کانال تلگرم اخبار هیات علمی

اعلام دستورالعمل موقت بورس داخل کشور

جزئیات کامل دستورالعمل موقت بورس داخل کشور با استناد به آیین نامه اجرایی بورس تحصیلی داخل کشور مصوب سال ۶۹، ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سازمان امور دانشجویان در تبیین موادی از آیین نامه اجرایی اعطای بورس تحصیلی داخل کشور مصوب سال ۶۹، برخی موارد برای دانشجویان دکتری متقاضی استفاده از بورس داخل در سال ۹۳ را اعلام کرد.

ماده۱: متقاضیان بورس(دانشجویان شاغل به تحصیل در دوره دکتری) علاوه بر احراز شرایط ماده ۴ آیین نامه باید شرایط زیر را داشته باشند.

الف– شرایط تحصیلی: متقاضی باید در بین دانشجویان رشته تحصیلی خود در دوره کارشناسی ارشد حائز ده درصد اول رتبه ها بین ورودیهای همزمان خود در دانشگاه محل تحصیل بوده و نیز معدل دوره کارشناسی باید حداقل ۱۵ و معدل دوره کارشناسی ارشد وی باید حداقل ۱۷ باشد.

تبصره: تمام دوران تحصیلی متقاضی باید به صورت حضوری تمام وقت برگزار شده باشد.

ب- شرایط سنی: سن متقاضی در زمان پذیرش در دوره دکتری نباید بیش از ۳۰سال باشد (مدت خدمات سربازی به آن اضافه می شود.)

ماده ۲: در جذب متقاضیان بورس علاوه بر اولویتهای مندرج در ماده ۵ آیین امه، تصریح می شود که در شرایط یکسان اولویت جذب ابتدا با خانواده درجه یک شاهد و ایثارگر، سپس داوطلبان بومی و داوطلبان متاهل است.

ماده ۳: به منظور اطمینان از اجرایی شدن ماده ۸ آیین نامه لازم است متقاضیان شاغل یا دارای تعهد به دستگاههای اجرایی یا سایر دانشگاهها و موسسات آموزش عالی موافقت انتقال از دستگاه مربوط به دانشگاه جایابی شده را پیش از ثبت نام ارائه کنند.

ماده۴: بررسی احراز شرایط، صلاحیتها و اولویتها در اعطای امتیاز بورس بر عهده سازمان امور دانشجویان است.

تبصره۱: به منظور افزایش دقت در تشخیص صلاحیتهای علمی متقاضیان از ایشان مصاحبه حضوری به عمل خواهد آمد.

تبصره۲: متقاضی باید در فراخوان مرکز جذب اعضای هیأت علمی شرکت کرده باشد.

تبصره۳: مسئولیت هر گونه اشتباه و مغایرت در اطلاعات تحصیلی و فعالیتهای آموزشی و پژوهشی ارائه شده متوجه متقاضی است و در صورت احراز تخلف اداره کل بورس می تواند ضمن لغو پذیرش و بورس دانشجو نسبت به برآورد خسارت و مطالبه  آن اقدام کند.

ماده۵: زمان تحویل درخواست متقاضی به اداره کل بورس داخل، همراه با مدارک لازم شامل سوابق تحصیلی نباید بیش از سه سال از آغاز تحصیل در دوره دکتری گذشته باشد.

ماده۶: متقاضیان جذب در دانشگاههای تک جنسیتی باید از همان جنس باشند.

ماده ۷: لازم است دانشگاه متقاضی جذب دانشجوی بورسیه همزمان با معرفی وی به سازمان، صورتجلسه هیأت اجرایی جذب و فرم تکمیل شده حاوی شرایط و اولویتهای مندرج در آیین نامه و این دستورالعمل را به همراه اظهارنظر علمی گروه آموزشی یا پژوهشی مربطو به اداره کل بورس ارسال کند.

ماده۸: از آنجا که دانشجوی بورسیه باید به طور تمام وقت به تحصیل اشتغال داشته و شغل دیگری نداشته باشد، در راستای مواد ۹ تا ۱۵ آیین نامه اجرایی، اداره کل بورس می تواند در صورت احراز هرگونه تخلف از مقررات یا کوتاهی در امر اشتغال به تحصیل و ارسال گزارشهای لازم، امتیاز بورس را از دانشجوی بورسیه سلب و مقرری وی را قطع کند که در این صورت جایابی نیز منتفی می شود.

ماده ۹: بورس تحصیلی امتیاز اعطایی از طرف سازمان امور دانشجویان است و این سازمان پس از احراز صلاحیت های لازم، در صورت وجود اعتبار اقدام می کند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

147 دیدگاه در “اعلام دستورالعمل موقت بورس داخل کشور”

 1. میثم گفت:

  نکته اینجاس که در شرط معدل هیچ تفاوتی میان رشته های فنی و علوم انسانی قائل نشدن. مضافا اینکه میان دانشگاها هم هیچ تفاوتی قائل نشدن

 2. lدکتری فیزیک گفت:

  حالا مگر رشته های شما رو بورس میکنند که رو شرایطش بحث میکنید؟؟؟؟؟؟همش سر کاریه

 3. احمد گفت:

  دوستان سلام
  کسی میدونه حقوق هیات علمی دانشگاه آزاد چقدره؟ چقدری با دولتی تفاوت داره
  اگه دانشگا آزاد بخاد باید بریم سمت آزاد
  ممنون میشم اگه کسی اطلاع داره خبر بده
  ممنون

 4. سما گفت:

  سلام
  لطفا راهنمایی ام کنید می خوام ثبت نام در جذب را حذف کنم یعنی انصراف بدم از شرکت تو این دوره از فراخوان ۹۳ دانشگاه آزاد
  چطوری این کار را انجام بدم؟؟؟
  اصلا باز نمی شه
  خواهش می کنم جواب بدین!!!

