کانال تلگرم اخبار هیات علمی

بررسی و تدوین آیین نامه جذب و ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی

تدوین آیین نامه جذب و ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی با توجه به تفاوت‌های گروه‌های فنی مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، پزشکی و هنر در جلسه کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، جلسه ۳۱ کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه که به ادامه بررسی مواد پیشنهادی مرتبط با حوزه فناوری و صنایع دانش‌بنیان جهت اعمال در برنامه ششم توسعه اختصاص داشت؛ موارد ذیل توسط اعضا مورد بحث و برسی قرار گرفت:

ارتقای کیفیت و بهره‌وری نظام آموزش عالی با هدف تحقق اهداف سند چشم‌انداز و نقشه جامع علمی کشور، تدوین آئین نامه جذب و ارتقای مرتبه اعضای هیات علمی با توجه به تفاوت‌های گروه‌های فنی مهندسی، علوم پایه، علوم انسانی، پزشکی و هنر و ساماندهی ظرفیت رشته‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها در قالب سامانه‌ای یکپارچه و متمرکز.

همچنین در این جلسه، طراحی سازوکار لازم جهت ارزیابی و انتشار نتایج پژوهش‌های کاربردی مؤثر در رفع نیازهای کشور و تشویق دانشگاه‌های صنعتی به کاهش وابستگی منابع مالی دانشگاه به بودجه دولتی نیز بررسی شد.

در ادامه جلسه پیشنهادهای اعضا به منظور الحاق به موارد فوق ارائه شد، که اهم آن به شرح ذیل است:

توجه به تفکیک گروه‌های مختلف علمی مندرج در نقشه جامع علمی کشور در اصلاح و بازنگری آئین‌نامه ارتقای اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها، توجه به آمایش آموزش عالی با رویکرد مأموریت‌گرایی و تناسب زیربخش‌های آموزش عالی با نیازهای کشور، طراحی سازوکار ساماندهی و تدوین نظام اعتبارسنجی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی با نظر به سیاست‌های کلی برنامه ششم ابلاغی مقام معظم رهبری «مدظله العالی»، درنظر گرفتن سهم مشخص برای آموزش‌های مهارتی در آموزش عالی و ارائه تعریف مشخص و هدفمند از پژوهش کاربردی نیز از دیگر مواردی بود که توسط اعضا پیشنهاد شد.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “بررسی و تدوین آیین نامه جذب و ارتقای مرتبه اعضای هیأت علمی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت اخبار از طریق ایمیل

ایمیل خود را وارد کنید:
پس از درج ایمیل و ثبت کد تأیید می بایست به ایمیل خود مراجعه نموده و بر روی لینک تأیید ثبت نام که برای شما ایمیل شده است کلیک کنید.