کانال تلگرم اخبار هیات علمی

حمایت از فارغ التحصیلان دکتری

معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان از حمایت نخبگان و استعدادهای برتر ایرانی مقیم خارج خبر داد و گفت: نخبگانی که به طور کامل به ایران بازگردند تسهیلاتی به میزان حقوق استادیاران جوان دریافت می کنند.

دکتر آریا الستی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به حمایت‌های بنیاد از نخبگان و استعدادهای برتر افزود: در این راستا آیین نامه دوره پسا دکتری اجرایی شد که بر این اساس از فارغ التحصیلان دوره‌های دکتری تا زمان استخدام‌شان حمایت می‌شود.

معاون پژوهش و برنامه‌‌ریزی بنیاد ملی نخبگان به بیان جزئیات این آیین نامه پرداخت و اظهار داشت: استعدادهای برتری که در دوره دکتری فارغ التحصیل می‌شوند فاصله میان دکتری تا استخدام‌شان را در صورتی که در مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی زیر نظر یک استاد یا یک محقق میزبان فعالیت تحقیقاتی و علمی انجام دهند تا یک سال بخشی از حقوق آنها از سوی بنیاد ملی نخبگان پرداخت می‌شود.
وی با بیان اینکه این آیین نامه در حال اجرا است، خاطرنشان کرد: اخیرا این آیین نامه برای استعدادهای برتری که به طور کامل به ایران باز می‌گردند نیز تسری یافته است.
الستی در این باره توضیح داد: بر اساس مصوبات اخیر بنیاد ملی علاوه بر دانشجویان داخل، دانشجویان استعداد برتر خارج از کشور زمانی که به کشور باز می‌گردند در صورتی که پرونده آنها مورد تایید قرار گیرد مشمول طرح پسا دکتری نیز می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه این تسهیلات در راستای تردد نخبگان و استعدادهای برتر مقیم خارج از کشور به ایران تصویب شده است، یادآور شد: این دسته از استعدادهای برتر لازم است تا تقاضای خود را به بنیاد ملی نخبگان ارائه دهند و در این مدارک باید مشخص شود که فرد در کجا و زیر نظر کدام استاد مشغول چه فعالیت علمی بوده است.
به گفته وی این مدارک در کمیته تخصصی بنیاد ملی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در صورت تایید مشمول این تسهیلات می‌شوند.
معاون پژوهش و برنامه ریزی بنیاد ملی نخبگان به میزان حمایت‌های بنیاد از این نخبگان اشاره کرد و افزود: این تسهیلات در قالب حقوقی است که موسسه مربوط باید به فرد پرداخت کند و در صورتی که آن موسسه مشکل مالی داشته باشند، بنیاد پرداخت خواهد کرد.
الستی میزان آن را به اندازه حقوق استاد یاران جوان دانست.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

4 دیدگاه در “حمایت از فارغ التحصیلان دکتری”

 1. هادی گفت:

  خدمت به مملکت…… (اگه یه بار دیگه یکی پیش من این عبارت رو به زبون بیاره، دندوناشو خرد می کنم!!)
  من هم نخبه هستم هم تو دانشگاه امیرکبیر دارم دکتری میخونم، چند نفر بچه زپرتی هم تو لیسانس همکلاسمون بودن که با پول ددی (Dady) پولدار رفتن خارج درس خوندن. حالا اونا شدن نخبه من که همه وقتمو گذاشتم رو درسم و یک ریال هم درآمد نداشتم باید بشینم تو صف .کدوم آدم عاقلی میاد اینجوری ظرفیت هارو میبره بالا و بعد به جای چاره اندیشی برای این خیل عظیم آقایان و خانم های دکتر داخلی زور میزنه اونوری ها رو هم برگردونه…

 2. محسن گفت:

  دلیل این که کشور ما پیشرفت نمیکنه، اینه که کشور به دست مدیرانی، مدیریت میشود که هیچ دانشی از اوضاع جامعه ندارند.
  شما فکر میکنید هرکسی که از کشور برای تحصیل خارج میشه نخبه است؟

 3. پیام گفت:

  شما اصلا میدونید نخبه یعنی چی! مگه چه گلی به سر فارغ التحصیلای داخل زدید؟ همه مشکلات فارغ التحصیلای داخلی تموم شد موندن اونوریا؟ دانشجوی دکتری داره تو ایران با فلاکت درس میخونه اونوقت هرچی سرمایه دار اونور اب هستو بیارین اینور….شما که از عهده این خیل دکتری برنمیومدید خیلی بیجا کردید این همه ظرفیت دانشگاهارو بالا بردید

 4. شیما گفت:

  لطفا اول به ما فارغ التحصیلان دکتری ایران یه نظر لطفی کنید تا ما از ایران خارج نشیم بعد اونوریارو جذب ایران کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت اخبار از طریق ایمیل

ایمیل خود را وارد کنید:
پس از درج ایمیل و ثبت کد تأیید می بایست به ایمیل خود مراجعه نموده و بر روی لینک تأیید ثبت نام که برای شما ایمیل شده است کلیک کنید.