 5. حسن گفت:

  سلام دانشجوی دکتری سال دوم هستم فقط یه سوال دارم :سیاست وزارت علوم در رابطه با پذیرش دانشجو در مقطع دکتری چیست ؟مگه میشه یه دفعه پذیرش را این همه بالا برده اند و در هرده و روستایی دانشگاه زده و دکتری میدهند.

 6. کرد گفت:

  سلام خیلی بی انصافی است.
  شرایط سنی را تغییر دهید حداقل برای کسانی که سابقه تدریس دارن .

 7. sahar گفت:

  منم مخالفم بابا این آیین نامه ی استعداد درخشان کی عوض میشه گفتن آیین نامه جدید نوشتن پس کی ابلاغ میکنن
  اینم که با ایین نامه استعداد درخشان فرقی نداره

 8. امين آشنا گفت:

  سلام
  دوستان من به خانم آتشی معاون مدیر کل اداره بورس و اعزام دانشجویان ایمیل زدم و ایشون با کمال ادب ایمیل من رو خوند و پاسخ داد
  من تمام مسائل مرتبط با سختگیرانه بودن شرایط جذب رو اعلام کردم، گفتم که این شرایط، شرایط نخبگیه و کسی که این شرایط رو داره بدون کنکور جذب دکتری شده و به طور نرمال و خودکار عضو هیات علمی میشه در نتیجه اکثریت دانشجویان دکتری از چرخه جذب و فراخوان خارج میشن و با توجه به تقاضای بالای دانشگاه ها،‌اداره بورس مجبور میشه شرایط رو تغییر بده و فراخوان تکمیل ظرفیت بیش از پیش باید انجام بشه
  پیشنهاد داد یا شرایط اعطای بورس رو تغییر بدند یا افرادی که این شرایط رو ندارن با بورس صفر(بدون پرداخت هزینه تحصیل) به عنوان هیات علمی جذب کنند.
  ایشون پاسخ داد که حتما در جلسه با مسئولین مطرح می کنند
  با گفتن بین خودمون مسئله حل نمیشه
  لطفا هم زنگ بزنید هم به خانم آتشی و آقای دکتر غلامی ایمیل بزنید:
  m.atashi@saorg.ir
  gholami@saorg.ir

 9. مریم گفت:

  بچه ها باید اعتراض کنیم شرط رتبه رو بردارن. این شرایطیو که گذاشتن شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان برای ورود به مقطع دکترا هستش و این ایین نامه فقط به درد اونهایی میخوره که از طریق استعداد درخشان سر صندلی دکترا میشینن و کسانیکه از طریق کنکور وارد این مقطع شدن عملا با این ایین نامه دنبال نخود سیاه هستن.

 10. سایه گفت:

  با سلام

  آقا لطفا اعتراض کنید که این شرط سنی و معدل رو بردارن. یا لااقل میانگین دو مقطع رو بگیرن. من خودم در دانشگاه های رتبه اول از کارشناسی تا دکتری که الان ترم دومم بودم. معدل کارشناسیم ۱۴٫۷۰ ، ارشد ۱۹٫۲۰ و دکتری ۱۹٫۵۰٫
  با این وصف نمیتونم در بورس شرکت کنم. خیلی بی منطقیه.
  بابا بریم اعتراض.

  به خدا باید اپلای میکردیم.

 11. رامتین گفت:

  در اصلاحیه سایت جذب زده معدل تراز شده لیسانس ۱۵ و ارشد ۱۷ باشه. اولا بنظرم بهتر بود میگفنتد میانگین تراز شده این دو مقطع ۱۶ باشه که اگه کسی در لیسانس کم کاری کرده در ارشد که مهمتره جبران کنه.
  از طرفی شرط ۱۰% هنوز هست. این یعنی مثلا در رشته ای که در مقطع ارشد ۲۰ نفر میگرفته، صرفا نفر اول و دوم اون دانشکده حق انتخاب دارند که بنظر بسیار اوضاع را سخت کرده.

 12. بي بورس گفت:

  شرط معدل منصفانه نیست
  ما نمی دونستیم همچین قوانین خلق الساعه ای میاد وگرنه دکترا نمیومدیم
  این قوانین رانت زا رو جمع کنین

 13. lهدی گفت:

  منم باا نظر وحید موافقم که این حرفو زدند. راستش منی که تو لیسانس اهل گردش بودم با اون بیچاره ای که می خوند یا حتی تو ارشدم همینطور باید فرقی داشته بایم یا اونی که رفته ازدواجد کرده و خوشیاشو کرده با اونی که پشت سرهم درس خونده باید فرقی داشته باشند با هم یا نه؟منم واقعا با این کارشون مخالفم چرا موادو تغییر دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *