کانال تلگرم اخبار هیات علمی

بلاتکلیفی بورسیه های داخل با از دسترس خارج شدن سامانه «سنباد»

سامانه سنباد حدود چهار ماه است که از دسترس دانشگاه ها خارج شده است و در نتیجه بسیاری از دانشجویان بورسیه داخل در بلاتکلیفی به سر ببرند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دانشگاه‌ها و مراکز علمی تحقیقاتی کشور برای تامین هیات علمی مورد نیاز خود با تایید دفتر نظارت و ارزیابی آموزش عالی که عهده دار بررسی نیازهای دانشگاه‌ها به هیات علمی در رشته های مختلف است، اقدام به جذب بورسیه از میان دانشجویان دکتری شاغل به تحصیل در داخل کشور می کنند.

پس از شرکت در فراخوان جذب اعضای هیات علمی و تایید توسط یکی از دانشگاه‌ها، دانشجو از طریق سامانه «مشارکت دانشجو – سنباد» و توسط دانشگاه به اداره کل بورس معرفی می شود.

اکنون حدود چهارماه است که اداره کل بورس سامانه مشارکت دانشجو – سنباد را از دسترس دانشگاه‌ها خارج کرده است. این مساله باعث شده تا دانشگاه‌ها به دلیل خارج شدن سامانه از دسترس نتوانند اطلاعات دانشجویان را تایید و آنان را به اداره کل بورس معرفی کنند.

یکی از دانشجویان بورسیه داخل در این باره به مهر گفت: سال ۹۱ در فراخوان بورس داخل شرکت کرده و صلاحیت علمی و عمومی ام نیز تایید شده و تنها مرحله باقی مانده تایید مدارک بارگزاری شده در سامانه سنباد توسط دانشگاه است که با توجه به این مساله که سامانه سندباد از دسترس دانشگاه‌ها خارج شده، دانشگاه‌ها نمی توانند مدارک را تایید کنند.

وی ادامه داد: طبق قوانین وزارت علوم دانشجویان دکتری تا سال سوم می توانند بورس شوند و وقتی وارد سال چهارم شوند مشمول آیین نامه بورس نمی شوند.

این درحالی است که برخی از دانشجویان بورس داخل معتقدند دلیل خارج شدن سامانه سنباد از دسترس دانشگاه‌ها و وقت کشی اداره کل بورس دانشجویان سازمان امور دانشجویان این است که زمان بورس برخی از دانشجویان به اتمام برسد و دیگر مشمول آیین نامه بورس نشوند.

یکی از کارشناسان امور بورسیه و جذب دانشجویان در دانشگاه‌ها نیز در این رابطه به مهر گفت: چند ماهی است که سامانه سنباد از دسترس دانشگاه‌ها خارج شده و در رایزنی هایی که صورت گرفته، یک بار اعلام کردند که سامانه تیرماه در دسترس خواهد بود که هنوز محقق نشده و همچنان سامانه خارج از دسترس دانشگاه ها است.

وی افزود: این مساله به ضرر دانشجویان است چراکه اگر از ترم ۶ یا ۷ بگذرند دیگر نمی توانند بورسیه شوند. در تماس با سازمان امور دانشجویان نیز شماره ثابت دفتر معاون مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان خارج از دسترس است، مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان نیز پاسخگو نیست.

عدم پاسخگویی اداره کل بورس دانشجویان سازمان امور دانشجویان موجب شده تکلیف پرونده‌های بورسیه دکتری داخل که اتفاقا از طریق آزمون هم قبول شده‌اند، به دلیل خارج شدن سامانه سنباد از دسترس دانشگاه‌ها همچنان بلاتکلیف بماند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

5 دیدگاه در “بلاتکلیفی بورسیه های داخل با از دسترس خارج شدن سامانه «سنباد»”

 1. علی گفت:

  چرا سامانه قبلی فراخوان که اطلاعات ما در اون بود در دسترس نیست

 2. احمد قارلقی گفت:

  با سلام

  وقتی کسانی که سالها برای گرفتن دکتری وقت گذاشته اند حال بلاتکلیف خارج از جذب هستند
  بورس کردن دانشجوی دکتری سال اول علامت سوال بسیار بزرگی است ?????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 3. محمد گفت:

  بنده مهر ۹۰ اقدام کردم. تیر ۹۴ حکم خوردم. ملاک زمان شرکت در فراخوان است که بایستی قبل از ترم ۷ باشد نه زمان بارگذاری مدارک در سامانه ی سنباد!!!

  • عباس گفت:

   سلام دوست عزیز
   شما مطمئنید؟؟؟ چرا که داخل آیین نامه نوشته زمان رسیدن مدارک به سازمان بورس دانشجو نباید از سال سوم بالاتر باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت اخبار از طریق ایمیل

ایمیل خود را وارد کنید:
پس از درج ایمیل و ثبت کد تأیید می بایست به ایمیل خود مراجعه نموده و بر روی لینک تأیید ثبت نام که برای شما ایمیل شده است کلیک کنید.