جذب هیات علمی

انعقاد تفاهم نامه با وزارت اطلاعات برای تسهیل استعلام متقاضیان جذب هیات علمی

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از انعقاد تفاهم نامه ای با وزارت اطلاعات خبر داد و گفت: این تفاهم نامه برای تسهیل مسیر استعلام متقاضیان جذب هیات علمی منعقد شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام دکتر محمدرضا رضوان طلب رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست مشترک با دکتر محمد رعایایی سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز و جمعی از اعضای هیئت علمی این دانشگاه، مسائل و مشکلات پیرامون روند جذب اساتید را مورد بحث و بررسی قرار داد.

آخرین اخبار جذب هیات علمی و اساتید دانشگاه ها در کانال تلگرامی هیات علمی و یا پیج اینستاگرام اطلاع رسانی خواهد شد…

در این نشست دکتر رضوان طلب در سخنانی به تشریح روند کنونی جذب اساتید پرداخت و اظهار داشت : هیچ کدام از دستورالعمل ها و رویه ها عوض نشده و به قوت خود باقی است اما بعضی رویکردها تغییر یافته و زمینه برای تسریع در روند جذب اعضای هیئت علمی فراهم شده است.

وی با تاکید بر اینکه گرایش سیاسی در جذب اعضای هیئت علمی تاثیری ندارد، تصریح کرد: معیار ما ولایت است. همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند نمی پسندیم که دانشگاه ها باشگاه سیاسی شوند اما در اینکه تنوع سلیقه ها و دیدگاه های سیاسی در دانشگاه باشد مشکلی نیست.

رضوان طلب خطاب به اساتید دانشگاه شهید چمران و برخی دانشگاه های استان خوزستان اظهار داشت: شما رجال علم هستید کار سیاست را به اهل آن بسپارید. وظیفه و ماموریت ما کار علمی است از هر رشته ای که هستیم.

این مقام مسئول در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با یادآوری این نکته که جناح های سیاسی در جذب اساتید تاثیر و دخالت ندارند، متذکر شد: در دفتر مرکزی جذب پرونده ها را با این نگاه بررسی نمی کنیم که این متقاضی جذب به چه کسی رای داده، بلکه به وزنه علمی فرد توجه می شود. برخی گفته اند که به دلیل رفتارهای سیاسی تایید صلاحیت نشده اند؛ از همین جا اعلام می کنم اگر به کسی ظلمی شده و فقط به خاطر سلیقه و مشی سیاسی به او نامهربانی و بی توجهی شده ، پرونده او را دوباره بررسی خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: اعضای کمیته تجدید نظر، صاحبان سلیقه های سیاسی نیستند و از نمایندگان مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی، نماینده مقام معظم رهبری، اساتید دانشگاه که وجهه حقوقی دارد و وزارت علوم در آن عضو هستند و همه تلاش ما در دفتر جذب مرکزی این است که حقی از کسی ضایع نشود.

رئیس مرکز جذب اعضای هیئت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تشریح چگونگی مسیر ثبت نام متقاضیان جذب و احراز صلاحیت های علمی و عمومی آنها پرداخت و تاکید کرد: هیچکس با هیچ سفارشی و مزیتی غیر از  وزنه علمی نمی تواند وارد دانشگاه شود. بیشتر کار جذب اساتید در خود دانشگاه ها انجام می شود. ۵ تا ۷ نفر از شخصیت های حقیقی در هیئت جذب استانی هستند که همه افرادی با استقلال رای، سوابق علمی درخشان و مقبولیت عمومی هستند و گرایش سیاسی این افراد اصلا ملاک نیست.

وی مدت زمان بررسی پرونده یک متقاضی جذب هیئت علمی را ۴ ماه و نیم اعلام کرد و گفت: از این مدت، ۴۵ روز سهم ماست که مربوط به هیئت اجرایی است و سه ماه دیگر کارهای مربوط به  بررسی صلاحیت های عمومی و علمی متقاضی است که باید در همین مدت انجام شود.

این مقام مسئول در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: در بررسی صلاحیت های علمی، ما فقط پرونده ها را از نظر شکلی بررسی می کنیم ، در حدی که استانداردهای مربوط به مقررات توسط کارشناس بررسی می شود و وارد جزییات نمی شویم. در بخش صلاحیت عمومی هم بررسی توسط دانشگاه انجام می شود و ما فقط تایید می کنیم.

رضوان طلب در ادامه این نشست در پاسخ به برخی سوالات مطرح شده توسط اساتید دانشگاه شهید چمران اظهارداشت: ما در خصوص پرونده هایی که در سطح رده (دانشگاه) باقی مانده و بلاتکلیف است، از رده توضیح می خواهیم و اعلام شده که اگر پرونده ای بیش از ۴ ماه و نیم زمان برده، پاسخ داده شود.

وی در خصوص فراخوانی که قرار است شهریورماه برای جذب اعضای هیئت علمی منتشر شود گفت: معتقدیم فراخوان باید در ۴ ماه و نیم بسته شود و دانشگاه ها ظرف همین مدت نتیجه را اعلام کنند. دانشگاه هایی که متقاضیان فراخوان قبل را  تعیین تکلیف نکرده اند حق ندارند در فراخوان جدید شرکت کنند .

همچنین ببینید

شرط تبدیل وضعیت هیات علمی دانشگاه‌ ها

رتبه‌ بندی دانشگاه‌ ها از نظر جذب هیات علمی

رییس مرکز جذب هیات علمی از دستور وزیر علوم برای طراحی شاخصی برای جذب اعضای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *